• Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach
        • Spotkanie z animatorem z elementami dogoterapii

• O tym, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka uczymy się podczas pierwszego tygodnia spotkań w bibliotece. Pies jest także bohaterem wielu książek, opowiadań, bajek i filmów. Któż nie zna wesołego psa Reksia czy lektury „O psie, który jeździł koleją”?

W środę dzieci uczestniczące w "Wakacjach z książką” z grupy Bibliokoderów miały okazję poznać niezwykłego psa – terapeutę. Duży, biszkoptowy labrador o imieniu, Abi – co znaczy cesarzowa – wraz ze swoją właścicielką – Panią Eweliną Krzosek-Zajmą  uczyły dzieci szacunku do zwierząt.

Zajęcia można podzielić na trzy części. W pierwszej części dzieci dowiedziały się kim jest pies terapeuta, z jakimi osobami pracuje i co to jest dogoterapia. Oglądając prezentację o codziennej pracy Abi odpowiadały na zadawane przez Panią Ewelinę Krzosek-Zajmę pytania. Podczas prezentacji dzieci dowiedziały się też co nieco o psich zwyczajach, psiej mowie i obowiązkach związanych z posiadaniem psa. Ponadto prowadząca zajęcia przedstawiła jak należy się zachowywać w stosunku do psa i co zrobić, gdy zaatakuje nas agresywny pies.

Po prezentacji, Abi i jej właścicielka zaprosiły dzieci do wspólnej zabawy. Mogliśmy podziwiać inteligencję naszego psiego gościa, który prawidłowo wykonywał polecenia swojej właścicielki oraz rozwiązywał gry. Dzieci okazały dużo odwagi uczestnicząc w  kolejnych zabawach, które jednocześnie ukazywały łagodność charakteru Abi.

Podczas zajęć plastycznych dzieci miały za zadanie wykonać rysunek, którego bohaterem był pies. Mógł to być ich własny piesek, bądź piesek o jakim marzą, albo Abi albo jakiś bajkowy psi bohater.

Nieco inaczej wyglądały zajęcia w piątek dla młodszej grupy. Tym razem Abi wcieliła się w rolę księżniczki i wspólnie z dziećmi odegrała bajkę „O księżniczce na ziarnku grochu”. Podobnie jak na środowych zajęciach  dzieci mogły uczestniczyć w różnych zabawach z naszym psim gościem. Wszystkie gry i zabawy były dostosowane do wieku i możliwości dzieci.  W drugiej części zajęć podobnie jak i w środę dzieci miały za zadanie narysować pieska. Powstało wiele ciekawych prac!

Na obu zajęciach Pani Ewelinie asystował syn Kacper.

Zdjęcia z obu spotkań można obejrzeć w galerii.

• Projekt "BIBLIOKULTURKA" jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.