• Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach.
        • B:ajeczne poranki 2021

• Zajęcia online z uczniami klas 1 "b" (wychowawca - Małgorzata Piotrowska) i  2 "a" (wychowawca - Dorota Sydoryk) z Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 1 w Kazimierzy Wielkiej rozpoczęliśmy od pytania: co to jest biblioteka? Padały przeróżne odpowiedzi, w końcu jednak udało nam się wspólnie sformułować ostateczny wniosek. Wielu uczniów jest już zapisanych do biblioteki i posiadają własne karty biblioteczne. Fakt ten znacznie ułatwił znalezienie odpowiedzi na postawione pytanie.

Zagadki były następnym punktem programu. Dotyczyły tytułów bajek i wierszyków. Rozmawialiśmy o ostatnio przeczytanych książkach i o tych ulubionych. Bibliotekarz omawiał zbiory, które można wypożyczać w naszej bibliotece. Zagraliśmy w grę planszową “ 5 sekund”. Ostatnim punktem spotkania był filmik o historii książki.

Zapraszamy do bibliotekismiley

• "Biblioteka - miejsce przyjazne dla człowieka."

• W ramach „Bajkowych poranków” 24.03.2021 r. i 25.03.2021 r. odbyły się dwa zdalne spotkania z uczniami klas: 0 „a” i 0 „b” z Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 1 w Kazimierzy Wielkiej. Uczniowie obydwu klas wraz z wychowawcami: panią Alicją Golą oraz panią Martą Maj uczestniczyli w zajęciach pt. „Biblioteka – miejsce przyjazne dla człowieka. Historia książki”. Uczniowie dowiedzieli się z jakiego języka wywodzi się słowo „biblioteka” i co oznacza, kto jest patronem biblioteki oraz poznali aktualną ofertę Miejsko-Gminnej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kazimierzy Wielkiej. Wśród materiałów bibliotecznych „zerówkowiczom” zaprezentowano książki z serii „Czytam sobie”, literaturę dla chłopców i dziewczynek o tematyce dinozaurów, postaci z bajek, książki z serii „Martynka”, „Franklin”, „Zuzia”, „Fenek” i inne, a także czasopisma ( „Kraina lodu”, „Dinozaury”, „Świerszczyk”, „ABC”), audiobooki i filmy. Zainteresowaniem cieszyły się gry planszowe, a wśród nich: „5 sekund”, „Dinozaury”, „Gorący ziemniak”. Uczniowie zobaczyli, jak wygląda karta biblioteczna i dowiedzieli się o konkursie „Reyowy Super Czytelnik”. Kolejnym etapem zajęć była prezentacja dotycząca historii książki od najdawniejszych czasów po dzień dzisiejszy. Z prezentacji dzieci dowiedziały się skąd wzięły się książki, jak dawniej wyglądały. Dzieci obejrzały „pierwsze książki” : gliniane tabliczki: zwoje papirusu, manuskrypty. Wysłuchały również ciekawostki o książkach; dowiedziały się jaka książka jest najdroższa, jaka jest najmniejsza i największa.  Uczniowie obejrzeli film instruujący jak należy się zachowywać wobec książki. Następnie posłuchali dwóch wierszy: „Abecadła” Juliana Tuwima i „Kaczki Dziwaczki” Jana Brzechwy. Końcowym etapem zajęć był konkurs ze znajomości bajek dla dzieci. Zajęcia poprowadzili Monika Wendel i Adam Bienias.