• Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach.

W czerwcu, jak co roku Miejsko – Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja w Kazimierzy Wielkiej włącza się w akcję czytania dzieciom, czyli „XVI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom” w ramach kampanii: „Cała Polska czyta dzieciom”. Hasło akcji 2017 r. brzmi: „Czytanie zbliża”. Tydzień czytania mobilizuje do aktywnej promocji czytelnictwa. Jako że w bibliotece czytamy nie tydzień, lecz miesiąc postanowiliśmy ogłosić czerwiec „7 Kazimierskim Miesiącem czytania Dzieciom”. Wówczas gościmy w murach biblioteki reprezentantów różnych zawodów, przedstawicieli władz samorządowych, lekarzy, aktorów, strażaków, policjantów, pielęgniarki, fryzjerki i innych by przeczytali przedszkolakom i uczniom klas 0-3 ciekawą lekturę oraz opowiedzieli o swoim zawodzie. Pogadance towarzyszy prezentacja rekwizytów charakterystycznych dla danego zawodu.

W tegorocznej akcji uczestniczyły: Samorządowa Szkoła Podstawowa nr 1 w Kazimierzy Wielkiej, Samorządowa Szkołą Podstawowa nr 3 w Kazimierzy Wielkiej, Zespół Szkół Samorządowych w Wielgusie, Stowarzyszenie „Twórcza Szkoła” w Cudzynowicach, Zespół Placówek Szkolno – Wychowawczo – Rewalidacyjnych w Cudzynowicach, Samorządowa Szkoła Podstawowa w Kamieńczycach oraz Publiczne Przedszkole Samorządowe „Parkowe Skrzaty” w Kazimierzy Wielkiej.

Wśród czytających gościliśmy: Zastępcę Burmistrza Urzędu Miasta i Gminy Kazimierza Wielka – Łukasza Maderaka, pracownika Urzędu Miasta i Gminy Kazimierza Wielka – Agnieszkę Styczeń, Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej kpt. mgr inż. poż. Marcin Oziębło, Zastępcę Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej - p.o. kpt. mgr inż. poż. Marcina Żarek, oficera prasowego Komendy Powiatowej Policji –  st. sierż. Monikę Cichy, pielęgniarkę Wiolettę Lamberską, aktorkę z serialu „19+” Małgorzatę Heretyk, pracownika biura podróży – Aleksandra Iwan, fryzjerkę Dorotę Wilk, myśliwego Wiesława Rębacza oraz żołnierza Adriana Pomykalskiego.

Zaproszeni goście oprócz przeczytania opowiadania prezentowali rekwizyty związane ze swoim zawodem: strój strażacki i policyjny, pałkę policyjną, kajdanki, alkomat, odblaski, strój żołnierski, namiot, strój myśliwski, róg myśliwski, wiatrówkę, nożyczki fryzjerskie, przewodniki po różnych krajach, zestaw pielęgniarski. Dużym zainteresowaniem cieszyły się filmy przedstawiające skok ze spadochronem. Idolem młodzieży stała się Małgorzata Heretyk, stąd dzieci podczas spotkania skorzystały z możliwości zrobienia sobie zdjęcia i wzięcia autografu Melanii.

Nie zabrakło projekcji filmu o przygodach Lassego i Mai dla klas III i I, jaka miała miejsce w Bursie w Kazimierzy Wielkiej. Ponadto na dzieci czekały słodkości: cukierki i maślane bułeczki.

Zwieńczeniem akcji była wizyta w Przedszkolu „Parkowe Skrzaty”, gdzie dzieci wysłuchały opowiadań z cyklu: „Bajki z morałem”, atrakcją była prezentacja wozu strażackiego i „fontanna wodna” na placu przedszkolnym.

Sponsorem akcji była sieć Paleo oraz ks. Janusz Mularz.