• Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach.
      • XIII IOgólnopolski Tydzień Głośnego Czytania, organizowany przez Fundację ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom, odbywał się pod hasłem: CZYTANIE MĄDRA RZECZ.

Miejsko-Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja w Kazimierzy Wielkiej oraz nasza  Filia dla Dzieci i Młodzieży włączyły się do tej promującej czytelnictwo akcji już po raz 5. Jak co roku do obydwu bibliotek zaproszone zostały przedszkolaki oraz uczniowie klas 0-3 szkół podstawowych z terenu gminy Kazimierza Wielka.

Bajki, wierszyki i legendy czytaliśmy w dniach od pierwszego do dziesiątego czerwca. Łącznie udział wzięło ponad 500 osób (przedszkolaków, uczniów oraz nauczyciele i czytających).

Odwiedzili nas uczniowie

• Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Hugona Kołłątaja w Kazimierzy Wielkiej,

• Samorządowej szkoły Podstawowej Nr 3 im. Jana Pawła II w Kaizmierzy Wielkiej

• Zespołu Placówek szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Cudzynowicach.

Miejscem spotkań była Czytelnia M-GiPBP w Kazimierzy Wielkiej. Następnie dzieci odwiedzały Filię dla Dzieci i Młodzieży M-GiPBP gdzie mogły zobaczyć zgromadzony księgozbiór.

Obchody XII Ogólnopolskiego Tygodnia Głośnego czytania zainaugurowaliśmy 1 czerwcaw Kazimierskim Ośrodku Kultury oraz podczas obchodów Dnia Dziecka organizowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich w Donosach.

W tym roku dla dzieci czytały osoby życia publicznego w Kazimierzy Wielkiej: Burmistrz Miasta i Gminy Kazimierza Wielka – Tadeusz Knopek, członek Rady Miejskiej – Marek Szmuc, przedstawiciele straży pożarnej (mł. bryg. Andrzej Krupa), policji (Komendant Powiatowy Policji mł.ins. Jakub Kosin, oficer prasowy policji st.sierż. Łukasz Ramęda) a także pielęgniarka Pani Grażyna Ścisłowska, myśliwy Pan Józef Belski oraz emerytowany dyrektor naszej biblioteki – Pan Andrzej Bienias.

Po odczytaniu wybranych bajek trwała ożywiona dyskusja pomiędzy dziećmi oraz zaproszonymi gośćmi. Uczniowie mogli też zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia z czytającymi. Największą popularnością cieszyły się osoby reprezentujące służby mundurowe. Było też mnóstwo pytań do pana myśliwego, którego obecność wywołała duży entuzjazm.

Wszystkie grupy biorące udział w czytaniu zostały obdarowane słodkościami, które zapewniły nam: Polska Siec Handlowa PALEO w Kazimierzy Wielkiej, Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w Kazimierzy Wielkiej , Firma Usługowo-Handlowa CHAMEX Janusz Cham oraz SKOK Profit (oddział) Kazimierza Wielka. Pysznymi wypiekami częstowała Pracownia Cukiernicza J.M.B. Biernaccy. Dodatkowo dostaliśmy balony dla dzieci z marketu AVITA. Torbę pełną cukierków od Burmistrza dostały klasy „0” ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kazimierzy Wielkiej. Wśród prezentów znalazły się także zakładki i naklejki z logo fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom oraz ołówki i balony z logo naszej Biblioteki.

Po wysłuchaniu bajek dzieci miały okazję wziąć udział w konkursach przygotowanych przez Bibliotekę. Pytania dotyczyły literatury dziecięcej, ale także odnosiły się do zawodów osób czytających. Za poprawną odpowiedź uczniowie nagradzani byli zakładką fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom.

Bibliotekarze (Dyrektor M-GiPBP – Nina Turek-Kwiecień oraz bibliotekarz Joanna Kądziela-Kot) wyruszyli też czytać do przedszkolaków z Publicznego Przedszkola Samorządowego „Parkowe Skrzaty” w Kazimierzy Wielkiej Towarzyszyły im: Aleksandra Dukała lider projektu „Niechaj w bibliotece wszyscy to poznają, że SMYKI REYOWE zabawy tam mają – REYOWE SMYKI grupa zabawowa”, nasza czytelniczka Katarzyna Krupa oraz  wolontariuszka Aleksandra Wieczorek. Nie zabrakło przedstawicielki Filii dla Dzieci i Młodzieży, którą w tym dniu była 10-letnia Gabriela Wieczorek. Każdą z grup przedszkolnym obdarowaliśmy nie tylko słodkościami od sponsorów ale także książkami z bajkami.

Tegoroczna akcja głośnego czytania jak co roku była bardzo owocna. W następnych dniach odwiedzały nas dzieci wraz z rodzicami, które wyraziły chęć zapisania się do biblioteki.

Harmonogram spotkań:

Inauguracja: 1 czerwca 2014 roku godzina 14.00 Kazimierski Ośrodek Kultury

1 czerwca 2014 roku godzina 15.00 Dzień Dziecka w Donosach organizowany przez Koło Gospodyń Wiejskich

Spotkania w bibliotece

2 czerwca 2014 roku godzina 9.00 - zmiana terminu na 9 czerwca 2014 roku ze względu na złe warunki atmosferyczne

3 czerwca 2014 roku godzina 9.00 - klasy II Samorządowej Szkoły Podstawowej Nr 1

z wychowawczyniami: Panią Małgorzatą Woźniak i Panią Marią Głogowiecką

Czytający: Komendant Powiatowy Policji   mł.insp. Jakub Kosiń

Informacja na stronie Komendy Powiatowej Policji

3 czerwca 2014 roku godzina 10.30 - klasy III Samorządowej Szkoły Podstawowej Nr 1

z wychowawczyniami: Panią Jolantą Brodko i Panią Jolantą Oleś

Czytający: Pan Andrzej Bienias (emerytowany Dyrektor Biblioteki)