• Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach.
        • Tydzień Czytania Dzieciom 2021

• Dziś (27 maja 2021 r. zainaugurowaliśmy Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom 2021 odwiedzinami w Przedszkole Sylabka w Kazimierzy Wielkiej. Bibliotekarzom towarzyszył Zastępca Burmistrza MiG Kazimierza Wielka Łukasz Maderak, który przeczytał dzieciom legendę "O Lechu, Czechu i Rusie". Następnie Burmistrz opowiadał dzieciom o swojej pracy z taką pasją, że kilkoro z nich zadeklarowało chęć zostania burmistrzem, gdy dorosną. Wśród Czytających byli także: Komendant Powiatowy Policji w Kazimierzy Wielkiej mł. insp. Jacek Piwowarski, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej kpt. mgr inż. Marcin Oziębło oraz Sekretarz Powiatu Kazimierskiego Marek Krupa. Czytający występowali na pięknie przygotowanej scenie nawiązującej tematycznie do bajek. Dziękujemy za cudowne spotkanie Pani Dyrektor Agnieszka Dąbrowska-Stoczkiewicz i wychowawcom.

• Trwa Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Dziś odwiedziliśmy klasy drugie SSP1 w Kazimierzy Wielkiej. Gościem specjalnym był z-ca komendanta Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej st. kpt. mgr inż. Marcin Żarek. Uczniowie głosując wybrali do przeczytania dwa opowiadania pt: „ Mam przyjaciela strażaka”, „ Maszyny i pojazdy w remizie strażackiej”. Przerywnikami w trakcie czytania były pytania od uczniów dotyczące pracy Strażaków. Uczniowie poznawali również sprzęt gaśniczy. Kończąc spotkanie wszystkich zaprosiliśmy do biblioteki. Na koniec był słodki poczęstunek, podziękowania i oklaski. Dziękujemy za wspaniałe spotkanie.

• W ramach akcji „Cała Polska czyta Dzieciom”  31.05.2021 r. bibliotekarze odwiedzili Przedszkole „Motylek” i uczniów klas: „0”, „I” oraz „III” SSP1 w Kazimierzy Wielkiej . Czytającym na tych spotkaniach był druh Ireneusz Górski. Opowiadania o żółwiu Franklinie znał nawet prowadzący, a książeczkę pt.:      „ Franklin jedzie na obóz” czytał pierwszy raz, dzieciom podobała się i zadawane pytania po przeczytanej lekturze nie stanowiły trudności odpowiadającym. Słuchacze  uczyli się  słów harcerskiej piosenki o żywiołach wraz z pokazywaniem, dodatkową atrakcją było przygrywanie na gitarze. Odbyła się również pogadanka o zuchach, harcerstwie, zwyczajach, powitaniu, pożegnaniu i ciekawostki z tym związane. Spotkanie zakończyliśmy słodkim poczęstunkiem.

• W "Dzień Dziecka" w ramach akcji: "Cała Polska Czyta Dzieciom" bibliotekarze udali się do SSP nr 3 w Kazimierzy Wielkiej. Uczniowie klas I wraz z wychowawcami posłuchali opowiadania pt. "Mam przyjaciela strażaka" przeczytanego przez starszego kapitana Marcina Bożka z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej. Uczniowie zapoznali się z zawodem strażaka, poznali akcesoria, jakimi posługuje się strażak w swojej pracy, mogli zadawać pytania. Dzieci chciały zobaczyć "na żywo" Komendę i obiecały, że wybiorą się tam w odwiedziny.

• 01.06 w ramach akcji "Cała Polska Czyta Dzieciom" klasy II z SSP nr 3 w Kazimierzy Wielkiej spotkały się z panią fryzjerką Sylwią Psuj, która przybyła na spotkanie ze swoimi praktykantkami. Po przeczytaniu opowiadania pt. " Zuzia idzie do fryzjera" dzieci dowiedziały się, jak wyglada praca w zawodzie fryzjera, zobaczyły nożyczki fryzjerskie, maszynkę do strzyżenia, dowiedziały się jakim szamponem myć włosy i co zrobić, żeby włosy się nie plątały. Atrakcją zajęć były nowe fryzury dziewczynek, kolorowe warkoczyki. Na zakończenie zajęć uczniowie wraz z prowadzącym zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.

• Również 01.06 w ramach akcji "Cała Polska Czyta Dzieciom" uczniowie "zerówek" z SSP nr 3 w Kazimierzy Wielkiej mieli spotkanie z młodszym aspirantem Moniką Cichy. Pani policjant przeczytała dzieciom opowiadanie z serii "Samochodzik Franek" pt. "Policjant". Następnie opowiedziała dzieciom o swoim zawodzie. Dzieci poznały numery alarmowe, dowiedziały się, jak zachowywać się bezpiecznie w szkole, na ulicy, na wakacjach. Pani policjant przestrzegła przed zagrożeniami czyhającymi na dzieci i pouczyła, jak zachowywać się w kontaktach z osobami nieznajomymi. Na zakończenie zajęć na dzieci czekał słodki poczęstunek.

• 2 czerwca Basia Janasik i Greta Dzikowska odwiedziły kazimierskie przedszkole „Parkowe Skrzaty”. Towarzyszyły im goście, którzy czytali dzieciom bajki. A byli to: Jolanta Michałowska – emerytowana nauczycielka języka polskiego, Agnieszka Szarlińska – radca prawny i Ewelina Krzosek-Zajma – dogoterapeuta, animator. Na tle pięknie przygotowanej sceny zaproszone osoby czytały dzieciom bajki, a później opowiadały o zawodzie, który wykonują. Na koniec spotkania dzieci dostały cukierki.

04-06-2021r. w  SSP 3 w Kazimierzy Wielkiej miało miejsce podsumowanie corocznej akcji pt. " Cała Polska  Czyta Dzieciom". W Sali lekcyjnej  zebrali się uczniowie klas trzecich wraz z wychowawcami, by posłuchać pana Łukasza Gądzika, nauczyciela wychowania fizycznego w Zespole Szkół Zawodowych w Cudzynowicach, a przede wszystkim wielkiego pasjonatę sportu. Ulubionym środkiem transportu Łukasza Gądzika jest rower, dlatego też "lekturą" dzisiejszego spotkania dla klas były informacje z „ Encyklopedii dla Dzieci Zadziwiający świat faktów. Sport” . Atrakcją piątkowego  przedpołudnia była prezentacja prowadzącego o uprawianych przez Niego sportach, organizowanych rajdach rowerowych, przebytych kilometrach, trasach i przygodach. Łukasz Gądzik przybył do szkoły na rowerze. Dzieci zadawały pytania, opowiadały o swoich pasjach sportowych, które poznały dzięki panu Łukaszowi i rodzicom. Słodki poczęstunek zakończył spotkanie i gromkie brawa dla prowadzącego.