• Try not to become a man of success, but rather try to become a man of value.
      • Albert Einstein
      • Love all, trust a few, do wrong to none.
      • William Shakespear
      • The only person who is educated is the one who has learned how to learn and change.
      • Carl Rogers
        • PorozmawiajMy

        • Co oznacza skrót PRL? Jak smakowała "Cytroneta" i wyrób czekoladopodobny? Czy z gumy "Turbo" można zrobić duże balony? Tego i wiele innych ciekawostek dotyczących czasów PRL-u dowiedzieli się uczniowie klasy VI

          Miejsko-Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja w Kazimierzy Wielkiej włączyła się w akcję „PorozmawiajMY. Proszę!”. W środę 30.10.2019 r. w Samorządowej Szkole Podstawowej Nr 1 im. Hugona Kołłątaja w Kazimierzy Wielkiej odbyło się edukacyjne spotkanie międzypokoleniowe zorganizowane dla klasy VI pt. „Życie codzienne w PRL-u”. Temat podzielony został na 3 bloki: „Szkolnictwo”, „Codzienność” i „Rozrywka”. Zajęcia były oparte na prezentacji przygotowanej przez Monikę Wendel, zapoznającej dzieci pokrótce z historią dotyczącą czasów PRL-u a także przedstawiającą sytuacje z życia codziennego, a także przedmioty codziennego użytku, artykuły przemysłowe dotyczące PRL-u.

        • Uczniowie dowiedzieli się, jaką walutą posługiwano się wówczas i potrafili podać wartość po denominacji, zobaczyli kartki na benzynę, na produkty spożywcze i dowiedzieli się o ich zastosowaniu. Poznali również charakterystyczne dla PRL-u produkty spożywcze: wyrób czekoladopodobny „Mela”, czekoladę mleczną firmy Wedel, czekoladę pełnomleczną  „Wawelską”, czekoladę mleczną „Malajską”, gumy do żucia: „Kaczor Donald” i „Turbo”, „Herbatę popularną”, herbatę „Madras”, „Herbatę jubileuszową”, napoje orzeźwiające: „Oranżadę wyborową”, „Cytronetę”. Ciekawostką były sprzęty: radioodbiorniki, radia i radiomagnetofony, najsłynniejsze z nich to „Pionier” i „Unitra”. Uczniowie ze zdziwieniem słuchali o tym, jak trzeba było stać w kolejce kilkanaście godzin, aby dostać dany sprzęt, gdyż brakowało na półkach towarów. Również mięso było towarem deficytowym. Często sklepy świeciły pustkami. Każdy producent mięsa musiał należeć do organizacji związkowej, istniał tzw. dzień bezmięsny, najpierw był to poniedziałek, potem środa. W związku z brakiem mięsa krążyły różne slogany, dowcipy o sklepach mięsnych. W prezentacji pojawiła się wzmianka o Pewexie, jako namiastce Zachodu, gdzie za dolary można było kupić namiastkę kapitalistycznego świata (batona Marsa, klocki Lego czy lalkę Barbie).

        • Uzupełnieniem prezentacji były filmiki obrazujące szkolnictwo w czasach PRL-u oraz życie codzienne. Prezentacja została uzupełniona dywagacjami o czasach PRL-u przedstawionymi przez Barbarę Janasik, której dzieciństwo i lata szkolne przypadały na te właśnie lata. Dodatkowymi atrakcjami była wystawa pamiątek z PRL-u umiejscowiona na stoliku w klasie szkolnej, gdzie można było zobaczyć autentyczne przedmioty: aparat, młynek do kawy, „strugaczki”, monety, gumę do skakania, jojo, tarczę szkolną, kasetę magnetofonową, kasetę video, „ochraniacze” na szklanki, proporczyk, zeszyt, legitymację członkowską „Ligi Obrony Kraju”, kartki na benzynę, a także książki o tematyce PRL-u i grę planszową „PRL”. Na każdej ławce pojawiły się plakaty z czasów PRL-u dotyczące pochodów pierwszomajowych, promocji czytelnictwa wśród rolników, Święta Matki, Dnia Dziecka, Olimpiady, Święta Gazety. Uczestnicy zajęć mogli poskakać w gumę i rywalizować w kręceniu jojo. Uczniowie wraz z panią wychowawczynią mogli skosztować gumy „Turbo” i poznać marki ówczesnych samochodów. W zajęciach wzięło udział 22 uczniów klasy VI.

        • Kazimierza Wielka - moje miasto wczoraj i dziś

        • Czy Kazimierz Wielki założył Kazimierzę Wielką? A może był to Kazimierz Sprawiedliwy? Skąd się wziął tur w herbie Kazimierzy Wielkiej i co to są megality? Dlaczego jedna z ulic nazywa się "Kolejowa” i gdzie są te kolejki? Na te pytania oraz szereg innych spróbowaliśmy znaleźć odpowiedzi wspólnie z uczniami klasy VI c.

          6 listopada w ramach projektu „PorozmawiajMy. Proszę!” udaliśmy się do SSP nr 1 im Hugona Kołłątaja, aby spotkać się z uczniami klasy VI c. Tym razem tematem naszych rozmów była nasza mała ojczyzna, miasteczko Kazimierza Wielka.

           

        • Poprzez prezentację multimedialną  przedstawiającą  stare zdjęcia oraz publikacje o treści regionalnej bibliotekarze chcieli przybliżyć uczniom historię  miasta, w którym mieszkają, w którym znajduje się ich szkoła. Przypomnieliśmy sobie legendę o Kazimierzy Wielkiej, która mówi, że założycielem naszego miasteczka był król Kazimierz Wielki. Według źródeł historycznych było jednak inaczej niż podaje legenda, gdyż pierwsze wzmianki o Kazimierzy Wielkiej pojawiają się już we wcześniejszych okresach niż panowanie Kazimierza Wielkiego. Prawdopodobnie założycielem Kazimierzy Wielkiej był inny władca noszący to imię – Kazimierz Sprawiedliwy. Jednakże osadnictwo na tych rejonach pojawiło się już dużo, dużo wcześniej o czym świadczą liczne odkrycia archeologiczne. Najbardziej cennym do tej pory było odkrycie w pobliskich Słonowicach grobowców zwanych megalitami, których powstanie szacowane jest na IV tysiąclecie p.n.e.  Kazimierza Wielka przez długi czas była wioską. Dzięki urodzajnym glebom rozwinęło się tu rolnictwo. Do rozwoju Kazimierzy przyczyniło się wybudowanie w 1845 r. jednej z pierwszych w Polsce cukrowni. To cukrownia przez lata nadawała ton Kazimierzy i sąsiednim wioskom aż do jej zamknięcia w 2006 r.


        • Poprzez prezentacje starych zdjęć bibliotekarze chcieli przybliżyć uczniom nieznane im fakty, miejsca, których już nie ma, lub które zmieniły całkowicie swe oblicze. Uczniowie próbowali odgadnąć, co przedstawiają poszczególne zdjęcia. W ten sposób na nowo odkryliśmy Kazimierzę Wielką, która w tym roku świętuje 60 - lecie nadania praw miejskich.

          Lekcję wraz z prezentacją multimedialna przygotowali i przeprowadzili Joanna Kądziela-Kot i Adam Bienias. W spotkaniu wzięło udział 23 uczniów, którym towarzyszyła pedagog pani Sobieraj.

        • Kazimierza Wielka -kartki z historii

        •                                   W roku 2019 Kazimierza Wielka obchodziła 60 rocznicę założenia miasta. Aby przybliżyć  uczniom dzieje Kazimierzy Wielkiej bibliotekarze z biblioteki publicznej Joanna Kądziela – Kot i Adam Bienias stworzyli prezentację przedstawiającą dzieje miasta i regionu od czasów prehistorycznych do współczesności. W ramach projektu „PorozmawiajMy. Proszę!” udali się do SSP nr 3 im. Jana Pawła II. Gawędę zaczęli od czasów prehistorycznych. Opowiedzieli uczniom o wykopaliskach, megalitach, grobowcu wojownika huńskiego z Jakuszowic. Oczywiście w trakcie naszej opowieści musieliśmy wspomnieć legendę o założeniu Kazimierzy Wielkiej, która mówi, że założycielem Kazimierzy był ostatni Piast Kazimierz Wielki. Historia mówi jednak coś innego, nasze małe miasteczko założył prawdopodobnie Kazimierz Sprawiedliwy. Bibliotekarze musieli opowiedzieć o powstaniu cukrowni „Łubna”, która przyczyniła się do powstania miasta. Uczniom zostały zaprezentowane stare zdjęcia, a nawet filmiki przybliżające im nieznane nieco fakty  np. dlaczego ulica Kolejowa nosi taką nazwę a nie inną. Na starych zdjęciach uczniowie mogli również zobaczyć nieistniejące już obiekty jak pomnik przyjaźni polsko-radzieckiej lub starą drewnianą dzwonnicę. Lekcja biblioteczna” Kazimierza Wielka wczoraj i dziś’ została przeprowadzona w SSP nr 3, 17 stycznia w dwóch klasach VII a. i VII b., w zajęciach wzięło udział wzięło udział 32 osoby.

    • Akcję dla bibliotek „PorozmawiajMY. Proszę!”

      współorganizują Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Fundacja Kocham Polskę.

    • Kontakty

      • Miejsko-Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja
      • (41) 352 12 11
      • ul. Kolejowa 17 28-500 Kazimierza Wielka 28-500 Kazimierza Wielka Poland
      • NIP 662-16-73-365
      • Numer konta bankowego 16 8493 0004 0180 0130 0024 0001
      • b.janasik@bp-kw.pl WYPOŻYCZALNIA
      • i.janczyk@bp-kw.pl FILIA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
      • a.bienias@bp-kw.pl PRACOWNIA KOMPUTEROWA
      • k.korczak@bp-kw.pl PUNKT ZAPISU CZYTELNIKA
      • iod.rodo.ochrona@gmail.com - Inspektor Ochrony Danych
  • Galeria zdjęć

      brak danych