Lekcje biblioteczne

• Jak zbudowana jest książka?

• Jak zbudowana jest książka? Na to pytanie próbowały odpowiedzieć dzieci z klasy IV ze Szkoły Podstawowej nr. 1 im. Hugona Kąłłątaja w Kazimierzy Wielkiej. Celem lekcji bibliotecznej było poznanie podstawowych elementów budowy książki i ich funkcji. Po rozwiązaniu krzyżówki, która była elementem wprowadzającym do zajęć uczniowie zostali podzieleni na cztery grupy.  Każda drużyna otrzymała książki naukowe oraz beletrystyczne po obejrzeniu których wpólnie wyodrębniliśmy części składowe książki: okładka, karta tytułowa, korpus, czyli tekst główny i spis treści. Po części teoretycznej przyszedł czas na ćwiczenia praktyczne. Uczniowie zapoznawali się z każdym elementem książki i wysnuwali teorie o czym dana część (okładka, karta tytułowa, tekst główny i spis treści) informują czytelnika.

Uczniowie zapoznali się równiweż ze znaczeniem pojęć obwoluta i szata graficzna. Opowiedzieli na co też sami zwracają uwagę przy wyborze książek. Próbowali wymienić działy dla literatury dla dorosłych oraz literatury młodzieżowej. Z powodzeniem zdołali odpowiedzieć na pytania dotyczące zbiorów gromadzonych przez bibliotekę, klasyfikowali książki do odpowiednich działów, poprawnie podali też definicję nowoczesnych nośników takich jak audiobook.

Na koniec zajęć uczniowie pracując w grupach wypisali w punktach swoje propozycje jak należy obchodzić się z książkami. O to kilka z nich:

- "nie należy jeść i pić przy książkach"

- "książki należy czytać w czystych warunkach"

- "o książki należy dbać"

- "nie należy książek targać i pisać po nich"

- nie zaginać rogów

- "obkładać książki okładkami"

- "nie dawać książek do zabawy zwierzętom"

to tylko niektóre z propozycji uczniów mówiące o tym jak należy traktować książki, ale za to jakże istotne...