MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI

• "Pierwsze wiersze dla..."

• Po wielkich sukcesach projektu bookstartowego na oddziałach położniczych w całej Polsce Instytut Książki rozpoczyna nową odsłonę ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek”.

W Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania Dzieciom czyli 29 września 2018 roku grupa 19 3-latków mieszkających na terenie gminy Kazimierza Wielka otrzymała z rąk Burmistrza Adama Bodziocha, Zastępcy Burmistrza Łukasza Maderaka i dyrektor biblioteki Niny Turek-kwiecień wyjątkowe Wyprawki Czytelnicze.

Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każdy trzylatek, który przyjdzie do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej:

• książkę „Pierwsze wiersze dla…”
            • Kartę Małego Czytelnika
            • kartę biblioteczną.
          • Za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.

W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice. „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka” to broszura informacyjna,  przypominająca o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowiadająca, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.

Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są:

• bardziej pewne siebie,
            • mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa
            • dobrze rozwiniętą wyobraźnię.

Pożytki z czytania mają także konkretny wymiar materialny: czytające dzieci osiągają sukcesy i zarabiają więcej od tych, które nie czytają.

• Nieodłącznym elementem czytania dzieciom w wieku przedszkolnym jest obecność rodzica/opiekuna, który nie tylko wciela się w książkowych bohaterów, ale staje się przewodnikiem w nowej przygodzie przeżywanej wspólnie z dzieckiem, budując tym samym relacje, które z całą pewnością zaowocują w przyszłości.

Wyprawki Czytelnicze dla trzylatków można odebrać w prawie 3 tys. bibliotek na terenie całej Polski. Zapraszamy do biblioteki każdego 3-latka, który jeszcze nie otrzymał Wyprawki Czytelnika w ramach kampanii "Mała książka - wielki człowiek". Książki "Pierwsze wiersze dla..." czekają na dzieci, które są czytelnikami biblioteki a także na tych, który nimi się staną. Do końca 2018 roku Miejsko-Gminnej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Mikołaja Reja w Kazimierzy Wielkiej rozda łącznie 80 Wyprawek czytelniczych.

• Więcej informacji oraz lista bibliotek biorących udział w projekcie znajduje się na stronie:

www.wielki-czlowiek.pl

Projekt nawiązuje do kampanii proczytelniczych realizowanych na całym świecie, a zapoczątkowanych w 1992 r. przez brytyjską fundację BookTrust.

Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizator: Instytut Książki
            Patronat Honorowy: Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak