Mariusz Kurc

• Spotkanie dla dzieci

• Kiedyś świat pokonywały wielkie karawany kupieckie, potem przyszła kolej na ekspedycje wielkich odkrywców, którzy odkrywali lądy i morza dla białego człowieka. Dzisiaj w XXI wieku świat jest już zupełnie inny. Już nie wielkie ekspedycje, ale samotni podróżnicy, samotni bohaterowie podróżujący nie dla chwały panującego, lecz po to żeby dzielić się wrażeniami z bliskimi i dokumentować otaczającą szybko zmieniająca się rzeczywistość przemierzają kontynenty. Jednym z takich pasjonatów i zapaleńców jest Mariusz Kurc.

Mariusz Kurc  człowiek z burzliwą przeszłością w młodości odkrył że jego pasją jest podróżowanie autostopem. Na początek zwiedził Europę Zachodnią, następnie przyszła kolej na inne kontynenty. Pieszo i autostopem „za garść dolarów” zwiedził pół świata. Był w Azji, Afryce, Australii, Europie, odwiedził ponad 80 krajów. Może o sobie powiedzieć jak inny Polak – Olgierd Budrewicz –byłem wszędzie. Jeśli ktoś chciałby się dowiedzieć jak żyją Beduini, jak smakuje mięso z wielbłąda i jego mleko musi koniecznie przyjść na spotkanie z Mariuszem Kurcem.

Podróżując samotnie, spotyka na swej drodze zwykłych szarych ludzi, kameruje i robi zdjęcia w codziennych , nieraz nawet intymnych sytuacjach. Oglądając zarejestrowane sceny jesteśmy pod głębokim wrażeniem jak zróżnicowany jest świat , choć ludzie bywają podobni. Widzimy  „półdzikie” fermy w Mołdawii, żebrzące dzieci na ulicach Stambułu, karmiące matki w afrykańskich wioskach, kobiety w Azji i Afryce przy codziennych pracach, oglądamy jedne z najstarszych bibliotek na świecie na środku pustyni o których świat zapomniał . Wielkie wrażenie na słuchaczach  zrobił sam podróżnik śpiący w śpiworze na dalekiej północy i pokonujący pieszo kilometry Sachary.

W spotkaniu które odbyło się  w piątek 13 lutego o godzinie 11 w czytelni kazimierskiej biblioteki  wzięli udział uczniowie SSP nr 1 w Kazimierzy Wielkiej, SSP nr3 w Kazimierzy Wielkiej, SSP z Cudzynowic, ZPSW-R w Cudzynowicach oraz czytelnicy biblioteki. Łącznie w czytelni  podczas spotkania z Mariuszem Kurcem  było 61 osób.

Kazimierza Wielka 13-02-2015      Adam Bienias