• Narodowe Czytanie 2016

•    3 września wraz z przedstawicielami uczniów i nauczycieli trzech szkół spotkaliśmy się na Narodowym Czytaniu. Po lekturach takich dzieł jak „Pan Tadeusz”, „Zemsta”, „Trylogia”, „Lalka” tegoroczny wybór padł na „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Po raz pierwszy o wyborze lektury do Narodowego Czytania zdecydowali internauci. – To piękna, cudowna powieść o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić – mówił w lutym tego roku prezydent Andrzej Duda, ogłaszając wyniki głosowania.

•   Nasza biblioteka w Narodowym Czytaniu brała udział po raz czwarty. Jak co roku spotkaliśmy się w czytelni, aby posłuchać tym razem fragmentów „Quo vadis” czytanych przez przedstawicieli uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Kazimierzy Wielkiej, Zespołu Szkół Rolniczych w Cudzynowicach oraz Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Cudzynowicach. Liceum reprezentowane było przez Rafała Stępnia, Jakuba Bijaka, Kamilę Zając, Wiktorię Bała, Karolinę Zapart oraz Oliwię Bojko ( opiekun pani Mariola Czarny). Z Zespołu Szkół Rolniczych czytającymi byli: Klaudia Sobieraj, Katarzyna Zimny, Sylwia Kluch, Wiktoria Jedynak, Andżelika Cisowska, Julia Jamróż i Bartłomiej Noga (opiekun pani Sylwia Psica), zaś pani Agnieszka Madej oraz uczennice Aleksandra Jaros oraz Anna Baran reprezentowały Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo- Rewalidacyjnych.

• Spotkanie rozpoczęła pani Nina Turek-Kwiecień - Dyrektor biblioteki - odczytaniem listu prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Następnie obejrzeliśmy biografię Sienkiewicza z „przymrużeniem oka” pt. „Noblista Mariofil – Henryk Sienkiewicz. Historia bez cenzury”. Po tej  części pełnej humoru, przyszedł czas na czytanie fragmentów powieści. Całe spotkanie odbyło się w luźnej atmosferze, pomimo trudnej tematyki czytanego dzieła.

Temat sienkiewiczowskiego „Quo vadis” był kontynuowany na zajęciach z dziećmi, gdzie rozwiązywane były rebusy i zagadki związane z tematyką książki.

Zdjęcia z wydarzenia można obejrzeć w galerii.