• 100 uczestników na 100-lecie Niepodległości
        • „Odjazdowy bibliotekarz. 100 uczestników na 100-lecie Niepodległości”

• Odjazdowy Bibliotekarz to ogólnopolska akcja, w której bibliotekarze, czytelnicy i miłośnicy książek oraz rowerów, przejeżdżają pobliskie okolice. Akcja powstała w Łodzi w 2010 roku. Od początku koordynuje ją Fundacja Fenomen. W całej Polsce jest już prawie 400 organizatorów.

W tym roku Miejsko-Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja w Kazimierzy Wielkiej zorganizowała rajd po raz drugi, a hasło które mu przyświecało brzmi „100 uczestników na 100-lecie Niepodległości”. Ideą rajdu było uczczenie odzyskania przez Polskę NIEPODLEGŁOŚCI. W niesztampowy sposób chcieliśmy uczcić to radosne dla Polaków święto. Z tej okazji tegoroczny rajd wpisany został w ogólnopolskie Wydarzenia „Niepodległa. Stulecie Odzyskania Niepodległości”.  Informacje odnośnie bibliotecznego rajdu towarzyszącego obchodom 100-lecia Niepodległości można znaleźć na stronie internetowej https://niepodlegla.gov.pl/.

• Rajd poprowadził Burmistrz Miasta i Gminy Kazimierza Wielka – Adam Bodzioch oraz lokalny sportowiec, wielokrotny mistrz Polski – Andrzej Szczepanik. Trasa rajdu wiodła sprzed budynku biblioteki poprzez Wojciechów, Kazimierzę Małą, Wymysłów, Gabułtów, Hołdowiec, Cudzynowice, aż do Słonowic gdzie była nasza meta. Łącznie trasa wyniosła 21,47 km a rajd trwał 2 godziny 54 minuty i 18 sekund. Sobotni poranek przywitał uczestników, łącznie 103 osoby, piękną słoneczną pogodą. W rajdzie uczestniczyły osoby w różnym wieku. Jechało z nami ok. 20 dzieci w wieku do 10 lat. Radę Miejską w Kazimierzy Wielkiej reprezentował Wiceprzewodniczący Marek Szmuc a 7 osób na nasz rajd dojechało spoza powiatu kazimierskiego (z okolic Tarnowa i z Kielc).

• Zakończenie rajdu odbyło się w domku myśliwskim Koła Łowieckiego „Pionier” w Słonowicach. Uczestnicy po przebytej trasie mogli posilić się grillowanymi kiełbaskami. Grillowi towarzyszyły gry, między innymi KAHOOT! z pytaniami dotyczącymi Odzyskania Niepodległości – to w wersji dla osób w wieku 16+, a dla dzieci Kahoot! ze znajomości bajek. Zwycięzcy (pierwsza trójka  w każdej kategorii) otrzymali nagrody ufundowane przez Urząd Gminy w Kazimierzy Wielkiej oraz bibliotekę (wśród nagród: książki, kubki, lampki rowerowe, opaski dla biegaczy, zakładki do książek, magnesy).

• Honorowy patronat nad wydarzeniem objął burmistrz Miasta i Gminy Kazimierza Wielka Adam Bodzioch, który przekazał liczne nagrody na loterię fantową. Za bezpieczeństwo na trasie rajdu odpowiadała Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej (współorganizator rajdu) na czele z zastępcą komendanta kpt. mgr inż. poż. Marcinem Żarkiem, którą w tej trudnej roli wspierały dwa patrole z Komendy Powiatowej Policji w Kazimierzy Wielkiej.

Szczególne podziękowania za pomoc w organizacji należą się Panu Wiesławowi Rębaczowi, członkowi łowieckiego koła „Pionier, dzięki któremu możliwe było ponowne zorganizowanie zakończenia rajdu „Odjazdowy bibliotekarz” w Słonowicach. Poczęstunek zawdzięczamy sponsorom: Firma Remontowo-Budowlana Arek Jańczyk ARIA, Piekarnia "U Ochenduszków" Bogdan Ochenduszka Ksawery Ochenduszka Sp.j., "Elpiotr Tadeusz Piotrowski", Janusz Cham Firma Usługowo Handlowa „ Chamex”, Wędliny Tradycyjne Jolanta Zapart, ABC. Sklep spożywczy Kasza T., Taxlab – Biuro rachunkowe Mateusz Janasik.

• Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom rajdu, bez których nie byłoby możliwe zrealizowanie hasła przewodniego: „Odjazdowy bibliotekarz. 100 uczestników na 100-lecie Niepodległości”. Cieszymy się, że z 30 osób w 2017 roku nasz rajd rozrósł się już do ponad 100!

Zapraszamy za rok.

• 100 uczestników na 100-lecie Niepodległości

• Rajd rowerowy "Odjazdowy bibliotekarz - 100 uczestników na 100-lecie Niepodległości" odbędzie się 21 lipca 2018 roku.

REGULAMIN RAJDU: regulamin.pdf

Za udział w rajdzie: