Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej (debata) [2016]

• Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej (debata) [2016]

• We wtok, 17 maja 2016 roku, w Miejsko-Gminnej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Mikołaja Reja w Kazimierzy Wielkiej odbyła się debata "Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej". Uczestnicy (24 osoby) rozmawiali o tym, jak ułatwić angażowanie się w sprawy lokalnej społeczności oraz o tym, co motywuje do działania na rzecz lokalnej społeczności. W debacie uczestniczyli m.in. Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy w Kazimierzy Wielkiej Łukasz Maderak, Sekretarz Powiatu Kazimierskiego Marek Krupa, Komendant Powiatowy Policji insp. Jakub Kosiń, dyrektor Samorządowej Szkoły Podstawowej Nr 1 w Kazimierzy Wielkiej Monika Szaleniec, kierownik Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Kazimierzy Wielkiej Dorota Celej, kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Kazimierzy Wielkiej Mariola Majchrowska, dyrektor biblioteki Nina Turek-Kwiecień oraz lokalni przedsiębiorcy, członkowie organizacji pozarządowych i mieszkańcy miasta i gminy.
      Dyskusja była bardzo burzliwa a dojście do wspólnych wniosków wymagało odwołania się do najbardziej demokratycznej formy wyboru, czyli głosowania. Po ponad 3 godzinach debaty wybrano tzw. "motywatory" i "ułatwiacze".

Na pytanie: Co motywuje do działania na rzecz lokalnej społeczności? wybrano następujące "motywatory":
      1. Dobro wspólne
      2. Rozwój osobisty
      3. Kontakty z ludźmi.

Odpowiadając na pytanie: Jak ułatwić angażowanie się w sprawy lokalnej społeczności? wybrano "ułatwiacze":

1. Dostęp do informacji

2. Otwartą postawę

3. Atrakcyjność oferty.

Główni realizatorzy programu Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową, właśnie teraz zaczynają przygotowania do podsumowania debat, które w dniach od 16 do 22 maja odbyły się w 52 bibliotekach w Polsce.

Projekt „Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej” został objęty honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Partnerem strategicznym projektu jest PKO Bank Polski. Ogólnopolscy partnerzy medialni: dzienniki i tygodniki Grupy Polska Press, TVP Kultura, ngo.pl.

Wnioski z debat zostaną zaprezentowane opinii publicznej poprzez media oraz na XI Kongresie Obywatelskim w listopadzie 2016 r. w Warszawie.

Debatę prowadził moderator: Andrzej Paździerz, a organizatorem była Nina Turek-Kwiecień.

Dziękujemy wszystkim, którzy chcieli być z nami podczas #debaty2016