Szkolenia pracowników

• Inicjatywy szkoleniowe 2018

• Zadanie polega na podniesieniu kwalifikacji i kompetencji zawodowych u dyrektorów, bibliotekarzy i pracowników bibliotek publicznych z terenu powiatów:

• kazimierskiego (województwo świętokrzyskie)
            • buskiego (województwo świętokrzyskie)

Od 2015 roku na terenie tych dwóch powiatów działają 2 grupy InicJaTyWy, które zrzeszają dyrektorki bibliotek.

Zadanie ma na celu zintegrowanie środowiska bibliotekarskiego działającego na terenie tych dwóch powiatów oraz poprawienie ich relacji zawodowych a także lepsze poznanie się co ma zaowocować podejmowaniem wspólnych inicjatyw kulturalnych i oświatowych.
            Zadanie polega na przeprowadzeniu dla ww grupy cyklu szkoleń zawodowych i kompetencyjnych (od 3 do 6 szkoleń) w następującym podziale:

• tylko dla osób zarządzających bibliotekami
            • tylko dla bibliotekarzy
            • bibliotek (osób zarządzających, bibliotekarzy i pozostałych pracowników). - dla wszystkich pracowników

Łącznie na terenie 2 powiatów pracuje 37 bibliotekarzy.

• Pierwsza pomoc przedmedyczna

• W ramach projektu "Inicjatywy szkoleniowe" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pierwszej pomocy bibliotekarze powiatów kazimierskiego i buskiego ratownik medyczny Krzysztof Kowalski z Kazimierskiego Centrum Medycznego Maxmed uczył pierwszej pomocy przedmedycznej oraz udzielania pierwszej pomocy z użyciem Automatycznego defibrylatora AED.

W szkoleniu w kazimierskiej bibliotece oprócz bibliotekarzy z bibliotek publicznych z terenu powiatu kazimierskiego uczestniczyli także przedstawiciele:

• Miejskiej Biblioteki Publicznej w Proszowicach
            • Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach - Filia w Kazimierzy Wielkiej
            • Regionalna Placówka Opekuńczo-Terapeutyczna

• Stwórz newsletter swojej biblioteki

•  Praktyka e-mail marketingu. Darmowe platformy do wysyłania maili i techniki pisania, czyli jak korzystając z programów emailingowych (typu Freshmail, MailChimp lub Getresponse) budować publiczność i dowiedzieć się więcej o swoich czytelnikach/klientach.

Miejsce szkolenia: Miejsko-Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja w Kazimierzy Wielkiej

Prowadzący: Konrad Grochowski

Termin: 30 listopada 2018 roku

Opis szkolenia: Na szkoleniu zostaną przedstawione podstawowe zasady związane z wysyłką newslettera. Przedstawimy zewnętrzne platformy do mailingu, skoncentrujemy się na sposobie konstruowania treści do newslettera i regułach wysyłki: częstotliwości, rodzajach treści, sposobie pisania, adresowania i wysyłania takich wiadomości. Newsletter może być dobrym sposobem na podtrzymanie więzi biblioteki z czytelnikami oraz skutecznym kanałem informacyjnym, służącym powiadamianiu użytkowników o aktualnych działaniach biblioteki.

Konrad Grochowski -  Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego na wydziale Zarządzania i Marketingu. Od początku swej pracy zawodowej związany w marketingiem w internecie. Prywatnie szczęśliwy mąż i tata, który w wolnych chwilach zaczytuje się w książkach fantasy, zapalony wędkarz i miłośnik mzyki Franka Sinatry. Zajmuje się e-marketingiem w szczególności tworzeniem kontentu, newsletterów, kampanii promocyjnych, prowadzeniem mediów społecznościowych, tworzeniem stron internetowych, pozycjonowaniem oraz optymalizacją serwisów. Pisze również artykuły dla branżowych magazynów oraz serwisów internetowych.

• Biblioteka jako instytucja chroniąca dziedzictwo lokalne

• Poszukiwanie inspiracji, gromadzenie pamiątek, zbieranie relacji, narzędzia cyfrowe.”

Miejsce szkolenia: Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Busku-Zdroju

Prowadzący: Michał Szmaj

Termin: 10 grudnia 2018 roku

Prowadzący: Michał Szmaj - z wykształcenia pedagog i historyk – regionalista. Absolwent Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Dużą część życia spędził w lesie – harcerz – od lat zajmuje się wychowaniem młodzieży za pomocą harcerskiej metody wychowawczej. Szkoli instruktorów harcerskich, kilka lat pracował z osobami niepełnosprawnymi. Twórca wielu gier terenowych oraz miejskich, mających na celu m.in. zachowanie i upowszechnianie dziedzictwa lokalnego. Lubi zarówno tworzyć gry jak i w nich uczestniczyć. Na co dzień pracuje w Ośrodku Kultury w jego ukochanym Ostrzeszowie – małym miasteczku na południu Wielkopolski. Inicjator i koordynator wielu projektów społecznych i kulturalnych. W wolnych chwilach prowadzi własną firmę. Gdy nie można go znaleźć w Ostrzeszowie to najprawdopodobniej wspina się, biega lub chodzi po górach.

Opis szkolenia: Biblioteka jest miejscem, które ma olbrzymi potencjał w ochronie naszego dziedzictwa i pamięci. Działając lokalnie, jest w stanie dotrzeć do relacji i artefaktów, w których przeszłość jest ciągle żywa. To jeden z najlepszych sposobów służących zachowywaniu wartościowych elementów lokalnej tożsamości i tradycji. Szkolenie ma zapoznać bibliotekarza z metodami pracy, które pozwolą mu samodzielnie gromadzić taki materiał i odpowiednio nim zarządzać.

• Relacje w zespole

• Miejsce szkolenia: Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Busku-Zdroju

Prowadzący: Agnieszka Szelągowska

Termin: 12 grudnia 2018 roku

Prowadzący: Agnieszka Szelągowska

Termin: 13 grudnia 2018 roku

Członkini zarządu Fundacji Szkoła Liderów. Trzon zespołu trenerskiego. Specjalistka od tego, co w Szkole unikalne – metody tutoringu. Od 7 lat w programie Liderzy PAFW. Szkoli, wspiera w rozwoju, superwizuje tutorów i coachów.(ze strony: https://www.liderzy.pl/users/agnieszka-szelagowska/)

• Projekt "INICJATYWY SZKOLENIOWE" jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.