• Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach
        • Eksperymenty

• "Pokaz szalonych naukowców" rozpoczął się od rozdania dzieciom tajemniczych naklejek, które miały się przydać w późniejszej części zajęć.

Sztuczki balonowe jako pierwsze posłużyły prowadzącym do przeprowadzenia licznych eksperymentów. Porównywaliśmy między innymi, jakiego kształtu balon szybciej spadnie oraz czy szybciej spadnie balon czy rękawiczka gumowa. Trafność odpowiedzi wyniosła 50%, szybciej spada rękawiczka, gdyż ma większy otwór.

Wyjaśnione zostało zjawisko elektryzowania się przedmiotów, dzięki pocieraniu balona o materiał i zbliżeniu go do włosów. Było też wspólne mieszanie naturalnych barwników, które posłużyły do tego, aby pokazać, że przez "filtr" przechodzi jedynie światło o barwie odpowiadającej kolorowi szkła (cieczy).

Suchy lód - najczęściej eksperymenty z suchym lodem przeprowadzane są wykorzystując efekt sublimacji. Ponownej zamiany zestalonego dwutlenku węgla w gaz. Dwutlenek węgla z którego suchy lód jest wytworzony.

• Pojawiły się też ukochane przez wszystkich bańki mydlane, które zagościły na głowach i rękach wielu uczestników. W "alchemika" wcielił się Maciek, który na potrzeby eksperymentu przywdział fartuch i ochronne okulary. Na zakończenie było wielkie show: wybuchająca pianka, tj. podpalanie na dłoni pianki z gazem.

W zajęciach wzięło udział 40 alchemików - amatorów, dużych i małych. Każdy miał możliwość uczestniczenia w przeróżnych eksperymentach, co mamy nadzieję zaowocuje od września na lekcjach przyrody, fizyki i chemii. Dzieci chętnie się zgłaszały do udziału w kolejnych zadaniach, niejednokrotnie wykazywały się wielką odwagą. Nie bały się dotykać nieznanych sobie dotąd substancji, oczywiście pod czujnym okiem osób prowadzących.

Za wspaniałe zajęcia dziękujemy animatorom z grupy "Famiga" wink

• Projekt "BIBLIOKULTURKA 2.0" jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
      Projekt realizowany w ramach  V edycji Programu "Decydujesz, Pomagamy" organizowanego przy współpracy  ze spółką Tesco (Polska) Sp. z o.o. oraz Fundacją Tesco, zgodnie z umową o dofinansowanie projektu nr 20011/2019.

SPONSORZY:

PARTNERZY MEDIALNI: