• KIERUNEK BIBLIOTEKA [2014]

• POMYSŁ NA DZIAŁANIE (ze stronz labib.pl)

Na czym polegało przedsięwzięcie?

Projekt polegał na stworzeniu wizualizacji zewnętrznej dla Miejsko-Gminnej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Mikołaja Reja w Kazimierzy Wielkiej oraz Filii dla Dzieci i Młodzieży. Obydwie nasze biblioteki znajdują się w tym samym budynku. Celem projektu jest wprowadzenie jednakowego systemu oznakowania dla bibliotek.
      Oznakowanie zewnętrzne dla naszych bibliotek to:
      - tablica informacyjna z nazwą biblioteki, godzinami otwarcia oraz wybranymi logotypami
      - gablota na 18 plakatów A4
      - kierunkowskaz
      - szablon z logo B:
      - naklejki na szyby
      - malowanie napisu: BIBLIOTEKA

Dlaczego warto?

Dzięki projektowi nasze biblioteki bardzo zmieniły się zewnętrznie. Budynek nabrał nowych barw i stał się bardziej zauważalny w przestrzeni miasta.
      Biblioteka zmieniła się wizualnie, o czym zawsze marzyliśmy a na co nie mieliśmy wcześniej funduszy.
      Brzydki i ponury brąz na napisie BIBLIOTEKA zastąpiliśmy kolorem morskim - dzięki czemu nawet niektórzy nasi stali czytelnicy dopiero teraz zauważyli, że taki napis znajduje się na budynku.
      Realizacja projektu zachęciła nas do planowania dalszych zmian w wyglądzie zewnętrznym bibliotek.

W TRAKCIE REALIZACJI

Pierwszym etapem było zgłoszenie się do konkursu i znalezienie się wśród szczęśliwej 100. Następnie użytkownicy biblioteki za pomocą ankiet wyrażali swoją opinię dotyczącą wyglądu biblioteki. Po tym etapie przyszedł czas na konsultacje z przedstawicielem Stowarzyszenia na rzecz poprawy środowiska mieszkalnego "Odblokuj". Wynikiem konsultacji było stworzenie projektu technicznego na oznakowanie zewnętrzne dla obydwu naszych bibliotek. Teraz musieliśmy już tylko znaleźć wykonawców. Do realizacji wybraliśmy 3 różne drukarnie... zależnie od tego czym miały się one zajmować.
      Kolejnym etapem było u nas przygotowanie powierzchni pod zamówione materiały. Uznaliśmy, że nowe oznakowanie nie będzie się prezentowało na naszym niezbyt ładnym ganku. Zdecydowaliśmy więc, że ocieplimy i pomalujemy ganek zanim jeszcze pojawią się zamówione materiały (na tym etapie bardzo zawiodła nas pogoda - tydzień trwały u nas mgły co utrudniało schnięcie klejów i farb). Równocześnie z remontem ganku malowano napis BIBLIOTEKA na kolor morski (pierwotnie myśleliśmy o kolorze różowym ale ostatecznie zdecydowaliśmy się na naklejki w tym kolorze).
      Liczyłyśmy, że uda nam się samodzielnie przykleić naklejki na okna, ale okazało się, że bez fachowej pomocy jest to niemożliwe - z pomocą przyszła nam jednak miejscowa drukarnia realizując naszą prośbę w jedno popołudnie :)
      Podczas realizacji najważniejsze było odpowiednie umieszczenie zaplanowanego i wykonanego oznakowania na

Co jest potrzebne do realizacji tego etapu?

• Formularz zgłoszeniowy

• Ankiety

• Konsultacje w bibliotece

• Projekt techniczny

• Zamówienie i wykonanie materiałów zgodnie z projektem

• Przeprowadzenie niezbędnych prac technicznych przed budynkiem

• Montaż oznakowania

Jak krok po kroku przebiega etap realizacji?

1.

Wypełnienie formularza zgłoszeniowego do konkursu "Kierunek: BIBLIOTEKA" realizowanego przez Stowarzyszenie na rzecz poprawy środowiska mieszkalnego "Odblokuj"

biblioteka.JPG
      2.

Wypełnianie przez użytkowników biblioteki ankiet dotyczących wyglądu biblioteki (ankiety w wersji papierowej i on-line)

3.

Konsultacje w bibliotece z przedstawicielką Stowrzyszenia

4.

Podpisanie umowy

5.

Poszukanie wykonawców oznakowania

6.

Aranżacja strefy wejściowej

7.

Montaż tablicy przed wejściem, kierunkowskazu, gabloty

IMG_20141106_0844521.jpg
      8.

Montaż naklejek na okna

IMG_20141106_0853471.jpg
      9.

Malowanie napisu

10.

Rozliczenie raportu merytorycznego i finansowego

PO ZAKOŃCZENIU

Projekt zachęcił nas do dalszych działań mających na celu poprawę wizualną bibliotek.
      Już dziś nasz działy biblioteczne witają czytelników nowymi naklejkami z nazwą. Wszystkie naklejki na szyby dodatkowo (poza projektem) wydrukowaliśmy z opcją umieszczenia ich na ścianach - do tego nie potrzebowałyśmy już fachowców.
      W Filii dla Dzieci i Młodzieży dzięki nowym naklejkom jest znacznie bardziej kolorowo.
      Na rok 2015 planujemy ocieplenie i malowanie reszty budynku, żeby nasz nowy ganek i naklejki prezentowały się jeszcze lepiej.

Co jest potrzebne do realizacji tego etapu?

• Fundusze