Moderator: Barbara Janasik

ZAPRASZAMY

• "Wszystko, co we mnie dobre, zawdzięczam książce."                                                                                   (Maksym Gorki)

• Wielki powrót ;-)
        • 14 wrzesnia 2018 r.

Reaktywacja Dyskusyjnego Klubu Książi. Po dłuższym czasie zawieszenia działalności odbyło się spotkanie organizacyjne. Uczestniczki z wielką radością powitały nowe klubowiczki. Wprowadziły je w zwyczaje panujące na spotkaniach, racząc opowieściami i anegdotkami z lat minionych.

• 19 października 2018 r.
        • Magdalena, córka Kossaka autorstwa Rafała Podrazy była "bohaterką" pierwszego spotkania DKK po reaktywacji. Książka to m.in. wspomnienia osób, które pamiętały Magdalenę Samozwaniec. Autor zachował obiektywizm, ponieważ zebrał w książce opinie pozytywne, jak i te mniej przychylne polskiej pisarce.

• 16 listopada 2018 r.
        • Opiekunki osób starszych to książka, która opowiada o perypetiach Polek wyjeżdżających do pracy do Niemiec.

• 14 grudnia 2018 r.
        • Na ostatnim spotkaniu w 2018 roku dyskutowaliśmy o znanym polskim aktorze Wiesławie Gołas na podstawie książki Gołas. Biografia aktora oparta jest m.in. na wspomnieniach artysty. Książka jest bogato ilustrowana. Autorka przytacza fragmenty z gazet oraz wypowiedzi znanych ludzi ze świata kina na temat Gołasa. Wspominaliśmy filmy, w których występował oraz role, w które wspaniale się wcielał

•                                      „Taka jestem i już”

Pierwszą książką „przerabianą” podczas spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki w  2018 roku była autobiografia Magdaleny Zawadzkiej pt. ”Taka jestem i już”. Książka Pani Magdaleny Zawadzkiej opisuje od kuchni filmowy świat kina i teatru. Czytelniczki zgodnie stwierdziły, że książka Magdaleny Zawadzkiej należy do najpiękniej wydanych publikacji książkowych ostatnich lat. Wspaniałe zdjęcia  ilustrują całe życie Magdaleny Zawadzkiej oraz jej męża - jednego z najwybitniejszych polskich aktorów - Gustawa Holoubka. Klubowiczki zgodnie stwierdziły, że książka  jest napisana z pasją lecz równocześnie delikatnie  z taktem  i uczuciem .  Uczuciem są przepełnione strony książki opisujące jej relacje z mężem Gustawem Holoubkiem i synem Janem. Dużą część książki zajmują ważne w Ich życiu podróże zarówno prywatne  jak i służbowe. Na końcu książki znajdują się felietony, które choć pisane w latach 90 XX wieku to ich problematyka według czytelniczek jest aktualna do chwili obecnej. Podsumowując „Taka jestem i już” jest książką miłą w odbiorze skierowaną do szerokiego grona odbiorców. Pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki  w 2018r. odbyło się w Czytelni Biblioteki Publicznej w Kazimierzy Wielkiej tradycyjnie w piątek 19 stycznia.

Kazimierza Wielka 19-01-2018                      Adam Bienias

„Pasja według św. Hanki”

Są książki dziwne, wybitne i czytadła. Książka „Pasja według św.  Hanki” napisana została przez Annę Janko – pisarkę wyróżnioną licznymi nagrodami. Książka opowiada Historię trójki bohaterów: Mata(Mateusza),Pawia (Pawła) oraz Hanki. Losy bohaterów wzajemnie się przeplatają. Hanka - matka dwójki dzieci jest rozczarowana małżeństwem z  Pawiem i szuka idealnej miłości w ramionach Mata. W książce podobno – tak stwierdziły klubowiczki podczas piątkowego spotkania najważniejszy jest język i  forma opowiadania o uczuciach łączących bohaterów . Akcja i  przebieg zdarzeń w powieści „Pasja według św. Hanki” wydały się czytelniczkom mało ważne, najważniejszy jest przekaz- opowieść o potędze miłości. Dla większości klubowiczek pisanie powieści pozbawionej dialogów, choć o bogatym języku jest bez sensu. Był to przysłowiowy przerost formy nad treścią. Książka, choć posiada ciekawą formę była w czytaniu męcząca i  generalnie nikomu z uczestniczących w klubie czytelników powieść Anny Janko się nie podobała i komentując ją najczęściej  używali słowa „dziwna. Żadna z klubowiczek nie wyraziła chęci przeczytania innej książki Anny Janko. Spotkanie kazimierskiego klubu książki odbyło się tradycyjnie w piątek 16 lutego.

Kazimierza Wielka 16-02-2018               Adam Bienias

„Religa”

Książką z którą zmierzyli się kazimierscy klubowicze była biografia jednego z najsłynniejszych polskich lekarzy, Zbigniewa Religi. Religa był jednocześnie jednym z  najsławniejszych  i najlepszych polskich  kardiochirurgów z drugiej strony wizjonerem i człowiekiem czynu.  W książce „Religa. Biografia najsłynniejszego polskiego kardiochirurga” autorzy książki Dariusz Kortko i Judyta Watoła opisują bez przekłamań życie profesora. Jest w książce przedstawiony jako człowiek z krwi i kości, pełen nałogów mający sympatie i antypatie, spędzający w pracy całe dnie. O samym głównym bohaterze stwierdziły czytelniczki można dyskutować godzinami. Czytelniczki w trakcie dyskusji porównywały książkę Kortki i Watoły z filmem „Bogowie”.  Religa był człowiekiem -według klubowiczek- który przerósł epokę sam zabrał się do transplantacji serca pomimo wielu przeciwieństw i wielu wrogów. Praktycznie sam stworzył nowoczesną klinikę i fundację. Według czytelniczek zrobił niepotrzebnie jeden wielki błąd – niepotrzebnie uwikłał się w politykę. Być morze zrobił to dlatego –lecz jest to luźna hipoteza jednej z klubowiczek - że w kardiochirurgii czuł się człowiekiem spełnionym i poszukiwał nowych wyzwań. Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się 16 marca w Bibliotece Publicznej i zakończyło się ogólną lecz zgodną konkluzją że o takiej postaci jak profesor Zbigniew Religa można długo dyskutować.

Kazimierza Wielka  16-03-2018                    Adam Bienias