•  „Stuhrowie .Historie rodzinnne"20-11-2015                    

         

        Książką, która była omawiana na ostatnim spotkaniu kazimierskiego Dyskusyjnego Klubu Książki była  biografia pt.„Stuhrowie. Historie rodzinne”. Od pierwszych kart książki poznajemy losy rodziny, która zawędrowała z dalekiej Austrii do Krakowa w poszukiwaniu lepszego życia. Na kartach książki przewijają się kolejne pokolenia, które choć tak różne od siebie jednocześnie zdają się hołdować  tym samym wartościom i cnotom : patriotyzmowi, uczciwości, umiłowaniu życia rodzinnego. Jednocześnie mistrzowsko sportretowane osoby wydają się uosabiać czasy w których żyły . I tak  pradziadek aktora Leopold był zagorzałym  lojalistą, wiernym poddanym cesarza Franciszka Józefa. Z kolei Oskar Sthur  uchodził za człowieka otwartego o wielkim poczuciu humoru, który z małym Jerzym  bawił się w pogrzeb. W trakcie I pierwszej wojny, podczas bitwy o Przemyśl wsławił się męstwem za co został odznaczony Wojskowym Krzyżem Zasługi. Takich barwnych postaci w książce jest dużo dzięki czemu możemy w sposób bardzo przystępny poznać na swój sposób dzieje Krakowa na przestrzeni ostatnich pokoleń. W książce jest dużo anegdot, które urozmaicają narrację. Biografię wzbogacają liczne zdjęcia. Wszystkich 12 klubowiczów, którzy spotkali się w listopadowy wieczór, aby porozmawiać o książce Jerzego Stuhra  stwierdzili, że jest to jedna z ciekawszych pozycji jakie mogą zaoferować czytelnikom DKK, wszyscy też zgodnie uznali tą pozycję za książkę godną polecenia i popularyzacji szerokiemu kręgowi czytelników.

        20-11-2015   Adam Bienias

           

                                                                               

            

        "Szepty lasu” 16-10-2015

         

                Jednym z pisarzy amerykańskich młodego pokolenia, który zrobił karierę jest Charles Frazier. Frazier wydał kilka powieści, z których najnowsza „Szepty lasu” została wydana przez Wydawnictwo Czarne w tak zwanej Serii Kaszmirowej. Akcja  powieści rozgrywa się w latach 60 dwudziestego wieku. Był to okres, który niewątpliwie odcisnął piętno na  Ameryce. Odchodziła w przeszłość stara skostniała pełna konwenansów epoka, rodził się nowy liberalny świat . Akcja powieści rozgrywa się na głębokiej prowincji, w małej miejscowości zagubionej wśród Apallachów. Główni bohaterowie książki, Luce oraz jej para siostrzeńców - Dolores i Frank muszą stawić czoło zagrożeniu, którym jest  nieobliczalny mąż siostry Luce Bud.  W książce widzimy Amerykę z „drugiej strony” , prowincjonalną, której mieszkańcy  pełni kompleksów mają swoje tajemnice, przyzwyczajenia. Luce mieszkająca na odludziu wydaje się uciekać przed całym światem po tym, jak została zgwałcona ,lecz nikt z mieszkańców małej mieściny gdzie -wydawałoby się że wszyscy się znają-nie kiwnął palcem, aby pomóc młodej dziewczynie. Mieszka sama nie utrzymując kontaktów ani z siostrą Lily ani z własnymi rodzicami: Litem i Lolą. Wydaje się, że autor pogubił się nieco w licznych wątkach przewijających się przez karty książki. Ponadto większość postaci, które opisał autor wydaje się być – jak stwierdzili klubowicze- nieco „byle jaka”. Brakuje im mocnego rysu psychologicznego. Co ciekawe rozmowa  i dyskusja nad książką, która w opinii klubowiczów była dość słaba trwała około dwóch godzin.

        W spotkaniu DKK uczestniczyło 10 osób.

         

        Kazimierza Wielka 16-10-2015  Adam Bienias

            

               

         

        „Zapach cedru”18-09-2015    

         

        Jedną z często komentowanych powieści w ostatnich latach przez czytelników, była książka kanadyjskiej pisarki Ann- Marie Mac Donald: „Zapach cedru”. Książka wciąga czytelników od pierwszej strony . „Zapach cedru” jest rodzajem sagi rodzinnej, opowieścią o miłości, cierpieniu, zdradzie i rozpaczy. Liczne wątki powodują, że ponad 500 stronicową książkę czyta się bez uczucia znużenia, ale z rosnącym zainteresowaniem. Akcja powieści rozgrywa się w Kanadzie na przełomie XIX/ XX wieku. Ważną rolę w książce odgrywa kufer pachnący cedrem- przedmiot wiążący pokolenia, przy którym można rozmyślać, marzyć i śnić na jawie. Książka bardzo podobała się czytelnikom Dyskusyjnego Klubu Książki, którzy długo rozmawiali nad różnymi wątkami tej powieści i w zróżnicowany sposób starali się je zinterpretować.

        W spotkaniu DKK wzięło udział 7 osób.

        18-09-2015  Adam Bienias

         

                                                       

         

                                                                            

         „Ślicznotka. Nocne Życie Indii”12-06-2015

         

        Książką omawianą podczas  ostatniego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki   w Kazimierzy Wielkiej przed wakacjami była, reporterska opowieść Soni Faleiro „Ślicznotka. Nocne Życie Indii” . Już sam tytuł sugeruje czytelnikowi treść książki . Istotnie autorka  porusza  w niej niełatwe problemy. Główną bohaterką jest Lila i jej koleżanki, dziewczyny często sprzedawane przez, własne rodziny do burdeli , które nazywają elegancko klubami tanecznymi. Większość z nich po kilku latach  pracy w takim klubie po prostu umiera. Nie da się ukryć, że jest to książka  brutalna. Książka traktuje o różnicy pomiędzy Europą a Indiami. Po lekturze można dojść do przekonania, że różnice pomiędzy Europejczykami a Azjatami dotyczą tak wielu i tak licznych spraw jak np.: stosunek kobiet do mężczyzn, poszanowanie prawa, rodziny/ handel dziećmi w XXI czytelnikom wydawał się niemożliwy/.Reasumując książka brutalnie opowiada o prozie życia na ulicach Bombaju. Większość czytelników stwierdziła że jest to poruszająca, lecz bardzo trudna i ciężka, oraz przygnębiająca  w odbiorze lektura. Żaden z obecnych na spotkaniu 12 czerwca nie pragnął przeczytać o dalszych losach Lili.  

        Podczas spotkania obecnych było 11 osób.

         

        Kazimierza Wielka 12-06-2015  Adam Bienias

         

         

                                                                                          

         „Nielegalne związki”30-05-2015         

         

        Ostatnie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki , odbyło się nietypowo  w ostatnią sobotę maja w późnych godzinach wieczornych .  Powodem tak nietypowej pory spotkań klubowiczów kazimierskiego Dyskusyjnego Klubu Książki, była pierwsza ogólnopolska noc bibliotek . W ramach tej nocy bibliotek , odbyło się spotkanie kazimierskiego  klubu książki.  Książką z jaką musieli zmierzyć się klubowicze, była powieść Grażyny Plebanek „Nielegalne związki”. Książka obyczajowa z wątkiem erotycznym miała – prawdopodobnie w zamiarze autorki -czytelników zbulwersować. Jednak chyba Polki i Polacy przywykli do moralnych prowokacji w każdym razie książka się klubowiczom nie podobała. Autorka nie potrafiła przekonać czytelników, ani opisem kontrowersyjnych bohaterów, ani poruszając modne ostatnio tematy seksu, równych relacji damsko – męskich w związkach czy  kariery za granicą .

        30-05-2015  Adam Bienias

         

         

        „Agent”24-04-2015

         

        „Agent” to intrygujący tytuł książki napisanej przez Manuelę Gretkowską . W swojej powieści Pani Gretkowska  opisuje relacje pomiędzy trójką głównych bohaterów . Jeden mężczyzna Szymon Goldberg i dwie kobiety: jego żydowska żona Hanna oraz polska kochanka Dorota, przed, którą udaje agenta izraelskiego Mosadu. Szymon zagubiony po śmierci syna Saula, nieakceptujący małżeństwa córki Miriam z ortodoksyjnym Żydem próbuje odzyskać szczęście u boku Doroty . Sama książka „zebrała” na klubie skrajne opinie, niektórzy klubowicze  cenili autorkę za to, że opisała sposób w  jaki można manipulować dwoma różnymi osobami.  Szymon jest dobrym i wiernym mężem Hanny , jednocześnie będąc kochankiem Doroty, ojcem malutkiego Dawida. Gretkowska ukazuje w swojej książce, jak człowiek potrafi gonić za marzeniami . Jednocześnie autorka w powieści ukazuje odmienność psychiki mężczyzny i kobiety .Szymon walczy z traumą po śmierci syna i szuka w ramionach Doroty antidotum na wszelakie kłopoty. Niewątpliwie najważniejszymi bohaterkami książki są kobiety, obie krańcowo różne. Obie silne psychicznie .Wszystkie konflikty damsko-męskie rozgrywające się na kartach powieści okraszone wątkiem żydowskim dla niektórych są wciągające, dla części nużące. 

        W spotkaniu  DKK w dniu 24 kwietnia 2015 r. uczestniczyło  11 klubowiczów.

         

        24-04-2015 Adam Bienias

                   

         „Zwyczajny  facet” 20-03-2015

         

         „Zwyczajny facet” Małgorzaty Kalicińskiej jest opowieścią o zwykłych, „zwyczajnych”, przeciętnych, ludziach. On - stoczniowiec  z długoletnim stażem przeżywający boleśnie upadek stoczni,  zmuszony do szukania pracy za granicami kraju i ona – żona,  niegdyś kochana, obecnie czująca się osobą porzuconą . Wiesiek, bo tak ma na imię główny bohater, próbuje uciec –  a przynajmniej tak uważa żona Joanna – od problemów, domu, rodziny .Powieść jest napisana z punktu widzenia Wieśka, pięćdziesięcioletniego inżyniera- stoczniowca.   „Czy Kalicińska próbowała przedstawić  obraz, jakiś mały wycinek  współczesnej rodziny?” - zastanawiali się kazimierscy klubowicze. Jeśli tak to pod względem „ psychologicznym”  pisarce  zabrakło weny twórczej. Od pierwszych stron książki wiemy, że poszkodowaną stroną jest Wiesiek, zołzą jest Joanna, a książka skończy się happy endem. Owszem nie można odmówić pisarce talentu, lecz problemy zasygnalizowane w powieści : rozpad rodziny, rozwód, zostały przedstawione płytko i jednostronnie. Niewątpliwie jak zauważyły czytelniczki  książkę czyta się lekko, łatwo i przyjemnie. Plusem jest również odważne poruszenie niełatwego tematu. W spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki 20 marca wzięło udział 10 osób.

         

        20-03-2015  Adam Bienias

         

         

                                                                                                       

          „W syberyjskich lasach” 27-02-2016

         

                  Każdy człowiek marzył  w dzieciństwie o wielkich podróżach, o tym, aby przeżyć wielkie przygody, śladami Robinsona zmierzyć się z siłami natury. Sylvain Tesson, francuski pisarz, dziennikarz i podróżnik postanowił spełnić swoje marzenia,  wybierając się na „koniec świata” . Francuz postanawia spędzić pół roku nad Bajkałem  w sercu tajgi . Od lutego do lipca 2010 r. Sylvain zaszywa się w drewnianej chatce, gdzie żyje odcięty od cywilizacji. Czas wypełnia długimi spacerami, rąbaniem drzewa na opał, łowieniem ryb oraz lekturą książek z uprzednio przygotowanej listy. A jest to lista imponująca . Jest na niej Szekspir, Casanova, Rousseau, Conrad, ale, również „Robinson Crusoe” i „Pożegnanie z Afryką”. Sam Tesson nazywa siebie współczesnym pustelnikiem. Czy takie oderwanie od rzeczywistości człowieka ma w XXI wieku sens , czemu to ma służyć? Czy Autor „odnowi” się duchowo? Odpowiedź na te pytania znajdzie czytelnik na kartach książki. Ten nieskażony jeszcze  praktycznie cywilizacją zakątek świata jawi nam się jako raj na ziemi. Kraina, w której zwierzęta i rośliny, często endemiczne, oddziałują na człowieka . Na koniec trzeba wspomnieć o różnicach pomiędzy ludźmi z rosyjskiej prowincji, z ich postsowiecką mentalnością a paryżaninem Tessonem .  „W syberyjskich lasach” jest książką uniwersalną w ,której każdy znajdzie „coś” dla siebie. Czytelnicy DKK porównywali książkę Tessona z innymi pozycjami książkowymi. Spotkanie DKK odbyło się w piątek 27 lutego. W spotkaniu uczestniczyło 12 osób.

         

        Kazimierza Wielka 27-02-2015 Adam Bienias

         

         

         

                                                                                                          

        „Monopol na zbawienie” 23-01-2015

         

        Dyskusyjny Klub Książki w Kazimierzy Wielkiej rok 2015 rozpoczął troszkę nietypową lekturą . Po kilku powieściach o ,których rozmawiali klubowicze podczas  ostatnich spotkań w 2014 roku, nadszedł czas wraz z nowym rokiem, aby klubowicze, „zmierzyli” się z nieco poważniejszą lekturą. „Monopol na zbawienie” był właśnie lekturą o ,której rozmawiali uczestnicy spotkania DKK . Szymon Hołownia autor książki jest znanym dziennikarzem katolickim. Hołownia napisał nietuzinkową książkę o katolicyzmie, kościele i jego wiernych. Sama książka  „Monopol na zbawienie” dzieli się na 6 części: „Przestrogi ludzkie”, „Przestrogi boskie”, „Test”, „Patroni do wzięcia”, „Pytania fundamentalne”, „Modlitewnik”. Każda z części porusza ważne etyczne problemy czyniąc to w sposób  przystępny . W części pierwszej „Przestrogi  Boskie” Autor  z nieco innej strony spogląda na nasz Dekalog posługując się przy tym świetnymi opisami i porównaniami trafiającymi do „serc” czytelników np.: przy pierwszym przykazaniu opisuje działalność zbrodniczej sekty Charlsa Mansona. Część druga „Przestrogi ludzkie” to krótkie dające do myślenia teksty. Część trzecia „Test” opowiada o dzisiejszym kościele .W czwartej części Autor przedstawia czytelnikom różnych świętych , zarówno tych znanych jak i troszeczkę zapomnianych.  W następnej części zatytułowanej „Pytania fundamentalne”, Hołownia stara się na nie odpowiedzieć . Czy mu się udaje . Cóż trzeba przeczytać książkę. Ostatnia część „Modlitewnik” jest niejako dodatkiem zamykającym tą 500 stronicową publikację. „Monopol na zbawienie” czyta się lekko, choć porusza nieraz niełatwe i kontrowersyjne tematy. Książka jest przeznaczona praktycznie dla każdego i choć podczas spotkania w kazimierskiej bibliotece większość czytelników,  zgadzało się z poglądami Autora to jednak ogrom problemów poruszonych w książce, powoduje że siłą rzeczy nad książką  Hołowni można rozmawiać . W spotkaniu  DKK w dniu 23 -01-2015 w kazimierskiej bibliotece uczestniczyło 12 osób.

         

        Kazimierza Wielka 23-01-2015  Adam Bienias

         

    • Kontakty

      • Miejsko-Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja
      • (41) 352 12 11
      • ul. Kolejowa 17 28-500 Kazimierza Wielka 28-500 Kazimierza Wielka Poland
      • NIP 662-16-73-365
      • Numer konta bankowego 16 8493 0004 0180 0130 0024 0001
      • b.janasik@bp-kw.pl WYPOŻYCZALNIA
      • i.janczyk@bp-kw.pl FILIA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
      • a.bienias@bp-kw.pl PRACOWNIA KOMPUTEROWA
      • k.korczak@bp-kw.pl PUNKT ZAPISU CZYTELNIKA
      • iod.rodo.ochrona@gmail.com - Inspektor Ochrony Danych
  • Galeria zdjęć

      brak danych