• Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach
        • Edyta Zarębska

• Czy warto mieć marzenia? Co robić, aby się spełniły? Na te i inne pytania dzieci uzyskały odpowiedź uczestnicząc w spotkaniu autorskim z Edytą Zarębską

Edyta Zarębska to autorka i ilustratorka książek dla dzieci, a także współzałożycielka wydawnictwa Bociuś, w którym ukazała się jej debiutancka książka: "Opowieści babci Gruni". W 2007 r. zdobyła wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie im. Astrid Lindgren za książkę dla dzieci i młodzieży zorganizowanym przez Fundację Cała Polska Czyta Dzieciom.

Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Najpierw Pani Edyta opowiedziała dzieciom historię swojego dzieciństwa i marzeń. Jako mała Edytka zawsze chciała być pisarką dlatego potajemnie w nocy ćwiczyła literki i pisała wiersze do tzw. szuflady. Kiedy mama znalazła karteczki z utworami Edytki, postanowiła umieścić je w pudle przewiązanym czerwoną wstążką na strychu. Dziewczynce ten pomysł się nie podobał, gdyż bała się sama wchodzić na strych. Jej obawy okazały się słuszne, gdyż kartki na strychu zostały pogryzione przez myszy. Mała Edytka bardzo to przeżyła. Jednak nie poddała się i dalej dążyła do realizacji swoich marzeń, dzięki temu jest obecnie pisarką i jest bardzo szczęśliwa. Dzieci posłuchały rymowanego opowiadania o myszkach wyrecytowanego przez Roberta Zarębskiego i posiłkowały się z zagadkami dotyczącymi utworu. Opowiadanie zdobiły oryginalne ilustracje.

• Kolejne zadanie polegało na rozpoznaniu postaci na obrazku. Pani Edyta zaczęła od kreski, uzupełniając ją kolejnymi i tak powstał wizerunek myszy i ślimaka. Wyobraźnia dzieci nie znała granic. Dzieci naśladowały gestami kota w butach. Nie zabrakło atrakcji muzycznej. Pan Robert grał na akordeonie, dzieci śpiewały piosenkę pt. "Mądra rzeka". Każdy z uczestników spotkania mógł zakupić książkę z autografem. Uwieńczeniem spotkania było wspólne zdjęcie. W spotkaniu wzięło udział 25 osób.

• Projekt "BIBLIOKULTURKA 2.0" jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
      Projekt realizowany w ramach  V edycji Programu "Decydujesz, Pomagamy" organizowanego przy współpracy  ze spółką Tesco (Polska) Sp. z o.o. oraz Fundacją Tesco, zgodnie z umową o dofinansowanie projektu nr 20011/2019.

SPONSORZY:

PARTNERZY MEDIALNI: