• Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach
        • "O czym szumi las"... - Paweł Wakuła w naszej bibliotece

• Autor książek dla dzieci, ilustrator, rysownik-humorysta  -  Paweł Wakuła -  był gościem naszej biblioteki w ramach projektu „Bibliokulturka”.

23 lipca 43 uczestników „Wakacji z książką” miało możliwość udziału w spotkaniu prowadzonym przez Pawła Wakułę. Podczas spotkania poruszonych zostało wiele tematów. Paweł Wakuła przedstawiając swoją osobę jednocześnie nakreślił scenerię cyklu powieści o leśniczym Piątku. Na cykl składają się następujące tytuły: „O czym szumi las”, „Co w trawie piszczy”, „Na tropie sześcioptaka”, „Dębowa kołyska”. Akcja książek rozgrywa się w Dolinie Bagiennej Trawy. Dolinę zamieszkują bohaterowie opowiadań: wesołe zwierzątka np. zając Karol, szczurek Skrobek, leśne licha, utopce oraz dziwożony a nad wszystkim czuwa leśniczy Piątek.

• Dzieci na podstawie przygód bohaterów Doliny Bagiennej Trawy mieli możliwość obserwować jak powstaje ilustracja do książki. Przebywając cały czas w leśnych tematach poruszone zostały także kwestie ekologiczne: dzieci odpowiadały jak należy zachowywać się w lesie, co można a co nie wolno tam robić. Autor przestrzegał przez zaśmiecaniem lasu rysując wspólnie z dziećmi ilustracje przedstawiającą bohaterów Doliny Bagiennej Trawy oraz różnorodne rzeczy wyrzucane przez ludzi do lasu: butelki, stare samochody, meble itp.

Na koniec spotkania autor nawiązał do książek o treści historycznej np. „Jagiełło w kąpieli” oraz zbioru opowiadań z cyklu „Zdarzyło się w Polsce” zachęcając dzieci do sięgnięcia po nie, aby w nieco inny sposób poznawać dzieje naszego państwa.

Całość spotkania dopełniły wspólne fotografie z autorem, pamiątkowe wpisy do książeczek uzupełnione wesołymi rysunkami autora.

Paweł Wakuła jest absolwentem malarstwa i pedagogiki artystycznej. Od lat związany jest z tygodnikiem „Angora” oraz popularnym dodatkiem dla dzieci „Angorka”. Jego zbiór opowiadań „Co w trawie piszczy” został wyróżniony w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, a książka „Kajtek i Yetik” nominowana została do nagrody literackiej im. Kornela Makuszyńskiego.

• Projekt "BIBLIOKULTURKA" jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.