• Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach
        • Drzewo pamięci

• Ustne przekazywanie tradycji było zawsze jednym z fundamentów naszej kultury. Dziś zatopieni w urządzeniach elektronicznych, każdy w swoim, utraciliśmy umiejętność rozmowy.  „Opowiedz, jak to było…” zachęcaliśmy  młodych ludzi, by, wykorzystując możliwości, jakie dają nowe technologie, porozmawiali ze starszymi od siebie, wysłuchali i utrwalili ich wspomnienia. Zależało nam na historii osobistej, która najbardziej przemawia do słuchaczy i ma szansę skłonić ich do zainteresowania się „wielką historią”. Widok tarczy szkolnej, ulubionej płyty, wymarzonego radiomagnetofonu to sprawy, które świetnie ożywiają pamięć i mogą być początkiem wspaniałej opowieści, która w niejednym punkcie dotknie historii.

Zajęcia w dniach 20 i 21 sierpnia 2019r. rozpoczęły się od pogadanki pani Basi na temat przeszłości, dzieciństwa, lat szkolnych, spędzania wolnego czasu, wakacji, ferii…. Fotografie przyniesione przez dzieci były następnym punktem programu, opowiadały bardzo ciekawie o postaciach uwiecznionych na zdjęciach.

• W czasie zajęć wykorzystywane było „Drzewo pamięci” przyozdabialiśmy je postaciami, rzeczami, wydarzeniami z przeszłości, umieszczonymi na zdjęciach. Czasem z trudno było odnaleźć miejsce na drzewku dla fotografii, ale poznanie krótkiej historii, naprowadzało słuchaczy na czas, w którym zdarzenie się odbyło, lub przedmiot zaczynał funkcjonować dla społeczeństwa.

Kolorowy papier, klej, nożyczki oraz plastelina to były przybory, z których uczestnicy spotkania własnoręcznie wykonali piękne drzewa, z orzechami kokosowymi, wyspami, falami oceanicznymi, surferami…

W zajęciach wzięło udział 24 dzieci.

• Projekt "BIBLIOKULTURKA 2.0" jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
      Projekt realizowany w ramach  V edycji Programu "Decydujesz, Pomagamy" organizowanego przy współpracy  ze spółką Tesco (Polska) Sp. z o.o. oraz Fundacją Tesco, zgodnie z umową o dofinansowanie projektu nr 20011/2019.

SPONSORZY:

PARTNERZY MEDIALNI: