• Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach
      • 28.08.2018 r. grupa Bibliokoderzy uczestniczyła w zajęciach z ratownictwa medycznego prowadzonych przez lek. med. Sebastiana Ochenduszka, zaś 31.08.2018 r. grupa Bibliostworki odbyła kurs pierwszej pomocy z ratownikiem medycznym

Kurs pierwszej pomocy powinien przejść każdy człowiek, gdyż każdy powinien zareagować w przypadku ratowania ludzkiego życia. Często zdarza się, że jesteśmy świadkami wypadku na ulicy, w domu czy w szkole i boimy się pomóc gdyż nie znamy teoretycznej i praktycznej wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy, nie chcemy komuś zaszkodzić. Dlatego biblioteka zorganizowała dzieciom zajęcia w dziedziny ratownictwa medycznego.

Bibliokoderzy i Bibliostworki mogli zobaczyć karetkę pogotowia, położyć się na noszach, przymierzyć maskę z tlenem, posiedzieć za kierownicą ambulansu i posłuchać syreny, jaką wydaje pojazd uprzywilejowany. Następnie  dzieci zostały zaznajomione z różnymi rodzajami opatrunków; dzieci bandażowały ręce, nogi, zakładały temblaki, miały założony wenflon. Dowiedziały się, jak zareagować w przypadku zranienia.

Potem pojawiły się dwa fantomy: dziewczynki - Ani i niemowlęcia. Dzieci ćwiczyły zachowanie w obliczu wypadku. Nauczyły się, jak sprawdzić czy ranny jest przytomny, gdzie zadzwonić i jakie informacje podać oraz jak wykonać masaż serca. Uczestnicy zajęć wakacyjnych dowiedzieli się, jak zareagować w przypadku zakrztuszenia czy zanoszenia dziecka.

Na zajęciach dzieci zostały wyposażone w teoretyczną i praktyczną wiedzę w ramach udzielania pierwszej pomocy. W zajęciach wzięło udział 45 osób.