• Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach.
    • Marcus Tullius Cicero
    • Miesiąc czytania

    • Dnia 04.06.2019 r. miała miejsce inauguracja akcji „9 Kazimierski Miesiąc Czytania Dzieciom”.


     Miejsko – Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. M. Reja w Kazimierzy Wielkiej jak co roku włączyła się w akcję czytania dzieciom czyli w „XVIII Ogólnopolski Tydzień czytania Dzieciom” w ramach kampanii: „Cała Polska czyta Dzieciom”. Hasło tegorocznej akcji brzmi: „Sportowcy czytają dzieciom – wychowanie przez sport i czytanie”. Miesiąc czytania mobilizuje do aktywnej promocji czytelnictwa. Wówczas gościmy w murach biblioteki reprezentantów różnych zawodów (weterynarza, pielęgniarkę), przedstawicieli władz samorządowych, w tym roku szczególnie sportowców (instruktorów nauki pływania, kolarzy, uczestników maratonów pływackich, trenujących biegi narciarskie), a także przedstawicieli służb mundurowych (policjantów, strażaków) aby przeczytali uczniom opowiadanie, zapoznali ich ze swoim zawodem i opowiedzieli o rekwizytach, jakich używają w pracy.  Dzięki temu dzieci poznają pozytywne aspekty wykonywanych profesji co ma ułatwić im wybór zawodu przyszłości. 

    • W akcji uczestniczą przedszkolaki z Publicznego Przedszkola Samorządowego im. Parkowe Skrzaty w Kazimierzy Wielkiej , a także uczniowie klas 0-III  z Samorządowej Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Hugona Kołłątaja w Kazimierzy Wielkiej, Samorządowej Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Jana Pawła II w Kazimierzy Wielkiej, Samorządowej Szkoły Podstawowej im. Ks. Władysława Latosa w Kamieńczycach, Samorządowej Szkoły Podstawowej im. Ks. Andrzeja Biernackiego w Wielgusie, Szkoły Podstawowej z Oddziałami Przedszkolnymi „Szkoła Twórcza” w Cudzynowicach, Zespołu Placówek Szkolno – Wychowawczo – Rewalidacyjnych w Cudzynowicach.

    • Monika i Filip Kletschka

    • Jako pierwsi w ramach „Miesiąca Czytania” bibliotekę odwiedzili uczniowie klas O „a” i 0 „b” z Samorządowej Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Jana Pawła II w Kazimierzy Wielkiej. Gośćmi specjalnymi byli Monika i Filip Kletschka – instruktorzy pływania. Po odczytaniu opowiadania o pływaniu przedstawili prezentację multimedialną dotyczącą dziejów sportu, od czasów najdawniejszych po dzień dzisiejszy, zwracając szczególną uwagę na początki pływania, style pływackie, stroje do nauki pływania, a także pokazując filmy przedstawiające styl  pływania najmłodszych (niemowląt) i najstarszych (mężczyzny 99 letniego) a także pływanie osób niepełnosprawnych. Prowadzący zwrócili szczególną uwagę na bezpieczeństwo podczas przebywania na wakacjach nad zbiornikami wodnymi, kąpieli w miejscach do tego wyznaczonych pod okiem ratownika. Zaprezentowali dzieciom koło ratunkowe, makarony, boje ratownicze oraz fantoma.

    • Andrzej Szczepanik

    • W środę 05.06. w bibliotece spotkały się klasy 1 „a” i 1 „b” z Samorządowej Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Jana Pawła II w Kazimierzy Wielkiej w sumie 31 osób. Kinga Zawada przeczytała opowiadanie pt. „Na kursie pływania”. Gościem dzisiejszego porannego spotkania był Andrzej Szczepanik – człowiek orkiestra, który biega, pływa, jeździ na rowerze i … przywraca drugie życie butom. W ciekawy sposób opowiedział uczniom o zdrowym stylu życia, zachęcał do uprawiania sportów i pokazał akcesoria sportowca: rower, narty, rękawice, strój do pływania, buty do biegania, a także puchar. Uczniowie obejrzeli zdjęcia pana Andrzeja z różnych imprez sportowych i otrzymali odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Zwieńczeniem zajęć było wspólne zdjęcie.

    • Komenda Powiatowa Policji w Kazimierzy Wielkiej

    • W południe odwiedzili bibliotekę podopieczni Zespołu Placówek Szkolno – Wychowawczo – Rewalidacyjnych w Cudzynowicach, w sumie 35 osób. Opowiadanie pt. „Mam przyjaciela policjanta” przeczytała pani Elżbieta Cisak z Komendy Powiatowej Policji w Kazimierzy Wielkiej. Następnie pani Monika Cichy z Komendy Powiatowej Policji w Kazimierzy Wielkiej opowiedziała uczniom o zawodzie policjanta, pokazała akcesoria policyjne: czapkę policyjną, kajdanki, pałkę policyjną, lizaka, alkomat, każde dziecko mogło przymierzyć czapkę i odblaskową kamizelkę, wszyscy mogli zrobić odciski swoich palców. Uczestnicy dowiedzieli się o bezpieczeństwie podczas wakacji, a także przypomnieli sobie numery alarmowe i sytuacje, w jakich możemy wzywać policję.

    • Joanna Bodzioch

    • 6 czerwca w czwartek w bibliotece spotkała się klasa III z z Samorządowej Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Jana Pawła II w Kazimierzy Wielkiej z Panią Weterynarz - Joanną Bodzioch. Pani Weterynarz przeczytała dzieciom książkę z serii "Mądra mysz" - Mam przyjaciółkę opiekunkę zwierząt. Po wysłuchaniu opowiadania Joanna Bodzioch opowiadała o swojej pasji, jaką jest opieka nad chorymi zwierzakami.  Pani Weterynarz swoje spotkanie ubarwiła licznymi ciekawostkami i anegdotami ze świata zwierząt. Zwróciła również uwagę, ze szczególnie należy dbać o zwierzęta latem zapewniając im pod dostatkiem wody i zimą udzielając im ciepłego schronienia. W drugiej części spotkania dołączył czworonożny gość w postaci mopsa o imieniu Demon. Dzieci z wielką radością przywitały pieska. Każdy uczeń mógł go pogłaskać i zrobić sobie z nim zdjęcie, a nawet go nakarmić. Pies posłużył również Pani Doktor w zaprezentowaniu dzieciom jak mozolnym zadaniem jest zbadanie i zdiagnozowanie tak ruchliwych stworzeń, jakimi bez wątpienia jest większość zwierzaków. Dzieciaki mogły też zabrać książeczki zdrowia dla zwierząt, które przyniosła Pani Doktor oraz zapoznać się z przelicznikiem psich lat na ludzkie.

    • Państwowa Straż Pożarna

    • W piątkowe przedpołudnie 07.06.2019 r. w ramach akcji „Cała Polska czyta Dzieciom” bibliotekę odwiedzili uczniowie klas I z Samorządowej Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Hugona Kołłątaja w Kazimierzy Wielkiej. Zaproszonym gościem był Zastępca Komendanta Państwowej Straży Pożarnej – Marcin Żarek. Po odczytaniu wiersza Jana Brzechwy pt. „Pali się” i wnikliwej analizie utworu pan Żarek przeczytał opowiadanie pt. „Mam przyjaciela strażaka” zaznajamiające dzieci z pracą strażaka. Uczniowie mogli rozwinąć wąż strażacki, przymierzyć hełm i czapkę strażaka, a także obejrzeć sikawki. Każdy mógł zadać gościowi pytanie i dowiedzieć się, jak wygląda praca strażaka, jaką odpowiedzialnością jest obarczona akcja, w jakiej uczestniczą strażacy i jak wygląda dobowy dzień pracy w służbach mundurowych. Podsumowaniem pogadanki było zdjęcie na tle wozu strażackiego.

    • Marek Szmuc


     10.06.2019 r. bibliotekę odwiedzili uczniowie klas II z Samorządowej Szkoły Podstawowej Nr 1 oraz Samorządowej Szkoły Podstawowej Nr 3. Gościem specjalnym był emerytowany nauczyciel W-F-u pan Marek Szmuc. Pan Marek przeczytał wierszyki o sporcie Anny Edyk pt. "Biegam. Skaczę. Pływam", pogadanka dotyczyła różnych dyscyplin sportowych: piłki nożnej, siatkówki, koszykówki, skoków narciarskich, lekkoatletyki. Pan Marek przybliżył zebranym reguły gry w piłkę nożną na podstawie opowiadania pt. "Mam przyjaciela piłkarza ekstraklasy". Nie zabrakło pokazu żonglerki, naśladowania 4 podstawowych stylów pływackich i rzutu do kosza. W akcji w ramach "Miesiąca Czytania" wzięło udział 50 osób.

    • Łukasz Gądzik

    • 11 czerwca gościliśmy Łukasza Gądzika nauczyciela wychowania fizycznego w Zespole Szkół Zawodowych w Cudzynowicach, a przede wszystkim wielkiego pasjonatę sportu. Ulubionym środkiem transportu Łukasza Gądzika jest rower, dlatego też "lekturą" dzisiejszego spotkania dla klas 0 "a" i 0 "b" z SSP nr 1 w Kazimierzy Wielkiej była książeczka pt. "Franklin uczy się jeździć".

     Łukasz Gądzik nie przybył do biblioteki sam... Towarzyszył mu sprzęt sportowy, którego używa o każdej porze roku: kajak, pianka triathlonowa, rower, sprzęt do nurkowania, łyżwy, narty.

     Dzieci mogły aktywnie uczestniczyć w zajęciach; przymierzały buty narciarskie, kask i gogle, mogły usiąść w kajaku.

     Ku wielkiemu zaskoczeniu dzieci, nauczycieli i pracowników biblioteki na koniec spotkania odbył się wielki sprawdzian z wiedzy o "Kubusiu Puchatku".

     Najbardziej aktywne dzieci otrzymały bidony i czepek pływacki, co mamy nadzieję zachęci dzieci do spędzania aktywnie wakacji wzorem Pana Łukasza.

      

    • Ewa Buła    • 12.06.2019 r. w ramach "9 Kazimierskiego Miesiąca czytania" bibliotekę odwiedzili uczniowie z Samorządowej Szkoły Podstawowej w Wielgusie, aby posłuchać opowiadania pt. "Z mamą u lekarza" odczytanego przez Ewę Bułę - pielęgniarkę pracującą od 25 lat w Szpitalu w Kazimierzy Wielkiej. Pani Ewa w ciekawy sposób zapoznała dzieci z pracą pielęgniarki pokazując charakterystyczne rekwizyty: stetoskop, strzykawkę, aparat do mierzenia ciśnienia, cewnik, kroplówkę, glukometr. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali pogadanki pani Ewy, zadawali mnóstwo pytań dotyczących zranień, ukąszeń przez owady, poparzeń. Dowiedzieli się, że pobieranie krwi i zastrzyk nie są już bolesne i nie trzeba bać się służby zdrowia. Podsumowaniem spotkania było wspólne zdjęcie przed budynkiem biblioteki. W akcji wzięło udział 57 osób.

    • Przemek Fakowski - Sparta Kazimierza Wielka

    • 13 czerwca w ramach 9 Kazimierskiego Miesiąca Czytania Dzieciom gościliśmy uczniów początkowych klas ze „Szkoły Twórczej” w Cudzynowicach. Gościnnie czytał Przemek Fakowski, który wystąpił w podwójnej roli: piłkarza oraz strażaka. Przemek jest członkiem klubu piłkarskiego "Sparta" oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Topoli. Nasz gość odpowiadał na szereg pytań dotyczących zarówno piłki jak również zawodu strażaka. Przemek podkreślał rolę pracy zespołowej, która jest bardzo ważna zarówno przy grze w piłkę oraz w pracy strażaka. Dzieci miały okazje zobaczyć pamiątkową piłkę z podpisami zawodników klubu „Wisła” Kraków którą nasz gość przyniósł ze sobą. Po serii pytań Przemysław Fakowski przeczytał dzieciom opowiadanie z serii „Mądra mysz” pt. „Mam przyjaciela piłkarza ekstraklasy”.

    • Marcin Oziębło - Komendant Powiatowy Straży Pożarnej

    • 17.06.2019 r. w ramach "9 Kazimierskiego Miesiąca czytania Dzieciom" bibliotekę odwiedzili uczniowie kl."0" z Samorządowej Szkoły Podstawowej w Kamieńczycach. Gościem specjalnym spotkania był Komendant Powiatowy Straży Pożarnej kpt. mgr inż. Marcin Oziębło. Pan Komendant przeczytał opowiadanie pt. "Mam przyjaciela strażaka", dzieci dowiedziały się na czym polega zawód strażaka i w co wyposażony jest wóz strażacki. Każdy uczeń mógł zadać panu Komendantowi pytanie, dla najaktywniejszych uczniów były przygotowane opaski odblaskowe. Dzieci dowiedziały się, jak trudnym i odpowiedzialnym zawodem jest zawód strażaka, strażak nie tylko gasi pożar ale także przeciwdziała skutkom powodzi, likwiduje gniazda os i ratuje zwierzęta na wysokościach. Najważniejsze to zapamiętać numery alarmowe i potrafić wezwać pomoc w sytuacjach zagrożenia. Atrakcją dla dzieci był pokaz wyposażenia wozu strażackiego i możliwość zasiadania za kierownicą oraz wysłuchanie sygnału dźwiękowego. W akcji wzięło udział 15 osób.

    • "Wodne" podsumowanie Miesiąca Czytania

    • 18.06.2019 r. w "Przedszkolu Parkowe Skrzaty" miało miejsce podsumowanie corocznej akcji pt. "Kazimierski Miesiąc Czytania Dzieciom". W rotundzie zebrały się przedszkolaki wraz z wychowawcami, by posłuchać wiersza Jana Brzechwy pt. "Pali się" wyrecytowanego przez Zastępcę Komendanta Powiatowego Straży Pożarnej - Marcina Żarka. Następnie bibliotekarze na czele z panią dyrektor Niną  Turek-Kwiecień również przeczytali ciekawe utwory; Monika Wendel przedstawiła dzieciom kłótnię warzyw z wiersza pt. "Na straganie", Adam Bienias naśladował niedźwiedzia w wierszu "Miś" zaś Basia Janasik przestrzegła dzieci przed kłamstwem przytaczając wiersz "Sroka". Pani dyrektor adresowała swoją książkę najmłodszym dzieciom, ich zadaniem było pocieszyć króliczka z opowiadania pt. "Nie płacz, króliczku". Po lekturze dzieci zostały obdarowane cukierkami sponsorowanymi przez "Paleo". Atrakcją wtorkowego przedpołudnia było wielkie lanie wody na placu przedszkolnym. Strażacy pokazali i objaśnili przedszkolakom w jakie sprzęty jest wyposażony wóz strażacki. Następnie dzieci bawiły się w strażaków gaszących pożar, gdyż musiały celować do otworu wężem wypełnionym wodą. Po wykonaniu zadania zaświecała się czerwona lampka i dało się słyszeć sygnał dźwiękowy. Punktem kulminacyjnym akcji była ogromnych rozmiarów ściana wodna, pod jaką przebiegały uszczęśliwione i piszczące z radości dzieci. Uroku dodawała piękna i słoneczna pogoda.

   • 9 Kazimierski Miesiąc czytania Dzieciom

   •  

    Słodki poczęstunek w postaci cukierków zapewniły firmy:

    PHU Danrob, Caffaro i Paleo.

     

     

  • Kontakty

   • Miejsko-Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja w Kazimierzy Wielkiej
   • bibliotekakazimierzawielka@gmail.com
   • biblkw.kultura@gmail.com
   • bibliotekakazimierzawielka@gmail.com
   • (41) 352 12 11
   • ul. Kolejowa 17 28-500 Kazimierza Wielka
   • PROLONGATA: biblkw.wypozyczalnia@gmail.com
   • Inspektor Ochrony Danych: Zbigniew Kolus e-mail: iod.rodo.ochrona@gmail.com
   • NIP 662-16-73-365
   • Numer konta bankowego 16 8493 0004 0180 0130 0024 0001
   • Filia dla Dzieci i Młodzieży ul. Kolejowa 17 28-500 Kazimierza Wielka biblkw.fddim@gmail.com
 • Galeria zdjęć

   brak danych