• Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach
        • maj 2017-czerwiec 2018

• Lokalny Klub Kodowania w Kazimierzy Wielkiej działa od maja 2017.

Powstał dzięki udziałowi biblioteki w projekcie „Link do przyszłości” – wspólnej inicjatywie Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (FRSI) oraz firmy Microsoft.

Celem projektu jest zachęcenie młodych ludzi do nauki kodowania. Dzięki temu, że dołączyliśmy jako instytucja do projektu mogliśmy korzystać z możliwości wypożyczenia robotów Finch, które uatrakcyjniły zajęcia.

• Roboty Finch

• Roboty Finch gościły u nas w bibliotece dwa razy  - łącznie  okres ich wypożyczenia wyniósł 6 miesięcy. Oprócz tego, że wykorzystywaliśmy je na zajęciach w bibliotece służyły nam także na warsztatach pokazowych z kodowania.

Aby zachęcić dzieci do nauki programowania prezentowaliśmy roboty podczas ubiegłorocznej edycji 7 Kazimierskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. We współpracy z Samorządową Szkołą Podstawową Nr 1 im. Hugona Kołłątaja w Kazimierzy Wielkiej podczas Europejskiego Tygodnia Kodowania w dniach 7 - 22 października.2017 roku prezentowaliśmy roboty oraz podstawy nauki programowania na lekcjach informatyki w klasach II – VII.

Łącznie przeprowadziliśmy prezentacje dla 15 klas i uczestniczyło w nich około 237 uczniów.

• Zajęcia w bibliotece

• Regularne zajęcia z kodowania w bibliotece początkowo odbywały się jeden raz w tygodniu dla jednej grupy, liczącej średnio 6 osób. Od początku roku 2018 ze względu na powiększającą się liczbę chętnych uruchomiliśmy dodatkowo dwie grupy. Łącznie do kluby zapisało się 21 dzieci w wieku 8 - 12 lat.

Uczestnicy Lokalnego Klubu Kodowania zostali dodatkowo objęci projektem Zakodowani w bibliotece dofinansowanym ze środków Fundacji BGK w ramach programu Na dobry początek. Dzięki temu na zajęciach mogli używać zakupionych w ramach projektu robotów edukacyjnych Dash i Dot. W ramach projektu wzięli także udział w wyjeździe naukowym do Centrum Leonarda da Vinci.

• Prezentacje

• W maju przeprowadzony został kolejny cykl warsztatów pokazowych. Tym razem z robotami Dash i Dot zapoznawali się uczniowie Samorządowej Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Jana Pawła II w Kazimierzy Wielkiej.  Z robotami gościliśmy na lekcjach w dwóch „zerówkach” oraz dwóch klasach pierwszych. Łącznie w zajęciach pokazowych udział wzięło 64 uczniów.

Z robotami gościliśmy także w Szkole Twórczej z Oddziałami Przedszkolnymi w Cudzynowicach podczas akcji „Nocnego maratonu zdrowia” gdzie kodowaliśmy wspólnie z około 50 uczniami tejże placówki. Następnie klasa pierwsza ze szkoły w Cudzynowicach, która nie miała okazji uczestniczyć w nocnym kodowaniu odwiedziła naszą bibliotekę, by zapoznać się z podstawami programowania.

• O zajęciach

• Podczas 8 Kazimierskiego Tygodnia Czytania Dzieciom w dodatkowych atrakcjach jakim było zaznajomienie się z podstawami kodowania dla dzieci za pomocą robotów Dash, Dot i Photon uczestniczyło  łącznie 115 uczniów.

Zajęcia w ramach klubu kodowania odbywały się przez cały rok kalendarzowy. Przez ten czas kodowaliśmy z wykorzystaniem robotów:

Wykorzystywaliśmy gry:

• Cody Roby
          • Scottie Go.

Poznaliśmy takie programy jak:

• Scratch Junior
          • Scratch
          • Codu Game Lab.

Korzystaliśmy z samouczków dostępnych na stronie Godziny Kodowania.

Na czas tegorocznych wakacji robimy przerwę i wracamy we wrześniu.

• Wrzesień i październik 2018

• Rusza Lokalny Klub Kodowania w Filii dla Dzieci i Młodzieży

26.09.2018 r. odbyły się pierwsze zajęcia w ramach Lokalnego Klubu Kodowania. Dzieci poznały roboty Finch i mogły wydawać im komendy. Najpierw uczestnicy warsztatów podali znaczenie słowa robot i przy pomocy słownych poleceń poruszali się jak roboty. Potem poznali roboty Finch, które wyglądem kojarzyły się im z płaszczką lub myszą. Dzieci nadawały im różne imiona, począwszy od imion swoich kolegów bo zmyślone nazwy. Następnie włączyliśmy roboty, dzieci dostrzegły, że roboty zmieniają kolory, mogą poruszać się w różnych kierunkach i "mówią". Starsi koledzy zaprogramowali roboty, które powitały uczestników warsztatów słowami: "Hello children". Przy okazji dzieci mogły podszkolić swój angielski. Młodsi zbudowali robotom tor z puzzli piankowych i ustawili tor przeszkód z kubeczków. Po zajęciach praktycznych dzieci uczestniczyły w zajęciach plastycznych, ich zadaniem było wykonanie robotów z figur geometrycznych. Zwieńczeniem warsztatów było grupowe zdjęcie. W warsztatach uczestniczyło 10 osób.

10.10.2018 r. odbyły się drugie zajęcia w ramach Lokalnego Klubu Kodowania. W zajęciach uczestniczyło 8 dzieci w wieku 3-5 lat. Starszaki poznały robota Fincha, którego porównały do płaszczki i szczura. Zobaczyły, że robota można zaprogramować i wydawać mu polecenia w języku angielskim. Robot może jechać do tyłu i do przodu, skręcać w prawo i w lewo, jego nos może świecić na zielono, niebiesko i czerwono. Robot potrafi także mówić: "Hello kids. My name is Finch. What is your name?". Robot poruszał się po macie do kodowania. Kolejnym zadaniem dzieci było wyznaczenie drogi z biblioteki do domu. Dzieci po drodze zbierały jesienne listki. Trasę wyznaczały strzałki. Maluchy z tym zadaniem poradziły sobie świetnie. Dzieci kolorowały szablon robota i nadawały mu imię.