Kiedy przychodzi kryzys?

• Kiedy przychodzi kryzys?

• 19.06.2018 r. w  Miejsko-Gminnej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. M. Reja w Kazimierzy Wielkiej odbył się warsztat pt. Kiedy przychodzi kryzys. Porozmawiajmy o wojnach, katastrofach naturalnych i pomocy humanitarnej w ramach programu Globalnie w bibliotekach realizowanego przez Polską Akcję Humanitarną we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W warsztacie uczestniczyli uczniowie kl. IV z Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 1 im. H. Kołłątaja w Kazimierzy Wielkiej. Zajęcia rozpoczęły się od ustalenia kontraktu. Potem uczniowie własnymi słowami wyjaśniali słowo: kryzys. Następnie rozmawialiśmy o kryzysie humanitarnym czyli o katastrofach naturalnych (powódź, pożar, huragan, tornado, tajfun, susza, trzęsienie ziemi, trąba powietrzna) i czynnikach, jakie je wywołują oraz o konfliktach zbrojnych (wojna).

• Dzieci obejrzały filmy przedstawiające suszę w Afryce, tsunami, tornado i powódź oraz filmy związane z pomocą humanitarną: Nepal, Syrię i Ukrainę. Uczniowie byli przerażeni i wzruszeni obserwując sytuację ludzi w krajach zagrożonych. Podkreślili, że najważniejszymi wartościami są dla nich miłość, rodzina, przyjaźń, jakie można utracić w sytuacji kryzysu. Jako że pracuję w bibliotece postanowiłam urozmaicić warsztaty lekturą fragmentów opowiadania Pawła Beręsewicza: "Czy wojna jest dla dziewczyn?", by przybliżyć uczestnikom realia życia podczas wojny. Uczestnicy warsztatów udzielali odpowiedzi na pytania dotyczące wojny. Pytania były ukryte w jajkach niespodziankach. Podsumowaniem warsztatu było pokolorowanie plakatów przedstawiających katastrofy naturalne i konflikty zbrojne w grupach kilkuosobowych i nadanie im tytułów. Uczniowie stwierdzili, że podczas wojny i katastrofy naturalnej ludzie wpadają w chaos, towarzyszą im także takie uczucia jak strach, tęsknota, złość, agresja, bezsilność i smutek. Dobrze żyć w kraju, w jakim panuje pokój, gdyż wtedy człowiek czuje się bezpiecznie.