• Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach
        • Monika i Filip Kletschka

• Wakacje sprzyjają wyjazdom i odpoczynkowi m.in. nad wodą, dlatego ważna jest edukacja dotycząca bezpiecznej kąpieli. Często nawet dorośli nie wiedzą, które zachowania podczas wypoczynku nad jeziorem, morzem czy w aquaparku są niebezpieczne, dlatego już od najmłodszych lat należy je przybliżać i uczyć jak należy postępować w przypadku zagrożenia życia.

Zasady bezpiecznej kąpieli były tematem spotkania, które odbyło się 22 lipca w ramach projektu „Bibliokulturka 2.0” a prowadzili je Monika oraz Filip Kletschka – instruktorzy pływania. Prowadzący spotkanie przestrzegali, że wyjeżdżając na wakacje nad wodę należy zawsze wybierać strzeżone plaże. Uczulali dzieci, że sami tak robią, chociaż świetnie pływają. Strzeżone plaże, oprócz tego, że są nadzorowane przez ratowników, którzy czuwają nad bezpieczeństwem kąpiących się dodatkowo są sprawdzane pod kątem niebezpiecznych przedmiotów, sprawdzany jest też pas wody dla kąpiących się. Prowadzący spotkanie przedstawili jak wyglądają strefy na takiej właśnie plaży.

• Dodatkowo prowadzący spotkanie zwracali uwagę jak należy się zachować, gdy zobaczymy topiącego się człowieka. Uczulali, że człowiek tonie w ciszy, a nie jak to często przedstawiane jest na filmach, gdzie tonący macha rękami i sam woła o pomoc. Ponadto prowadzący spotkanie zaprezentowali sprzęt ratowniczy, boję, koło ratunkowe, rzutkę rękawową i linę. Dzieci mogły zapoznać się ze sprzętem, jednocześnie prowadzący objaśniali, w jaki sposób należy wyżej wymienione rzeczy prawidłowo używać. Monika i Filip Kletschka przestrzegali, że nad wodą obowiązuje całkowity zakaz wygłupów i brawurowych zachowań. Szczególnie przestrzegali przed skokami „na główkę” do wody na nieznanym terenie. Zwracali uwagę na to, że wchodząc do wody należy  powoli schłodzić ciało aby uniknąć szoku termicznego. Ważną informacja było, że nie należy kąpać się tuż po posiłku oraz że tuż przed pływaniem należy wykonać rozgrzewkę.

• Trwające godzinę spotkanie miało charakter pogadanki ilustrowanej prezentacją multimedialną. Dodatkowo przeplatane było przerywnikami w postaci ćwiczeń. Dzieci miały możliwość sprawdzić, jak długo mogą wstrzymać oddech, wykonały ćwiczenia w ramach rozgrzewki przed pływaniem oraz sprawdzili jak celnie rzucają pompowanym kołem.

Mamy nadzieję, że treści edukacyjne jakie przedstawili podczas spotkania Monika i Filip Kletschka na długo pozostaną w pamięci uczestników.

• Projekt "BIBLIOKULTURKA 2.0" jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
      Projekt realizowany w ramach  V edycji Programu "Decydujesz, Pomagamy" organizowanego przy współpracy  ze spółką Tesco (Polska) Sp. z o.o. oraz Fundacją Tesco, zgodnie z umową o dofinansowanie projektu nr 20011/2019.

SPONSORZY:

PARTNERZY MEDIALNI: