INFRASTRUKTURA BIBLIOTEK

• Infrastruktura bibliotek 2016-2020

• W kwietniu 2020 roku rozpoczął się remont Filii dla Dzieci i Młodzieży w ramach zadania "Biblioteczna jakość z plusem w filii biblioteki w Kazimierzy Wielkiej. Po 3 miesiącach większość prac zakończyła się i 18 lipca 2020 roku biblioteka została otwarta dla czytelników.

Do dyspozycji czytelników nasza filia ma obecnie:

• wypożyczalnię,

• salę dla czytelników najmłodszych (do 5 roku życia),

• pracownię komputerową

• pomieszczenie socjalne oraz łazienkę.

We wszystkich pomieszczeniach wymieniono podłogi oraz pomalowano ściany. Z myślą o pracownikach wydzielono około 20 metrowe pomieszczenie socjalne. Wypożyczalnia dla dzieci i młodzieży zyskała zupełnie nowy, nowoczesny wygląd. Jest nowa podłoga i kolorystyka oraz nowe meble. Do dyspozycji czytelników pozostaje prawie 13 tysięcy książek, wśród których dużą część stanowią książki popularnonaukowe. W Filii dla Dzieci i Młodzieży zmieniło się niemal wszystko. Obecnie to już nie tylko wypożyczalnia ale także przestronna sala komputerowa oraz sala spotkań.

• Pracownia komputerowa

• W sali komputerowej na mieszkańców czeka 9 komputerów z dostępem do Internetu, Play Station 4 oraz roboty do nauki programowania: Photon, Dash i Ozoboty. Sala została przystosowana do tego by prowadzić w niej zajęcia dla różnych grup odbiorców. Odbywać się w niej będą:

• zajęcia Lokalnego klubu Kodowania
        • nauka obsługi komputera i Internetu dla osób dorosłych

W pracowni komputerowej można skorzystać z Internetu, odebrać kody dostępu do portali Ibuk Libra oraz Legimi a także uzyskać pomoc w wyszukiwaniu informacji w Internecie. Można także nauczyć się korzystać z katalogu on-line oraz obsługi kota czytelnika w portalu Szukam książki.

• Działalność filii

• .Nasza filia biblioteczna to blisko 20 tysięcy zbiorów. Czytelnicy mogą rezerwować książki za pomocą katalogu on-line a każdy czytelnik, nawet najmniejszy ma swoją plastikową kartę biblioteczną. Prace remontowe zostały ukończone przez planowanym terminem a zakupu wyposażenia dokonano zgodnie z terminem zadania. W związku z sytuacją empidemiczną oficjalne otwarcie zostało odwołane. Wszystkie prace zakończono ostatecznie z końcem listopada 2020 roku. Dla naszej biblioteki była to niezwykła chwila ponieważ 2 grudnia 1992 roku czyli blisko 28 lat wcześniej placówka ta przeniosła się z wcześniejszej siedziby do obecnej. Wierzymy, że już niebawem możliwe będzie prowadzenie wszystkich działań, które realizować ma nasza filia biblioteczna. Planujemy, że już w przyszłym roku możliwa będzie realizacja spotkań z czytelnikami, wolontariatu młodzieży i dorosłych, a także kursy komputerowe dla dorosłych. Już nie możemy doczekać się kiedy na zajęciach grup zabawowych pojawią się dzieci i rodzice. Mamy poczucie, że nasza biblioteka stała się miejscem nowoczesnym, wielofunkcyjnym centrum informacyjnym i kulturalnym z ofertą skierowaną do wszystkich mieszkańców gminy Kazimierza Wielka. Prowadzenie wielu spośród zaplanowanych działań utrudniła nam pandemia koronawirusa. Liczymy na to, że skończy się ona jak najszybciej i znów będziemy mogli być tak blisko czytelnika, jak wcześniej. Od listopada 2020 roku prowadzimy działania on-line skierowane do przedszkolaków. A sytuacja epidemiczna sprawiła, że nie każdy z naszych czytelników mógł już zobaczyć efekt przeprowadzonego remontu. Od 2021 roku można zostać wolontariuszem i wspierać bibliotekę w działaniach aktywizujących czytelnictwo.

• Najmłodsi

• Dla czytelników do 5 roku życia przeznaczono salę książek dla najmłodszych, gdzie na dzieci oprócz książek czeka wiele zabawek. Z uwagi na sytuację epidemiczną z sali tej nie można jeszcze w pełni korzystać. Czytelnicy najmłodsi są dla naszej biblioteki bardzo ważną grupą odbiorców, która z roku na rok jest coraz liczniejsza. Na koniec 2020 roku kartę biblioteczną posiadało 181 dzieci przy 744 wszystkich zarejestrowanych. Mali czytelnicy mogą w naszej bibliotece odebrać książki w ramach akcji "Mała książka - wielki człowiek" a rodzice niemowlaków pakę w ramach akcji "Niemowlakowi się czyta!". Najaktywniejsi czytelnicy nagradzani są w grudniu książkami a chętni do zbierania punktów mogą je zbierać w ramach konkursu "REYoWY Super Czytelnik".

Przestronna sala dla czytelników do 5 roku życia wypełniona jest książkami, zabawkami a także pomocami do prowadzenia zajęć w ramach grupy zabawowej Reyowe Smyki.

• UMOWA Nr 00082/18/IB/IK z dnia 05.09.2018 roku
    Dotycząca dofinansowania zadania w ramach NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA
    Priorytet 2 INFRASTRUKTURA BIBLIOTEK 2016–2020 ze środków finansowych Ministra Kultury i
    Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa