• Kultura to (…) budowanie wartości, dla których warto żyć.
      • Zbigniew Herbert
        • KFK 20

• Celem Kazimierskiego Festiwalu Kulturalnego jest umożliwienie mieszkańcom Gminy Kazimierza Wielka łatwego/bezpłatnego dostępu do kultury.
          Zorganizujemy cykl wydarzeń, w którym główną rolę odegra słowo kultura w aspekcie duchowym, będzie to duchowa uczta dla wszystkich grup wiekowych. Podczas trwania festiwalu zorganizujemy:

1. Cykl spotkań w bibliotece dla dzieci w wieku od 4 do 8 lat - Co to jest kultura?
          2. Spektakl "Żywot Świętego Roch".
          3. Konkursy dla mieszkańców.
          4. #weekendzkulturą czyli nasze i naszych gości rekomendacje co czytać, co oglądać i czego słuchać angażujące mieszkańców do włączenia się w akcję.

Kazimierski Festiwal Kulturalny uświetni otwarcie biblioteki po modernizacji i będzie 2 edycją tego wydarzenia w tym roku poszerzonego o wystawienie autorskiej sztuki teatralnej

• św. Roch

• Roch był jedynym synem rządcy Montpellier. W młodości stracił oboje rodziców. Roch rozdał majątek ubogim, odmówił przyjęcia po ojcu stanowiska wójta Montpellier i wyruszył w pieszą pielgrzymkę do Rzymu.  We włoskim miasteczku Acquapendente zastała go epidemia dżumy. Tam w miejscowym szpitalu opiekował się zarażonymi. W Rzymie spędził 3 lata, gdzie dokonał wielu cudownych uzdrowień.
          W czasie powrotu do Francji zaraził się dżumą w Piacenzy. By nie zarażać innych, ukrył się w pobliskim lesie. Obok szałasu, który wybudował wybiło cudowne źródełko, z którego czerpał wodę. Według podania wytropił go tam pies, który przynosił mu pożywienie oraz lizał rany. Roch wyszedł z choroby i udał się w drogę powrotną do Francji. Podczas przekraczania granicy został aresztowany ponieważ wzięto go za włoskiego szpiega. Zmarł w więzieniu po 5 latach. Przy przygotowywaniu ciała do pogrzebu na jego piersi dostrzeżono czerwony krzyż. Kult Rocha rozpoczął się wraz z jego śmiercią. W Polsce św. Roch jest czczony od XV wieku.

Według podań niektórych hagiografów, po jego śmierci, na ścianie celi więziennej odkryto napis:
          Panie, jeśli mam o co prosić, to spraw łaskawie,
          aby dla zasług najukochańszego Syna Twego
          został uleczony każdy, kto mnie
          w zaraźliwej chorobie wezwie o pomoc.