2022 - Rokiem Rodu Łubieński

     • Lekcja o Łubieńskich

      Lekcja o Łubieńskich

      W poniedziałek  14 kwietnia z samego rana Bibliotekę Publiczną  odwiedziła Pani Anna Gącik razem z uczniami  klasy VIII A . Okazją do porannej wizyty uczniów z SSP nr 3 z Kazimierzy Wielkiej była rodzina Łubieńskich. Łubieńscy rodzina ziemiańska, wywodząca  się  z  sieradzkiego wydała wielu światłych przedstawicieli, którzy  zasłużyli się dla Polski. To  właśnie Łubieńskim   oraz dziejom założonej przez Kazimierza Łubieńskiego  cukrowni „Łubna”  była poświęcona lekcja biblioteczna , która odbyła się w murach biblioteki.

     • Lekcja o Łubieńskich

      Lekcja o Łubieńskich

      W piątek ósmego kwietnia przed południem  zawitała  w mury kazimierskiej biblioteki  klasa uczniów z kazimierskiej „trójki”. Okazją do odwiedzenia biblioteki był jubileusz Rodu Łubieńskich trwający przez cały 2022 rok. Uczniowie klasy VII razem z opiekunem Panią Anną Gącik brali udział w godzinnej lekcji podczas, której uczniowie mogli się dowiedzieć o pochodzeniu rodziny Łubieńskich, oraz o ich dokonaniach. To Łubieńscy zakładali pierwsze cukrownie w Polsce, w tym w Kazimierzy Wielkiej w 1845 r. Podczas zajęć przybliżyliśmy sobie dzieje kazimierskiej cukrowni. Na koniec zajęć uczniowie rozwiązali krzyżówkę oraz obejrzeli krótki filmik przedstawiający cukrownię i Kazimierzę Wielką w latach 80 XX wieku. Zdjęcia klasy VII robiła stażystka Pani Dagmara Różycka.

     • Lekcja o Łubieńskich

      Lekcja o Łubieńskich

      Uczniowie klasy VIIIC z SSP nr  3 z Kazimierzy Wielkiej w czwartek  odwiedzili mury kazimierskiej biblioteki. Uczniowie wraz z Panią Anną Gącik aktywnie uczestniczyli w zajęciach których tematem było życie i działalność rodziny Łubieńskich. Łubieńscy właściwi twórcy Kazimierzy Wielkiej założyli kazimierską cukrownię  w 1845 r. Uczniowie  mogli się dowiedzieć o licznych przedstawicielach rodziny Łubieńskich, będących często osobami o wielkich zasługach nie tylko dla naszego regionu. Podczas  zajęć uczniowie mogli  się dowiedzieć wiele o burzliwych losach cukrowni „Łubna” zakończonych  jej wyburzeniem, Na koniec zajęć młodzież rozwiązała krzyżówkę tematyczną i obejrzała króciutki filmik o Kazimierzy Wielkiej sprzed 40 lat. Klasa VIIIC odwiedziła bibliotekę w czwartek 7 kwietnia

     • Lekcja o Łubieńskich

      Lekcja o Łubieńskich

      Rano 28 marca  Bibliotekę  Publiczną w Kazimierzy Wielkiej odwiedziła klasa IV A wraz z opiekunem Panią  Renatą Reszką. Uczniowie wzięli udział w lekcji bibliotecznej. Tematem lekcji był Ród Łubieńskich i jego związki z Kazimierzą Wielką. Uczniowie mogli zdobyć informacje  o najwybitniejszych przedstawicielach rodziny Łubieńskich oraz o dziejach kazimierskiej cukrowni „Łubna”. Na koniec poniedziałkowych zajęć dzieci rozwiązały krzyżówkę. Finiszem szkolnej wycieczki w bibliotece były odwiedziny uczniów w bibliotecznej czytelni gdzie znajduje się wystawa poświęcona cukrowni „Łubna”  i jej założycielom.

     • Lekcja o Łubieńskich

      Lekcja o Łubieńskich

      Z dziejami rodziny Łubieńskich w miesiącu marcu zapoznają się kolejne klasy szkół podstawowych. W południe 25 marca bibliotekę odwiedziła klasa VII B z SSP nr 3  z Kazimierzy Wielkiej wraz z wychowawczynią Panią Wiolettą Wójcik. Uczniowie podczas lekcji bibliotecznej dowiedzieli się o pochodzeniu rodziny Łubieńskich, jego zasługach i działalności. Na lekcji były omówione również dzieje kazimierskiej cukrowni. Na koniec zajęć uczniowie rozwiązali krzyżówkę oraz zwiedzili pamiątkową wystawę znajdującą sią w czytelni biblioteki poświęconą cukrowni „Łubna” i fundatorom  rodzinie Łubieńskich. W zajęciach wzięło udział 24 uczniów.

    • 15.03.2022
     • Lekcja o Łubieńskich

      Lekcja o Łubieńskich

      Dnia 15 marca do biblioteki zawitali uczniowie ósmej klasy z SSP 1 w Kazimierzy Wielkiej wraz z nauczycielkami: Magdaleną Pęską i Ewą Robak- Klimczyk. Zajęcia o rodzinie Łubieńskich rozpoczęły się w salach „Świetlicy Środowiskowej”, które od marca stały się nowo powstałą częścią biblioteki publicznej. Młodzież zaznajomiła się z losami rodziny, Cukrowni „Łubna”, Kazimierzy Wielkiej. Wspólnymi siłami rozwiązaliśmy krzyżówkę i rebusy. Prezentacja na temat zdrowego odżywiania, pokazała, że cukier może nam zaszkodzić w nadmiarze. Spotkanie uzupełniły doświadczenia z cukrem w roli głównej. Na zakończenie zaproszeni goście oglądnęli wystawę poświęconą cukrowni, Łubieńskim, oraz pracownikom fabryki.

      W zajęciach uczestniczyło 22 uczniów.

    • 14.03.2022
     • Lekcja o Łubieńskich

      Lekcja o Łubieńskich

      W słoneczny poranek bibliotekę odwiedziła klasa ósma ze SSP w Kamieńczycach wraz z wychowawczynią Izabelą Sajdak.

      Uczniowie zapoznali się z losami rodziny Łubieńskich, Cukrowni „ Łubna”, Kazimierzy Wielkiej. Krzyżówka, rebusy i doświadczenia z cukrem, z tym uporali się bez problemu. Oglądanie wystawy było ostatnim punktem.

      W zajęciach wzięło udział 15 uczniów.

    • 11.03.2022
     • Lekcja o Łubieńskich

      Lekcja o Łubieńskich

      Z okazji „Roku Łubieńskich” kazimierska biblioteka we współpracy ze szkołami podstawowymi przystąpiła do organizacji cyklu lekcji bibliotecznych. 11 marca bibliotekę odwiedziła klasa IV B z SSP nr 3 z Kazimierzy Wielkiej. Uczniowie na zajęciach dowiedzieli się skąd wywodzi się ród Łubieńskich. Czym zajmowali się jego przedstawiciele? Jakie było życie prywatne i „służbowe”? Kiedy zostały założone cukrownie w Polsce? Jak długo działała cukrownia w Kazimierzy Wielkiej? Następnie dzieci rozwiązały krzyżówkę. Podkoniec zajęć uczniowie zagrali w grę prawda – fałsz. Na sam koniec odwiedzili wystawę poświęconą cukrowni „ Łubna” oraz rodzinie Łubieńskim.

    • 08.03.2022
     • Lekcja o Łubieńskich

      Lekcja o Łubieńskich

      Dnia 8 marca 2022 roku bibliotekę odwiedziła ósma klasa z SSP 1 w Kazimierzy Wielkiej wraz z wychowawczynią Dorotą Wojas. Spotkanie dotyczyło rodziny Łubieńskich. Uczniowie zapoznali się z losami rodu, cukrowni. Zadania wykonywaliśmy wspólnie. Następnym tematem było zdrowe odżywianie, nie było nowością, ale zawartość cukru w żywności i napojach , już tak. Biblioteka na chwilę stała się „ małym laboratorium chemicznym”, tak sprawdziliśmy jak szybko rozpuszcza się cukier będący w różnych postaciach, zrobiliśmy śnieg, oraz tęczę w szklance. Na koniec zajęć zwiedziliśmy wystawę poświęconą cukrowni, pracownikom i rodzinie Łubieńskich.

      Bibliotekę odwiedziło 16 uczniów.

    • 07.03.2022
     • Lekcja o Łubieńskich

      Lekcja o Łubieńskich

      W chłodny poniedziałkowy ranek bibliotekę odwiedzili uczniowie klasy ósmej „Szkoły Twórczej” w Cudzynowicach wraz z wychowawczynią Bernadetą Sitko. Spotkanie dotyczyło rodziny Łubieńskich, cukrowni, miejscowości Kazimierza Wielka. Młodzież bez problemu rozwiązała zadania, które zostały dla nich przygotowane. Oglądnęli prezentację o zdrowym odżywianiu. Wspólnie wykonaliśmy parę doświadczeń z cukrem w roli głównej. Następnie klasa zwiedziła wystawę poświęconą Łubieńskim, cukrowni i jej pracownikom.

    • 04.03.2022
     • Lekcja o Łubieńskich

      Lekcja o Łubieńskich

      Piątkowe spotkanie w bibliotece odbyło się z udziałem klasy czwartej SSP 1 w Kazimierzy Wielkiej wraz z nauczycielkami Katarzyną Borycką i Danutą Bałagą. Były to zajęcia dotyczące rodu Łubieńskich, Cukrowni „Łubna”, Kazimierzy Wielkiej. Omawialiśmy wspólnie temat: jak powstaje cukier, kto z rodziny pracował w cukrowni. Krzyżówka- została rozwiązana, rebusy- odgadnięte. W gwarze, na wesoło przeprowadziliśmy doświadczenia z cukrem w roli głównej. Ostatnim etapem było oglądnięcie wystawy poświęconej cukrowni, rodzinie Łubieńskich, oraz pamiątkom. W zajęciach brało udział 21 uczniów.

      Zapraszamy do odwiedzania wystawy.

    • 03.03.2022
     • Lekcja o Łubieńskich

      Lekcja o Łubieńskich

      Drugie spotkanie w bibliotece z okazji „Roku rodu Łubieńskich” w Kazimierzy Wielkiej odbyło się z udziałem klasy siódmej SSP1 wraz z wychowawczynią Moniką Anielską. Pogawędką na temat miejscowości i cukrowni rozpoczęliśmy zajęcia. Prezentacje o rodzinie Łubieńskich, ich losach, powstawaniu przemysłu cukrownianego - to był następny punkt programu. Krzyżówka, kilka razy sprawiła trudność uczniom, za to rebusy już nie. Edukowaliśmy się na temat zdrowego odżywiania. Klasa oglądała zdjęcia z wnętrz Pałacu Lacon, wystawę poświęconą pracownikom Cukrowni Łubna, rodzinie Łubieńskich. Doświadczenia z cukrem rozbawiły młodzież, aktywnie brały udział w zabawie. W zajęciach brało udział 23 uczniów.

    • 28.02.2022
     • Lekcja o Łubieńskich

      Lekcja o Łubieńskich

      Dnia 28 lutego 2022 roku do biblioteki zawitała klasa 8B z SSP 1 w Kazimierzy Wielkiej wraz z wychowawczynią Alicją Pławecką. Było to pierwsze inaugurujące spotkanie w 2022 roku związane z „Rokiem Łubieńskich”. Zajęcia rozpoczęły się od zapoznania z historią rodziny Łubieńskich powiązaną z Kazimierzą Wielką, Cukrownią „Łubna”. Uczniowie rozwiązali krzyżówkę, rebusy. Zapoznali się

      z działalnością cukrowni, w jaki sposób powstaje cukier. Edukowaliśmy się na temat zdrowego odżywiania. Eksperymentowaliśmy z cukrem, czyli w jaki sposób zebrać rozsypany cukier, tworzyliśmy tęczę w szklance. Zajęcia poprowadziła Kinga Zawada- Korczak, zdjęcia wykonała Ewelina Grudzień. W spotkaniu brało udział 20 uczniów.

    • Lekcja o łubieńskich

    •   W maju kazimierska biblioteka kontynuuje  cykl spotkań poświęconych Łubieńskim. 11  maja bibliotekę odwiedziła klasa VI A z SSP nr 3 z Kazimierzy Wielkiej razem z wychowawcą Panią Edytą Mikiną. Uczniowie „kazimierskiej trójki” podczas lekcji zapoznali się z życiorysami najwybitniejszych przedstawicieli rodziny Łubieńskich oraz ich związkach z Kazimierzą Wielką. Poznali  również dzieje cukrowni Łubna. Na koniec zajęć dzieci rozwiązały krzyżówkę poświęconą Łubieńskim oraz obejrzały filmik przedstawiający cukrownię przed wielu laty.  

  • Kontakty

   • Miejsko-Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja
   • g.dzikowska@bp-kw.pl
   • g.dzikowska@bp-kw.pl
   • (41) 352 12 11
   • ul. Kolejowa 17 28-500 Kazimierza Wielka 28-500 Kazimierza Wielka Poland
   • iod.rodo.ochrona@gmail.com - Inspektor Ochrony Danych
 • Galeria zdjęć

   brak danych