• Legenda zobowiązuje
      • Pola Negri
        • Spotkanie z Katarzyną Zawadzką

• "Ikony kina międzywojennego" to jedno z trzech spotkań przygotowanych w zakresie realizacji programu „Godność, Wolność, Niepodległość” sfinansowanego ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 (wcześniej 30 października odbyło się spotkanie pt. „Polskie kino międzywojenne na tle kina światowego” a 21 listopada odbyły się warsztaty filmowe pt.„Obraz I wojny światowej w kinie międzywojennym”). Dnia 28 listopada 2018 roku z naszymi czytelnikami spotkała się Katarzyna Zawadzka. Spotkanie prowadziła pani Sylwia Psica (nauczyciel języka polskiego Zespołu Szkół Rolniczych w Cudzynowicach, opiekun Szkolnego Klubu Filmowego oraz inicjatorka spotkania) okres międzywojenny przeplatał się ze współczesnością.

Pola Negri stała się legendą kina światowego i zrobiła międzynarodową karierę filmową, kreując postać femme fatale. W 1923 roku otrzymała kontrakt w Hollywood i wkrótce zaczęła zarabiać miliony dolarów rocznie. Film "The Polish Dancer" rozpoczyna się historią młodej dziewczyny, która pochodzi z małej miejscowości i marzy o karierze scenicznej.

Katarzyna Zawadzka urodziła się w 1984 roku, pochodzi z Dygowa – małej miejscowości położonej w województwie zachodniopomorskim. Ukończyła Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie – obecnie jest to Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego. Zanim jednak trafiła do szkoły aktorskiej marzyła o karierze scenicznej i występach w zespole Śląsk.

• odkrycie 36. FPFF w Gdyni

• W wieku 19 lat zagrała swoją debiutancką rolę w filmie Królowa chmur. Obecnie mieszka w Warszawie. Uważana jest za aktorkę teatralną, filmową i serialową. W 2012 roku zdobyła główną nagrodę w kategorii „Najlepsza aktorka” podczas 8. Nowojorskiego Festiwalu Filmów Polskich. Współpracuje z wieloma teatrami. Wystąpiła na deskach Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Z kolei w Teatrze Polskim w Warszawie wcieliła się w postać Amelii w sztuce Mazepa na podstawie tekstu Juliusza Słowackiego. Uważana za jedną z najbardziej obiecujących polskich aktorek; podczas 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie zadebiutowała na wielkim ekranie główną rolą w dramacie W imieniu diabła w reżyserii Barbary Sass i zdobyła nagrodę za  Najlepszy Debiut Aktorski. Również za rolę zakonnicy będącej na skraju wiary i szaleństwa otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki na 8. Nowojorskim Festiwalu Filmów Polskich.

• Szczęście

• Jadwiga Smosarska uznawana była za "Królową polskiego ekranu", prasa utożsamiała ją z ideałem polskiej kobiety, głównie przypadały jej role szlachcianek i "kobiet słodkich i wiecznie pokrzywdzonych" (Jan Kreczmar), w czym niektórzy dopatrują się nieosiągnięcia międzynarodowej sławy. Katarzyna Zawadzka stwierdziła, że podobnie jest i dziś. Polscy aktorzy nadal marzą o wielkiej karierze w Hollywood ale tylko niektórzy tego doświadczą i talent nie jest tu jedynym wyznacznikiem bo oprócz niego niezbędne jest tez szczęście i odpowiedni agenci.

W filmie Baczyński Katarzyna Zawadzka wcieliła się w Barbarę Drapczyńską - żonę poety. Film opowiada z jednej strony o poecie i jego postrzeganiu rzeczywistości, o potrzebie wystawiania się na śmiertelną próbę, by się spełnić i tworzyć, z drugiej o bezsensie wojny i sztuce, która jest ponadczasowa i nieśmiertelna. Baczyński to polski film z gatunku dokument fabularyzowany w reżyserii Kordiana Piwowarskiego, oparty na biografii poety pokolenia Kolumbów Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Premiera miała miejsce w 2013 roku.

• Filmy i seriale

• W filmie Baczyński wcieliła się w Barbarę Drapczyńską - żonę poety. Film opowiada z jednej strony o poecie i jego postrzeganiu rzeczywistości, o potrzebie wystawiania się na śmiertelną próbę, by się spełnić i tworzyć, z drugiej o bezsensie wojny i sztuce, która jest ponadczasowa i nieśmiertelna. Baczyński to polski film z gatunku dokument fabularyzowany w reżyserii Kordiana Piwowarskiego, oparty na biografii poety pokolenia Kolumbów Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Premiera miała miejsce w 2013 roku.

Listy do M. 3 - w tym jednym z największych polskich blockbusterów, była Zuzą, której wyrzucona przez okno luksusowego mieszkania czerwona sukienka staje się symbolem czystej miłości. W obsypanym nagrodami filmie Chce się żyć reżyserii Macieja Pieprzycy zagrała zbuntowaną Magdę, która głównemu bohaterowi – niepełnosprawnemu Mateuszowi, pokazuje świat namiętności i cielesności. W Drogach do wolności gra główną rolę najstarszej siostry Aliny.  Film opowiada o losach trzech sióstr Biernackich z Krakowa na tle ważnych wydarzeń historycznych dla Polski. Ten serial historyczny z 2018 roku ma uczcić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

• Partnerzy filmowi

• Eugeniusz Bodo to ikona dawnego stylu, elegancji i maniery artystycznej, zrobił ogromną karierę jako śpiewak, aktor i tancerz. Jego piosenki śpiewała cała Warszawa: Ach te baby, Zimny drań, Umówiłem się z nią na dziewiątą. Adolf Dymsza karierę rozpoczynał w warszawskich teatrach półamatorskich jako osiemnastolatek. Głównie kojarzono go z rolami komediowymi a charakterystyczny dla jego gry był "ruch brwiami". Aktorzy często spotykali się jako partnerzy, choćby w takich filmach, jak: Paweł i Gaweł, gdzie wspólnie zaśpiewali znaną piosenkę Ach śpij kochanie.

Pani Sylwia Psica zapytała Katarzynę Zawadzką jak jest teraz, czy często spotyka na planach filmowych aktorów, z którymi wcześniej pracowała? Nasz gość stwierdził, że tak rzeczywiście jest. Kiedy uda się w jakiejś produkcji dobrze dopasować aktorów i praca na planie układa się dobrze a efekty są satysfakcjonujące to potem bardzo często trafia się na na te same osoby już na etapie castingu.

Dziękujemy naszym gościom za czas spędzony gdzieś między latami 30-tymi XX wieku i czasami obecnymi... można tylko spytać: dlaczego tak krótko?