Elżbieta Bednarczyk [2015]

  • ???

  •     Elżbieta Bednarczyk - aktorka tancerka oraz pisarka gościła w naszej Bibliotece 9 października. W godzinach przedpołudniowych spotkała się z uczniami szkół podstawowych, a popołudniu w Czytelni zgromadziła się publiczność plus 18.

   Artystka zaprezentowała dzieciom swoją twórczość literacką na przykładzie utworów "Kłótnie w tornistrze" oraz "Chciwy niedźwiadek". Dla troszkę starszej młodzieży Elżbieta Bednarczyk przygotowała swoje wiersze: "Dar życia" i "Dotyk życia", do których przewidziane zostały przez autorkę nastrojowe podkłady muzyczne. Wiersze Bednarczyk wyrażają zachwyt wobec cudu życia oraz natury, a także stanowią aprobatę dla wzajemnej miłości, serdeczności oraz życzliwości międzyludzkiej.

   Wstęp literacki stanowił punkt wyjścia do dalszych rozważań Elżbiety Bednarczyk. Artystka prezentowała polskiej młodzieży różnice kulturowe zachowań pomiędzy społeczeństwem polskim i australijskim. Zachęcała uczniów do posługiwania się poprawną polszczyzną, różnorodnością i bogactwem słów będących składnikiem naszego języka.

   Elżbieta Bednarczyk posiada między innymi korzenie polskie, aczkolwiek na stałe mieszka w Australii. Podpierając się slajdami opowiadała dzieciom o swoim obecnym miejscu zamieszkania. Przygotowane zdjęcia podzieliła na kilka bloków tematycznych: szkoła, domy, miasto, miejsce przeznaczone do wypoczynku (parki), roślinność oraz zwierzęta (misie koala, kangury).

   Dopełnieniem spotkania autorskiego Pani Elżbiety Bednarczyk był taniec cygański, do którego tancerka przebrała się w suknię nawiązującą do kultury romskiej. Artystka wykonała taniec do utworu o oczywistym tytule "Taniec cygański".

                            Na spotkanie przybyli:

   9.00 - kl. II B z Samorządowej Szkoły Podstawowej nr. 3 im. Jana Pawła II w Kazimierzy Wielkiej

    

                              

    

    

   10.00 - dwie grupy pięciolatków z Publicznego Przedszkola Samorządowego

   w Kazimierzy Wielkiej im. Parkowe Skrzaty

                          

    

    

   11.00 - kl. VI z Samorządowej Szkoły Podstawowej nr. 3 i. Jana Pawła II w Kazimierzy Wielkiej oraz kl. IV z Samorządowej Szkoły Podstawowej nr. 1 im. Hugona Kołłątaja w Kazimierzy Wielkiej

                                   

    

    

   12.00 - uczniowie klas z Samorządowej Szkoły Podstawowej im. Władysława Latosa

   w Kamieńczycach

                                    

    

        Spotkanie o godzinie 17.00 przeznaczone było dla publiczności nieco starszej. Artystka rozpoczęła mocnym przesłaniem przeznaczonym dla kobiet. Zaproponowała zgromadzonym paniom, aby dążyły do szczęścia i nie bały się podejmowania wyzwań, co nie spotkało się z ogólną aprobatą odbiorców.  Po małej dawce porad psychologicznych zaprezentowała swoją twórczość literacką. Wiersze przepojone głęboką refleksją nad darem życia i ludzkim szczęściem mocno wybrzmiały na tle muzyki. Rozbieżność zdań co do modelu życia współczesnej kobiety była tylko początkiem dyskusji. Wymiana zdań wywiązała się również przy opowiadaniu Elżbiety Bednarczyk o życiu w Australii. Miłym akcentem kończącym spotkanie był "Taniec cygański" wykonany przez artystkę.

                                        

   Greta Dzikowska

    

  • Kontakty

   • Miejsko-Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja
   • g.dzikowska@bp-kw.pl
   • g.dzikowska@bp-kw.pl
   • (41) 352 12 11
   • ul. Kolejowa 17 28-500 Kazimierza Wielka 28-500 Kazimierza Wielka Poland
   • iod.rodo.ochrona@gmail.com - Inspektor Ochrony Danych
 • Galeria zdjęć

   brak danych