Żonkile

• Żonkile 2021

• 19.04.2021 r. w 78 rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim odbyły się zdalne zajęcia z klasą 2 SSP3 w Kazimierzy Wielkiej. Tematem przewodnim była historia i pamięć. Uczniowie opowiadali o  ważnych wydarzeniach, jakie przekazywali im dziadkowie, dotyczących przeszłości. Zasłyszane opowieści dotyczyły zarówno szczęśliwych jak i bolesnych wydarzeń. Opowiadano je po to, aby pamięć o wydarzeniach nie zginęła, a czasem dla przestrogi.  Pouczającą historią dla młodego pokolenia było opowiadanie Zofii Staneckiej pt. „Pamięć drobinek”. Uczniowie wysłuchali opowiadania i poznali losy drobinek. Ich historia była nawiązaniem do powstania, pojawił się motyw niewoli, zniszczenia kraju, wędrówki, ucieczki z więzienia, opuszczenia rodzinnych stron. Główni bohaterowie  to fantastyczne bezbronne stworzenia, które żyją w lesie i opiekują się przyrodą. Agresorem w opowiadaniu jest człowiek, który w brutalny sposób niszczy idealny świat drobinek i zaburza spokojne życie stworzeń. Ostatecznie drobinki są zmuszone do ucieczki i zmiany miejsca zamieszkania. Bohaterka – Babka – utożsamiająca mądrość życiową podkreśla, iż: „Nie warto kusić losu, bo czasem najbardziej niezwykłym skarbem jest zwyczajne, spokojne życie”. Podczas lekcji dzieci uporządkowały plan wydarzeń, wskazały cechy charakterystyczne głównych bohaterów i wykonały rysunek przedstawiający nowy świat drobinek. Podsumowaniem zajęć była rozmowa o wydarzeniach historycznych, jakie miały miejsce w Warszawie 19.04.1943 r. Uczestnicy zajęć wykonali papierowe żonkile, by uczcić pamięć Żydów pomordowanych przez Niemców w Getcie Warszawskim. Żonkil jest symbolem pamięci o tamtych wydarzeniach. Dla upamiętnienia tej wielkiej tragedii Marek Edelman, ocalały przywódca Powstania składał bukiet żonkili pod Pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego. W zajęciach uczestniczyło 20 uczniów wraz z opiekunem – panią Renatą Gaweł.

• Żonkile 2018

• "Żonkile" ogólnopolska akcja społeczno-edukacyjna organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. 19 kwietnia 2018 roku przypada 75. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Powstanie upamiętniamy w murach biblioteki oraz w Szkole Podstawowej nr 1. Na zajęciach w szkole wykorzystany został film "Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943" udostępniony przez Muzeum POLIN.