Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich z pisarką Agatą Kołakowską
23 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W tym dniu czytelnicy naszej biblioteki mieli możliwość wysłuchać ciekawych opowieści o książkach, o ich powstawaniu, ponieważ bibliotekę odwiedziła Agata Kołakowska – autorka powieści obyczajowych.
„Od kiedy tylko pamiętam lubiłam pisać. Ale lubi się także lody pistacjowe, czy ten cudowny moment, kiedy po zimie nadchodzi kwiecista wiosna. Zatem pisanie to jednak dla mnie coś więcej. To nieodłączny element mnie samej. Taki sam jak to, że mam niebieski kolor oczu, czy jasne włosy” - pisze na swoim blogu Agata Kołakowska. Po spotkaniu nasuwa się jeszcze jedno spostrzeżenie – Agata Kołakowska potrafi w sposób intrygujący opowiadać o swojej twórczości zachęcając słuchaczy do sięgnięcia do jej powieści, aby zgłębić poszczególne wątki.
Opowieść o swojej twórczości Agata Kołakowska rozpoczęła od swojej najnowszej książki pt. „Pokrewne dusze”. Powieść łącząca w sobie cechy powieści obyczajowej i thrillera przedstawia skomplikowaną relację psychoterapeutki i pacjentki. Główna bohaterka jest Milena, psychoterapeuta, do której trafia cierpiąca po śmierci siostry Marta. Cotygodniowe sesje okazują się być dla Marty niewystarczające i ostatecznie pod pretekstem kryzysu zwabia do pensjonatu, który prowadzi Milenę. Tymczasem Milena również skrywa przed światem tajemnicę ingerując w życie swoich podopiecznych bardziej niż pozwala na to zawodowa etyka.
Każdy z czytelników ma książki, które lubi bardziej niż pozostałe, podobnie rzecz ma się z pisarzami. Pani Agata zdradziła słuchaczom, że można mieć swoje ulubione książki spośród tych, które się pisze. Dla Agaty Kołakowskiej jest to powieść „Pięć minut Raisy”. Jest to podnosząca na duchu historia 70 – letniej kobiety, którą prześladuje pech. Niesamowite zdarzenia, które przytrafiają się Raisie powodują, że zostaje uznana najbardziej pechową osobą na świecie według raportu WHO i Human Resources Institute. O tym jak można przeżyć uderzenie piorunem, katastrofę promu czy atak szaleńca w Madrycie można dowiedzieć się sięgając po tą zaskakująca i optymistyczną pozycję książkową.
Podczas spotkania Agata Kołakowska opowiadała również jak wygląda jej praca nad książką. Mówiła, że trudności pojawiają się gdy pisze o branży, która jest poza kręgiem jej wykształcenia i zainteresowań. Często korzysta wtedy z pomocy specjalistów. Podczas pisania „Wyroku na miłość” wiele czasu spędziła z aktorami i pracownikami wrocławskiego teatru, aby poznać realia w jakich chciała osadzić głównego bohatera. Gdy szukała urazu, który spowodował by trwałe uszkodzenie dłoni głównej bohaterki powieści „Płótno” wysyłała maile do lekarzy, specjalistów z tej dziedziny z prośbą o pomoc. Często inspiracją do napisania książki staje się czyjaś pasjonująca historia bądź charakterystyczny rys charakteru. Książki Agaty Kołakowskiej nacechowane są emocjami, autorka kreśląc poszczególnych bohaterów sprawia, że czytelnik potrafi w nich odnaleźć cząstkę siebie. Często z pozoru sytuacje posiadają drugie dno, które skłania czytelnika do refleksji.
Agata Kołakowska jest autorką trzynastu książek. Debiutowała w 2009 roku powieścią „Patrycja”. Z wykształcenia jest dziennikarką – ukończyła dziennikarstwo i komunikację społeczną na Uniwersytecie Wrocławskim, mieszka wraz z mężem we Wrocławiu.
Spotkanie Z Agatą Kołakowską było częścią projektu "Reyada 2019" dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i wchodzi w skład 70-lecia istnienia biblioteki.
Projekt "REYADA 2019 - ŚWIĘTO PATRONA BIBLIOTEKI (edycja X jubileuszowa w 70te urodziny biblioteki" jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.