• Informacja

     Drodzy Czytelnicy!

     Informujemy, ze biblioteka jest otwarta od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00. W celu zminimalizowania czasu przebywania w bibliotece prosimy o: zamawianie książek przez katalog biblioteczny https://szukamksiążki.pl/SkNewWeb/astart/42

     Prosimy o zasłanianie ust i nosa oraz dezynfekcję rąk. W bibliotece może przebywać maksymalnie 10 osób.

     Dziękujemy za wyrozumiałość. Dbajmy o siebie i innych!

      

    • Bezpłetne kody

     Drodzy czytelnicy,

     od 1 marca 2021 roku możecie u nas odbierać bezpłatne kody:

     • na 30 dni do portalu Legimi (kody będziemy wydawać w każdym miesiącu do grudnia)
     • na rok do portalu Ibuk Libra

     Jak otrzymać kod?

     • wysłać e-mail z imieniem i nazwiskiem oraz numerem karty bibliotecznej na adres: bibliotekakazimierzawielka@gmail.com lub biblkw.animator@gmail.com
    • Legimi w naszej bibliotece

     Drodzy czytelnicy mamy dla Was niespodziankę.

     Od dziś możecie uzyskać u nas bezpłatne kodu dostępu do Legimi.

     Jak uzyskać kod Przyjdź i odbierz go w bibliotece lub napisz na adres: bibliotekakazimierzawielka@gmail.com, podaj swoje imię i nazwisko oraz numer karty bibliotecznej, a my wyślemy Ci kod wraz z instrukcją jego aktywacji Miłego czytania!

    • REYoWy Super Czytelnik 2020

     W 2020 roku konkurs trwał od 27.01.2019 r. do 31.10.2020 r.

     W czasie jego trwania czytelnicy zdobywali punkty za:

     • wypożyczenia zbiorów
     • udział w zajęciach i klubach
     • udział w spotkaniach
     • korzystanie z portalu Ibuk Libra
     • wyzwania specjalne.

     Konkurs miał charakter otwarty (czytaj więcej)

    • "Ada i jej cztery przygody"

     Opowiadanie „Ada i jej cztery przygody" Jana Kerdena jest przeznaczona dla dzieci w wieku szkolnym. To chwila gdy ich naturalna ciekawość i spontaniczna twórczość zderza się z zupełnie nowymi wymaganiami, rutyną dorosłego świata i wpływami komercji. Z myślą o tym powstała książka, a składające się na nią cztery opowieści mają być pomostem, dzięki któremu dziecięca wrażliwość i chęć kreacji odnajdzie się wśród nowych doznań i wyzwań. Ważną wartością jest też użycie klasycznego języka literackiego, bez współczesnych naleciałości – rzecz o którą coraz trudniej w literaturze i codzienności.

     Pliki do pobrania: LINK

     Tak o opowiadaniu Jana Kerdena napisał Marek Bieńczyk, laureat Nike 2012:

               cyt:„Ada i jej cztery przygody" to bardzo pomysłowa i bardzo delikatna proza dla dzieci w wieku około dziesięciu lat. Podkreślam słowo „delikatna", gdyż jest pisana językiem, który nie chce się nikomu przypodobać, być na siłę „nowoczesny", nie chce sięgać po figury stylistyczne i wyrażenia „kumplowskie", jakie dzisiejszej młodzieży mogłyby się wydać swojskie; w zamian proponuje własny język, nie staroświecki, lecz pełen elegancji, lekkości i właśnie delikatności."

     Decyzją autora i dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury „Ada i jej cztery przygody" w formie plików ebook i audiobook jest dostępna bezpłatnie w sieci, bibliotekach oraz na stronach wydawcy Fundacji Arka im. Józefa Wilkonia, która zrealizowała projekt. Dodatkowo powstała wersja audiobooka dla dzieci niedowidzących ze specjalnie dla nich przygotowaną prezentacją grafiki – jest ona udostępniana ośrodkom mających takich podopiecznych.

     Ilustracje wykonał Piotr Fąfrowicz, wersję audio czyta Olga Bończyk, autorką opracowania graficznego jest Grażka Lange, redakcji dokonała Teresa Duralska-Macheta, a całość projektu przeprowadziła Blanka Wyszyńska-Walczak. Nagrania dźwiękowe zrealizowało Film Studio Factory, z wykorzystaniem utworu „Muzyka Ady" Zdzisława Zielińskiego. Wydawnictwo ukazało się nakładem Fundacji „Arka" im. Józefa Wikonia.

    • WYNIKI

     Znamy zwycięzców "Reyowej gry... z Reyem!"

     I miejsce: Patryk Ziętek

     II miejsce: Gabriela Wojtasik

     III miejsce: Aleksandra Maj

     Gratulujemy zwycięzcom i wyróżnionym Nagrody będą do odebrania w bibliotece po 15 grudnia, zadzwonimy i umówimy się na odbiór

     Jeżeli nie graliście w naszą grę a macie ochotę to bądźcie czujni

    • Reyowa gra... z Reyem!

     Aby zagrać (i wygrać nagrody:)

     1. Pobierz na swój telefon bezpłatną aplikację ActionTrack

     2. Pobierz grę za pomocą kodu QR

     3. Podaj swój pseudonim, aby wejść do gry

     4. Dalsze wskazówki znajdziesz na ekranie

     5. Baw się dobrze w naszą grę Reyową:)

    • Wracamy

     Od 1 grudnia znowu można u nas wypożyczyć i zwrócić zbiory.

     Ograniczamy do minimum czas przebywania w bibliotece, limit osób w bibliotece: 1.

     Do kiedy termin zwrotu zbiorów: 14 grudnia. 

     Zachęcamy do zapoznania się z nowymi zasadami: Wracamy.

     Zamawianie zbiorów: 

     • on-line przez katalog
     • telefonicznie (41) 352-12-11 (tylko poniedziałki i czwartki)
     • e-mail
      • biblkw.wypozyczalnia@gmail.com (dorośli)
      • biblkw.fddim@gmail.com (dzieci)
    • Spektakl

     Spektakl „Żywot Świętego Rocha” wiernie odtwarza koleje życia i okoliczności śmierci pielgrzyma. Autorką składającego się z trzech aktów scenariusza sztuki oraz jej reżyserką jest Ewa Wiejacha, polonistka i bibliotekarka, instruktor teatralny, ekspert programu PAT. Od kilku lat przy Kazimierskim Ośrodku Kultury swoją pasję do teatru "przelewa" na młodzież opiekując się teatralną grupą APROPO. Scenografię przenoszącą widzów w czasy średniowiecza jest Ewa Wojciechowska, instruktor plastyki w Kazimierskim Ośrodku Kultury. Do pracy nad spektaklem zaproszono byłych i obecnych aktorów APROPO.

     Główną rolę św. Rocha reżyserka spektaklu powierzyła Maćkowi Nowakowi, jednemu z pierwszych aktorów zespołu, który przed dwunastu laty debiutował w spektaklu pt. "Odlot". Na deskach sceny Kazimierskiego Ośrodka Kultury w roli Matki zobaczyliśmy absolwentkę Akademii Muzycznej w Krakowie, instruktorkę zajęć wokalnych, Justynę Odon. W wykonaniu sopranistki usłyszymy między innymi "Hymn saficki o św. Rochu" Wawrzyńca Korwina Ślązaka. Na scenie pojawili się również Wojtek Breksa, Wiktoria Wojtkowicz, Kacper Kotwica, Jakub Bijak, Krystian Buras, Janusz Odon, Aleksandra Kusak, Łukasz Kusak, Róża Dąbrowska, Joanna Nowak, Seweryn Szpak oraz jedenastoletnia debiutantka Weronika Mendrych. Gościnnie na scenie wystąpi historyk z zamiłowania i wyboru, były dyrektor Miejsko-Gminnej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kazimierzy Wielkiej, Andrzej Bienias.

     Spektakl jest częścią trwającego Kazimierskiego Festiwalu Kulturalnego dofinansowanego ze środków Narodowego centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2020” a osobą odpowiedzialną za realizację zadania jest dyrektorka biblioteki Nina Turek-­Kwiecień.

     Film zrealizowany przez HMedia.
      

      

      

    • Światowy Dzień Misia Pluszowego

     Kto z nas nie miał w dzieciństwie ulubionego pluszowego misia? Nasza biblioteka ma swojego ulubionego misia... to miś, który mieszka w bibliotece i spotyka się z dziećmi, kiedy tylko może.

     Światowy Dzień Misia Pluszowego obchodzony jest 25 listopada. Dlaczego właśnie wtedy? Ponieważ w tym właśnie dniu, w 1902 roku w Stanach Zjednoczonych powstała zabawka Teddy's Bear.

    • Z przykrością informujemy

     Do dnia 29 listopada 2020 r. ustanawia się ograniczenie prowadzenia działalności przez biblioteki publiczne i naukowe, instytucje kultury oraz inne podmioty działające na podstawie przepisów ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o muzeach (Dz.U. z2020r. poz.902) polegające na zakazie:

     1) udostępniania zbiorów publiczności,

     2) organizacji wydarzeń z udziałem publiczności – z wyłączeniem działań prowadzonych za pomocą środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

     ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 6 listopada 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dziennik Ustaw rok 2020 poz.1972 )

   • Komunikat
    • Komunikat

     W związku z zapowiedzią zamknięcia dla użytkowników instytucji kultury, wynikającą z dużego przyrostu zakażeń koronawirusem, Biblioteka zostanie zamknięta dla czytelników od 7 (sobota) do 29 listopada (niedziela) 2020 roku. Zamówienia składane przez katalog on-line realizujemy do 6 listopada 2020 roku.

     O ewentualnym przedłużeniu okresu zamknięcia poinformujemy w osobnym komunikacie.

     Zachęcamy do korzystania z zasobów dostępnych w bibliotece cyfrowej POLONA.

    • Lokalny Klub Kodowania

     Po bardzo długiej przerwie w październiku udało się reaktywować zajęcia Lokalnego Klubu Kodowania. Zajęcia będą odbywać się w poniedziałek, środę oraz w piątek. W trudnym czasie pandemii w murach kazimierskiej biblioteki udało się zorganizować cztery grupy dzieci uczęszczające na zajęcia Lokalnego Klubu Kodowania. Podczas pierwszych zajęć dzieci  na początku poznawały takie pojęcia, jak kodowanie czy programowanie. Prowadzący ustalali również zasady, jakie mają panować na zajęciach. 

    • Mała książka - wielki człowiek

     Najwyższy czas przygotować się na długie jesienne wieczory i popołudnia, podczas których nie powinno zabraknąć dobrej książki – dla rodzica i dla dziecka. Warto zatem udać się do pobliskiej biblioteki, gdzie na każdego Małego Czytelnika w wieku przedszkolnym czeka wyjątkowa Wyprawka Czytelnicza przygotowana przez Instytutu Książki w ramach projektu Mała książka – Wielki człowiek. Zapraszamy dzieci z roczników 2014-2017 do Filii dla Dzieci i Młodzieży.

     Każdy przedszkolak, które przyjdzie do biblioteki otrzyma w prezencie wyjątkową Wyprawkę Czytelniczą na dobry czytelniczy start. Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem.

     W wyprawce dzieci znajdą wyjątkową książkę „Pierwsze czytanki dla…”, dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i spełniającą najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych książek dla najmłodszych, a także Kartę Małego Czytelnika.

     W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.

    • Informacja

     Godziny otwarcia i ograniczenia będą obowiązywały przez cały czas, kiedy w bibliotece będą przebywały na zajęciach opiekuńczych dzieci z Samorządowej Szkoły Podstawowej Nr 3 w Kazimierzy Wielkiej.

    • Informacja

     Czytelnicy, biblioteka będzie nieczynna przez kilka dni.

     Od września: 

     • Nowe godziny otwarcia 
     • Zakładanie karty bibliotecznej w holu 
     • Wypożyczanie i zwracanie zbiorów w działach 
     • Wyposażenie gier planszowych w holu 
     • Zapisy na bezpłatne i płatne zajęcia 

     Masz termin zwrotu zbiorów między 27 sierpnia a 5 września - termin automatycznie zmieniony na 10 września .

    • I Święto Patrona Kazimierzy Wielkiej Świętego Rocha

     Dnia 16 sierpnia 2020 roku obchodziliśmy I Święto Patrona Kazimierzy Wielkiej Świętego Rocha. To wielkie wydarzenie rozpoczęło się w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego(...) O 17:00 premierę miał spektakl „Żywot Świętego Rocha”, który wiernie odtwarza koleje życia i okoliczności śmierci pielgrzyma...​​​​​​​

    • Test on-line

     Kazimierski Festiwal Kulturalny 2020 😀

     Już jutro TEST on-line o Kazimierzy Wielkiej i św. Rochu

     Ile jest czasu na rozwiązanie testu?

     ▶️ 15 minut Kto może brać udział w teście on-line:

     ▶️ każdy, kto skończył 12 lat

     ▶️ mieszkańcy Gminy Kazimierza Wielka

     ▶️ mieszkańcy Powiatu Kazimierskiego

     Kto wygra?

     ▶️ osoba z najwyższą liczbą punktów w każdej kategorii wiekowej 🥇

     Czy są nagrody?

     ▶️ Tak, dla najlepszych w każdej kategorii wiekowej 🏆

     Co zrobić, jeżeli mam problemy techniczne?

     ▶️ skontaktować się z biblioteką w czasie trwania testu

     📞413521211 

     lub

     💻 bibliotekakazimierzawielka@gmail.com

     POWODZENIA 😁

    • Kazimierski Festiwal Kulturalny 2020

     Miło nam poinformować, że zaczęły się próby do wyjątkowego spektaklu organizowanego w ramach Kazimierskiego Festiwalu Kulturalnego

     "Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura - Interwencje 2020"

    • Zasady wypożyczania z ograniczonym dostępem do zbiorów

     Wypożyczanie odbywa się poprzez podanie materiału bibliotecznego zdjętego z regału bibliotecznego przez bibliotekarza „pod” ekranem ochronnym.

     W celu usprawnienia obsługi czytelników zaleca się składanie zamówień przez konto czytelnika w katalogu Szukam książki.

     Dla osób nie korzystających z konta możliwa jest również rezerwacja telefoniczna oraz mailowa.

    • Otwieramy

     Zapraszamy od 18 lipca 2020 roku od 9:30 do 17:00 z przerwą od 13:30 do 14:00.

     Wyniki testów na koronawirusa pracowników biblioteki są NEGATYWNE.

     Termin zwrotu zbiorów: do 3 sierpnia 2020 roku.

    • XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

     Zapraszamy na nasz profil na Facebooku, trwa tam XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom.

     Czytanie zainaugurował Zastępca Burmistrza Łukasz Maderak.

     Po każdym czytaniu zapraszamy dzieci do wykonywania zadań i zdobywaniu punktów w konkursie REYoWY Super Czytelnik.

     Konkurs na poniedziałek: w komentarzu pod filmem zamieśćcie drogie dzieci rysunek słownika

    • Remont biblioteki i filii

     Co dzieje się za zamkniętymi drzwiami biblioteki? 🧐 U nas dzieje się magia 🎉 Drodzy czytelnicy nie zobaczymy się z pewnością jeszcze bardzo długo... ale jak już się zobaczymy będzie pięknie 🥰 Dzięki wsparciu Gminy Kazimierza Wielka remontujemy nie tylko filię biblioteczną ale także bibliotekę główną. Remont filii bibliotecznej jest realizowany w ramach narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa priorytet 2 Infrastruktura Bibliotek 2016-2020 (zdjęcia: Remont biblioteki i filii)

    • REYoWY Super Czytelnik 2020

     Konkurs REYoWY Super Czytelnik ma na celu:

     • popularyzacja czytelnictwa w lokalnym środowisku;

     • zachęcanie mieszkańców do częstszego odwiedzania i korzystania z różnych usług biblioteki;

     • rozbudzanie zainteresowań czytelniczych, literackich i wrażliwości  na piękno literatury  oraz upowszechnianie kultury żywego słowa wśród dzieci, młodzieży i dorosłych,

     • kształtowanie nawyku regularnego czytania oraz zainteresowanie dobrą lekturą,

     • uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze.

     więcej

    • REYADA 2019

     W dniu świętego Mikołaja (6 grudnia 2019 r. w Pałacu Lacon w Kazimierzy Wielkiej odbyła się Gala Jubileuszowa z okazji 70-lecia istnienia Miejsko-Gminnej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Mikołaja Reja w Kazimierzy Wielkiej (więcej)

     GALERIA ZDJĘĆ:

     Dofinansowano ze srodków Ministra Kultury i dziedzictwa narodowego z Funduszu promocji Kultury.

    • Bibliokulturka - wielki finał

     Kończy się projekt BIBLIOKULTURKA 2.0 dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury. Aż 100 najaktywniejszych czytelników otrzymało dziś upominki. W Pałacu Lacon w Kazimierzy Wielkiej wyróżnienia dostały także dzieci, które w konkursie REYoWy Super Czytelnik zdobyły powyżej 400 punktów a nie znalazły się na podium. Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Bibliokulturka - wielki finał.

    • Najlepsi czytelnicy 2019


     BKW-000005

     BKW-000006

     BKW-000013

     BKW-000085

     BKW-000253

     BKW-000759

     BKW-000897

     BKW-001328

     BKW-001339

     BKW-001363

     BKW-001379

     BKW-001384

     BKW-001516

     BKW-001522

     BKW-001532

     BKW-001542

     BKW-001594

     BKW-001608

     BKW-001609

     BKW-001614

     BKW-001614

     BKW-001616

     BKW-001617

     BKW-001661

     BKW-001676

     BKW-001783

     BKW-001810

     BKW-001811

     BKW-001812

     BKW-001838

     BKW-001849

     BKW-001867

     BKW-001869

     BKW-001873

     BKW-001875

     BKW-001876

     BKW-001891

     BKW-001936

     BKW-001943

     BKW-001960

     BKW-001961

     BKW-002002

     BKW-002050

     BKW-002083

     BKW-002117

     BKW-002196

     BKW-002198

     BKW-002202

     BKW-002216

     BKW-002306

     BKW-002308

     BKW-002320

     BKW-002334

     BKW-002360

     BKW-002363

     BKW-002399

     BKW-002415

     BKW-002452

     BKW-002457

     BKW-002461

     BKW-002504

     BKW-002519

     BKW-002532

     BKW-002548

     BKW-002568

     BKW-002571

     BKW-002572

     BKW-002585

     BKW-002591

     BKW-002592

     BKW-002620

     BKW-002644

     BKW-002666

     BKW-002674

     BKW-002690

     BKW-002699

     BKW-002702

     BKW-002709

     BKW-002724

     BKW-002768

     BKW-002817

     BKW-002821

     BKW-002828

     BKW-002843

     BKW-002931

     BKW-002935

     BKW-002957

     BKW-003039

      

     wyróżnienia:

     BKW-002191

     BKW-002203

     BKW-003133

     BKW-002204

     BKW-002190

     BKW-000599

      

    • Mała książka -wielki człowiek 2019

     Wszystkie przedszkolaki z Publicznego Przedszkola Samorządowego "Parkowe skrzaty" w Kazimierzy Wielkiej w dniu 4 listopada 2019 roku odebrały swoje wyprawki czytelnicze.

     Od maja 2019 roku w przedszkolu działa Punkt biblioteczny, z którego dzieci chętnie korzystają. Właśnie z tego powodu 157 dzieci mogło odebrać swoje wyprawki czytelnicze wraz z koleżankami i kolegami z grup przedszkolnych (więcej)

    • Wizyta studyjna

     25 października bibliotekarze z powiatu kazimierskiego (Miejsko-Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja w Kazimierzy Wielkiej, Gminna Biblioteka Publiczna w Bejscach oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Opatowcu) udały się z wizytą studyjną do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adolfa Dygasińskiego w Starachowicach. więcej

    • Niemowlakowi się czyta 2019

     Po raz drugi w historii nasza biblioteka miała przyjemność uroczyście przywitać nowych czytelników w wieku od 0 do 12 miesięcy i wręczyć im powitalne prezenty w formie "Pak dla niemowlaka". Zastępca Burmistrza Kazimierzy Wielkiej Łukasz Maderak i Dyrektor Biblioteki Nina Turek-Kwiecień (koordynator i pomysłodawczyni akcji) wręczyli dzieciom i ich rodzicom 20 pak w ramach akcji "Niemowlakowi się czyta!!!"więcej

    • NOC BIBLIOTEK 2019

     V edycja Nocy Bibliotek, ogólnopolskiej akcji, która w niekonwencjonalny sposób przyczynia się do promocji czytelnictwa i do korzystania z biblioteki odbyła się 5 października. Hasłem tegorocznej akcji było „Znajdźmy wspólny język”.  więcej

    • Spotkanie

     "Chciałbym, żeby Henryk Sienkiewicz wrócił do współczesności" czyli Bartłomiej Sienkiewicz o Henryku Sienkiewiczu więcej

    • Spotkanie

     W poniedziałek 23.09.2019 r. w Samorządowej Szkole Podstawowej Nr 1 im. Hugona Kołłątaja  w Kazimierzy Wielkiej odbyły się warsztaty o komiksie prowadzone przez pana Zbigniewa Masternaka więcej

    • Zapraszamy

     Serdecznie zapraszamy na promocję nowej książki Zdzisława Kulisia pt. "Przygody Franka karierowicza"

     13-09-2019 r. (piątek) godz. 17:00 w Zajeździe Słonecznym w Donosach koło Kazimierzy Wielkiej

    • Pożegnanie lata z biblioteką i Pałacem Lacon

     Kazimierski Festiwal Kulturalny miał niezapomniane zakończenie. Ostatniego dnia sierpnia w ramach Kazimierskiego Festiwalu Kulturalnego odbyło się zakończenie wakacji dla dzieci we współpracy Miejsko-Gminnej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. M. Reja w Kazimierzy Wielkiej i Pałacu Lacon Centrum Hotelowo-Konferencyjne. Każde dziecko uczestniczące w wydarzeniu zostało obdarowane balonem z logo biblioteki a pierwsze 90 dzieci otrzymało naklejkę z numerem do loterii fantowej. (więcej)

    • Spotkania ze specjalistami

     W czwartek 23.08.2019 r. w ramach projektu: "Wsparcie reyowych grup zabawowych" odbyło się spotkanie z Marcinem Galwasem - fizjoterapeutą. Rodzice mogli dowiedzieć się o oknach rozwojowych wybranych umiejętności według skali Denuer dzieci od 2 do 18 miesiąca życia (więcej)

     Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Spotkania ze specjalistami.

    • Drzewo pamięci

     Ustne przekazywanie tradycji było zawsze jednym z fundamentów naszej kultury. Dziś zatopieni w urządzeniach elektronicznych, każdy w swoim, utraciliśmy umiejętność rozmowy.  „Opowiedz, jak to było…”(więcej)

     Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Drzewo pamięci.

    • Wizyta w straży

     Podobnie, jak w ubiegłym roku dzieci biorące udział w spotkaniach wakacyjnych w projekcie Bibliokulturka 2.0 odwiedziły Komendę Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej. Jak zwykle na dzieci czekało mnóstwo wrażeń i atrakcji... czytaj więcej

    • Wakacje z biblioteką trwają!

     Zapraszamy do udziału. W przyszłym tygodniu wszyscy spotykamy się w poniedziałek o godz 9:50 pod siedzibą straży oraz w grupach we wtorek i środę o godz. 9:00 pod "Piekarnią u Ochenduszków"

    • Jestem bezpieczny nad wodą - spotkanie z instruktorami pływania

     Wakacje sprzyjają wyjazdom i odpoczynkowi m.in. nad wodą, dlatego ważna jest edukacja dotycząca bezpiecznej kąpieli. Często nawet dorośli nie wiedzą, które zachowania podczas wypoczynku nad jeziorem, morzem czy w aquaparku są niebezpieczne, dlatego już od najmłodszych lat należy je przybliżać i uczyć jak należy postępować w przypadku zagrożenia życia....więcej

    • Odjazdowy bibliotekarz

     77 uczestników wzięło udział w tegorocznym rajdzie rowerowym "Odjazdowy bibliotekarz", co idealnie wpasowało się obchody 70-lecia istnienia biblioteki. Mamy nadzieję, że przewijająca się wciąż "7" przyniesie nam szczęście na kolejne 700 lat istnienia i działalności (wiecej)

     Zapraszamy do galerii Odjazdowy bibliotekarz.

    • Ewa Stadtmüller

     Teatrzyk Kamishibai inaczej teatrzyk butai to technika czytania i prezentacji wywodząca się z Japonii. W minionym tygodniu dzieci uczestniczące w zajęciach Bibliokulturka 2.0 miały możliwość poznania tej techniki na spotkaniu autorskim (więcej)

    • Tworzymy instrumenty muzyczne

     Bębenek baskijski czyli tamburyn to instrument perkusyjny z grupy membranofonów o nieokreślonej wysokości dźwięku... jak wykonać go w domu? Dzieci uczestniczące w zajęciach Bibliokulturka 2.0 juz to wiedzą :)

     więcej

    • Zaczarowany młynek

     Przedstawienie, w wykonaniu grupy teatralnej Art-Re z Krakowa pod tytułem „Zaczarowany młynek”, będące luźną interpretacją rosyjskiej baśni pod tym samym tytułem obejrzeli 8 lipca 2019 roku uczestnicy zajęć Bibliokulturka 2.0

     więcej

      

    • Warsztaty muzyczne

     We wtorek 02.07.2019 r. w ramach Bibliokulturki 2.0: Wakacje w bibliotece odbyły się warsztaty muzyczne dla dzieci w wieku 6-8 lat.

     Warsztaty rozpoczęły się od ćwiczeń w zakresie gamy, dzieci przy akompaniamencie muzyki śpiewały piosenki: "Panie Janie" i "Kurki trzy"... więcej

    • Plan na wakacje: Biblioteka

     Zapraszamy na wakacje wszystkie dzieci w wieku od 6 do 12 lat.

      

     Lipiec i sierpień 2019 roku będą pełne wydarzeń organizowanych w związku z realizacją projektów:

     • Reyada 2019 - dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
     • Bibliokulturka 2.0 - dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
     • Wsparcie Reyowych grup zabawowych - dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
     • Kazimierski Festiwal Kulturalny - dofinansowanie ze środków narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura - Interwencje 2019
     • Aktywna 70-tka -  dofinansowanie ze środków Fundacji PZU
     • Wakacje w kazimierskiej bibliotece - dofinansowanie z programu "Decydujesz, Pomagamy"

     Bibliokulturka 2.0: Wakacje w naszej bibliotece startuje 1 lipca 😁

     Zapraszamy wszystkie dzieci w wieku od 6 do 12 lat 😆

     Formularze zgłoszeniowe dostępne będą w bibliotece i na naszej stronie internetowej od 26 czerwca (środa)

     W poniedziałki zaplanowaliśmy zajęcia dla dużych grup, w inne dni grupy 15 lub 20 osobowe (decyduje kolejność zgłoszeń) 😍Projekt "Bibliokulturka 2.0" jest dofinansowany ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Projekt "Wakacje w kazimierskiej bibliotece" jest dofinansowany z programu "Decydujesz, pomagamy".

    • Wszyscy razem

     „Wszyscy Razem” pod takim hasłem 12- 06- 2019r. odbyło się powitanie lata w Regionalnej Placówce Opiekuńczo- Terapeutycznej w Kazimierzy Wielkiej. To było wydarzenie. Na placu stała dmuchana zjeżdżalnia ,trampolina, samochód policyjny, stoisko z popcornem, grill, pies terapeuta „ Abi”, malowanie twarzy, było w czym wybierać i szaleć do woli.

     Prawdziwą gratką dla najmłodszych był miś biblioteczny, przechadzając się dostojnie, zapraszał do wspólnego zdjęcia, przytulenia, „przybicia piątki”. Pracownicy Biblioteki Publicznej w Kazimierzy Wielkiej podarowali każdemu uczestnikowi zabawy kolorowy balon z logiem  książnicy. Przygrywała dobra muzyka, śmiech i zabawa, to była dobrze zorganizowana impreza. Na spotkaniu nie mogło zabraknąć Starosty Powiatu Kazimierskiego pana Jana Nowaka wraz z przedstawicielami Powiatu Kazimierskiego, Dyrekcja wraz z pracownikami Zespołu Placówek Szkolno- Wychowawczo- Rewalidacyjnych w Cudzynowicach, oraz osoby zatrudnione w RPOT w Kazimierzy Wielkiej i inni znamienici goście zaproszeni przez Dyrektora Placówki pana Jacka Sambóra.

    • Podstawówka daje przykład - konkurs

     Gratulujemy 😆

     W tym tygodniu punkty przyznawaliśmy za:

     📖 udział w 9 Kazimierskim Miesiącu Czytania Dzieciom - 100 pkt. za każde spotkanie

     📖 udział w Kazimierskim Festiwalu Kulturalnym - 100 pkt. za każde spotkanie

     📖 Lokalny Klub Kodowania - 10 pkt. za każde dziecko

     📖 Zajęcia z nauki czytania - 10 pkt. za każde dziecko

     📖 Udział uczniów w teatrzyku "Czerwony kapturek" - 10 pkt. za każde dziecko

     📖 Udział uczniów w spotkaniu autorskim - 10 pkt. za każde dziecko

    • Podstawówka daje przykład - konkurs

     Gratulujemy 😆

     W tym tygodniu punkty przyznawaliśmy za:

     📖 udział w 9 Kazimierskim Miesiącu Czytania Dzieciom - 100 pkt. za każde spotkanie

     📖 udział w Kazimierskim Festiwalu Kulturalnym - 100 pkt. za każde spotkanie

     📖 Lokalny Klub Kodowania - 10 pkt. za każde dziecko

     📖 Zajęcia z nauki czytania - 10 pkt. za każde dziecko

    • 9 Kazimierski Miesiąc Czytania Dzieciom - pierwszy tydzień

     Miejsko – Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. M. Reja w Kazimierzy Wielkiej jak co roku włączyła się w akcję czytania dzieciom czyli w „XVIII Ogólnopolski Tydzień czytania Dzieciom” w ramach kampanii: „Cała Polska czyta Dzieciom”. Hasło tegorocznej akcji brzmi: „Sportowcy czytają dzieciom – wychowanie przez sport i czytanie”. Miesiąc czytania mobilizuje do aktywnej promocji czytelnictwa (więcej)

    • Kazimierski Festiwal Kulturalny trwa!

     Czerwiec rozpoczęliśmy od cyklu spotkań dla dzieci w klasach "0" z kazimierskich szkół podstawowych. Spotkania odbywają się pod hasłem: Co to jest kultura? Na każdym ze spotkań w omawiamy w sposób przyjazny dla dzieci inny aspekt kultury a także wspólnie tworzymy dzieło.

     więcej

    • Podstawówka daje przykład!

     Konkurs skierowany jest do wszystkich szkół podstawowych z terenu Powiatu Kazimierskiego. Szkołę do konkursu zgłasza dyrektor. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest wypełnienie i podpisanie Karty Zgłoszenia (załącznik Nr 1) i dostarczenie jej / przesłanie (pocztą lub e-mailem) do biblioteki.

     Szczegóły (regulamin i karta zgłoszenia) dostępne są na stronie internetowej naszej biblioteki.

    • #biblioteka

     W dniach od 8 do 15 maja trał Tydzień bibliotek, w tym roku pod hasłem: #biblioteka.

     „Cyfrowa majówka” – jest to konkurs skierowany do lokalnych społeczności, którego organizatorem jest Ministerstwo Cyfryzacji.

     więcej

    • Kazimierski Festiwal Kulturalny

     Miejsko-Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja w Kazimierzy Wielkiej istnieje od 1949 roku. W 2019 roku przypada jubileusz 70-lecia jej istnienia. W maja 2019 roku, w czasie trwania Tygodnia Bibliotek, biblioteka rozpoczęła Kazimierski Festiwal Kulturalny...

     więcej

    • Globalnie w bibliotekach

     27 marca 2019 r. w Czytelni Biblioteki odbył się warsztat w ramach wodnej edycji programu "Globalnie w bibliotekach".

     Uczniowie kl.II z Samorządowej Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Jana Pawła II z Kazimierzy Wielkiej uczestniczyli w warsztacie pt. " W jaki sposób ludzie na świecie pozyskują wodę?" więcej

    • Boje planszówkowe

     Wychodząc naprzeciw zainteresowaniu, jakimi ostatnimi czasy cieszą się gry planszowe nasza biblioteka od kilku lat gromadzi je i wypożycza. Widząc rosnące zainteresowanie czytelników  - zwłaszcza tych młodszych postanowiliśmy zorganizować Rodzinne Boje Planszówkowe więcej

     Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Boje planszówkowe.

    • B:ajeczne poranki

     B:ajeczny poranek w pierwszym tygodniu kwietnia był wyjątkowo słoneczny i interaktywny. Nasza akcja ponownie zawitała do grupy "Wesołe słoneczka" z Publicznego Przedszkola Samorządowego "Parkowe skrzaty".

     więcej

     Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Bajeczne poranki.

    • Wakacje w kazimierskiej bibliotece

     Nasz projekt "Wakacje w kazimierskiej bibliotece" uzyskał 24664 🥰👏 głosy i I miejsce 🏆🥇🏅 w V edycji programu "Decydujesz, pomagamy". Dzieki temu nasze działania dla dzieci w okresie wakacji zyskują 5000,00 złotych 😍😃

     Dziękujemy 😍😃

    • Partnerstwo dla książki - wyniki

     Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał dotacje w ramach programu „Partnerstwo dla książki” w wyniku naboru dotację uzyskały 2 z naszych projektów:

     Bibliokulturka 2.0 uzyskała dofiansowanie w wysokości 10 000,00 zł,

     Reyada 2019 - święto patrona biblioteki (edycja X jubileuszowa w 70-te urodziny biblioteki) uzyskała dofiansowanie w wysokości 14 000,00 zł.

    • Szkolenia online

     Bezpłatne szkolenia online w naszej gminie! Nauczysz się, jak dzięki komputerowi z internetem szukać pracy, zadbać o zdrowie, załatwiać codzienne sprawy, uczyć się, inwestować, odpoczywać, rozwijać swoje hobby i życie duchowe, a także stać się bardziej aktywnym obywatelem. Więcej informacji znajdziesz na stronie www.e-mocni.org.pl

    • Mądrzy cyfrowi

     MĄDRZY CYFROWI to pierwszy ogólnopolski program, którego głównym celem jest edukacja uczniów w zakresie wartości połączona z podnoszeniem ich kompetencji cyfrowych i rozwijaniem postaw odpowiedzialności społecznej.

      

     W czasie ferii zimowych 2019 uczestniczące w programie placówki z całej Polski – szkoły, biblioteki, ośrodki kultury – zorganizują zajęcia dla młodzieży z klas 6 i 7, a następnie przez 6 tygodni uczniowie będą samodzielnie realizować wybrane przez siebie projekty społeczne.

      

     Zajęcia odbywać się będą od 21 do 25 stycznia 2019 roku w godzinach 9:00 - 14:00

      

     Zaintereowanych prosimy o kontakt.

    • iNFORMACJA

     Szanowni Państwo, w związku z realizacją projektów "REYADA 2018 - święto patrona biblioteki" oraz "Inicjatywy szkoleniowe" zmienione zostają godziny otwarcia biblioteki:

     3 i 4 grudnia 2018 roku - czynna w godzinach 11:00 -16:00; 10 i 13 grudnia 2018 roku - NIECZYNNA. Biblioteka będzie nieczynna także 24 i 31 grudnia 2018 roku. Przepraszamy za utrudnienia 

    • Reyowa Gra Biblioteczna

     Na początku grudnia rozegrana została II edycja REYOWEJ GRY BIBLIOTECZNEJ. Gra biblioteczna składała się z sześciu punktów zadaniowych a zwycięzcy odebrali nagrody z rąk Burmistrza, Starosty i Dyrektor biblioteki w piątek 7 grudnia...

     więcej

    • "JEDYNKA" daje przykład!!!

     Po 5 miesiącach zmagań szkół podstawowych poznaliśmy podczas tegorocznej REYADY szkołe, która zobyła 

     nagrodę główną: robota Photon, tablet, grę planszową „Kocham Cię Polsko!” oraz 70 centymetrowy puchar...

     więcej

    • REYoWY Super Czytelnik

     Konkurs, w 3 kategoriach wiekowych (I kategoria – czytelnicy do lat 5, II kategoria - czytelnicy od 6 do 15, III kategoria – czytelnicy powyżej 16 roku życia), trwał od 09.06.2018 r. – 15.11.2018 r., 7 grudnia 2018 roku podczas podsumowania roku poznaliśmy zwycięzców.

     Gratulujemy

     WYNIKI

     Tekst: Nina Turek-Kwiecień

     Zdjęcia: Zdzisław Pilarski, Adam Bodzioch, Greta Dzikowska

     Opracowanie graficzne: Joanna Miszczyk

    • Biblioteczny Mikołaj u dzieci czytających

     Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Biblioteczny Mikołaj u dzieci czytających.

     Nasz biblioteczny Mikołaj we wtorek 5 grudnia 2018 roku odwiedził dzieci uczące się w bibliotece czytania. W paczkach do finansowanych ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego znalazły się:

     - książki

     - czekoladowe Mikołaje

     - domino z logo Bibliokulturka

     - cukierki z logo biblioteki w ramach wydarzenia "Reyada 2018 - święto patrona biblioteki"

     - zakładki.

      

     Nasz Mikołaj odiwedzi jeszcze Loklany Klub Kodowania, Reyowe Starszaki i Reyowe Smyki.

    • Promocja książki - Powiat Kazimierski

     Dnia 21 listopada 2018 roku w Miejsko-Gminnej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Mikołaja Reja w Kazimierzy Wielkiej odbyła się promocja książki "Powiat Kazimierski" autorstwa miejscowych regionalistów - Andrzeja Bieniasa, Stanisława M. Przybyszewskiego i Zdzisława Pilarskiego...

     Czytaj więcej

    • Międzynarodowy Tydzień Gier 2018

     Szukasz miejsca do spędzania czasu i zabawy z przyjaciółmi lub rodziną? Czytaj, ucz się, graj podczas Międzynarodowego Tygodnia Gier. W dniu 10 listopada 2018 roku w naszej bibliotece będą organizowane specjalne programy i wydarzenia z okazji świętowania narodowej miłości do gier wideo i gier planszowych. Zapraszamy

    • Akcja "Niemowlakowi się czyta!!!"

     Akcja "Niemowlakowi się czyta!!!" ruszyła, 12 października 2018 roku. Pierwsze, 19 bibliotecznych paczek dla niemowlaków, trafiło w ręce maluchów w wieku od 1 tygodnia do 16 miesiąca życia. Zastępca Burmistrza Kazimierzy Wielkiej Łukasz Maderak i Dyrektor Biblioteki Nina Turek-Kwiecień...

     więcej

    • MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK

     W Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania Dzieciom czyli 29 września 2018 roku grupa 19 3-latków mieszkających na terenie gminy Kazimierza Wielka otrzymała z rąk Burmistrza Adama Bodziocha, Zastępcy Burmistrza Łukasza Maderaka i dyrektor biblioteki Niny Turek-kwiecień wyjątkowe Wyprawki Czytelnicze.

     więcej

    • Narodowe Czytanie 2018

     Po raz siódmy odbyła się w całej Polce akcja Narodowe czytanie mająca za zadanie promować czytelnictwo,  literaturę, oraz narodową klasykę. Po raz pierwszy akcja, będąca pomysłem ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego odbyła się w roku 2012.

     więcej

    • Teatrzyk: Jaś i drzewo fasolowe

     W poniedziałek 27.08.2018 r. dzieci z grup: "Bibliokoderzy", "Bibliostworki" oraz "Reyowe Smyki" uczestniczyły w przedstawieniu teatralnym studia teatralnego "Krak - Art" z Krakowa pt. "Jaś i drzewo fasolowe"...

     więcej

    • Spotkanie z Wiesławem Drabikiem

     W sierpniowy poniedziałek kazimierską bibliotekę odwiedził Wiesław Drabik, autor licznych bajeczek dla dzieci (ponad 200 tytułów), a także ilustrator książek dla dzieci. Wiesław Drabik od lat wydaje książki, opowiada o nich, a przede wszystkim spotyka się z młodymi czytelnikami...

     więcej

    • Spotkanie z animatorem z elementami fizjoterapii

     07.08.2018 r. na zajęciach w bibliotece gościł fizjoterapeuta Marcin Galwas. Grupa "Bibliokoderów" miała możliwość popracować nad swoją kondycją fizyczną wykonując różnorodne ćwiczenia.Każdy z nas wie, że "W zdrowym ciele zdrowy duch" a także zna popularny slogan: "Sport to zdrowie".

     więcej

    • Pokaz iluzjonistyczny

     Iluzjonista w bibliotece? Tak, to możliwe. Dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dzieci z obu grup wakacyjnych mogły "na żywo" uczestniczyć w pokazie iluzji.  Iluzjonista Krystian Bączyński...

     więcej

   • Informacja
    • Informacja

     uprzejmie informujemy, że nasze odwołanie złożone dla wniosku nr 118353/18/A1 (nr zadania 82/18) w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa, Priorytet 2 „Infrastruktura bibliotek 2016–2020” na zadanie Biblioteczna jakość z plusem w filii biblioteki w Kazimierzy Wielkiej zostało rozpatrzone pozytywnie.

     Wniosek otrzymał ostateczną akceptację Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na kwotę 100 000,00 zł

    • Strażacka Bibliokulturka

     W słoneczne przedpołudnie poniedziałkowe (30 lipca) 41 dzieci biorących udział w zajęciach wakacyjnych zebrało się przed budynkiem Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej. Przybyłych powitał Z-ca Komendanta Powiatowego PSP: kpt. mgr inż. poż. Marcin Żarek...

     więcej

    • "Ostatnie dni" - promocja książki Józefa Belskiego

     Rok 2018 obfituje w liczne rocznice. Obchodzimy w tym roku okrągłą setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Tym bardziej powinniśmy pamiętać o wszystkich walczących o Wolność i Niepodległość Ojczyzny.

     więcej

     Józef Belski jest znanym i ceniony kazimierskim regionalistą, autorem licznych prac o tematyce historycznej: „Kazimierza Mała. Kartki z przeszłości parafii”, ”Bohaterscy obrońcy Skalbmierza”

    • Paweł Wakuła w naszej bibliotece

     Autor książek dla dzieci, ilustrator, rysownik-humorysta  -  Paweł Wakuła -  był gościem naszej biblioteki w ramach projektu „Bibliokulturka”.

      

     23 lipca 43 uczestników „Wakacji z książką” miało możliwość udziału w spotkaniu prowadzonym przez Pawła Wakułę. Podczas spotkania poruszonych zostało wiele tematów. Paweł Wakuła przedstawiając swoją osobę jednocześnie nakreślił scenerię cyklu powieści o leśniczym Piątku więcej

    • "Być jak radiowiec ..."

     We wtorek 17 lipca nasza biblioteka ponownie gościła Romana Czejarka, znanego radiowca, prezentera oraz autora. Spotkanie z wieloletnim prowadzącym audycje „Lata z Radiem” miało nieco inny charakter niż poprzednie, gdyż zawierało wiele elementów warsztatowych więcej

   • Czytelnicze wyprawki dla najmłodszych
    • Czytelnicze wyprawki dla najmłodszych

     Nasza biblioteka w tym roku będzie rozdawać książki dla dzieci w 3 grupach wiekowych!!! (szczegóły niebawem)

     🍼 "Niemowlakowi się czyta!" - czyli nasze paczki dla niemowlaków w wieku od 0 do 6 miesięcy

     📖 "Od czwartego roku bez książeczki ani kroku" czyli książki rozdawane dzieciom w ramach "Bibliokulturki" dofinansowanej ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

     📘 "Mała książka - wielki człowiek" (nowa akcja do której pilotażu właśnie udało nam się zakwalifikować) skierowana jest do dzieci 3-letnich, a realizowana przez Instytut Książki 

     W ramach kampanii "Mała książka - wielki człowiek" będziemy rozdawać wyprawki Czytelnicze, na które składają się:- książki „Pierwsze wiersze dla…”;- poradniki dla rodziców „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka”;- Karty Małego Czytelnika;- naklejki do Kart Małego Czytelnika

     Zapraszamy do biblioteki 😃!

     Kampania społeczna „Mała książka - wielki człowiek” została dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

     http://wielki-czlowiek.pl/

   • Autopromocja ;)
    • Autopromocja ;)

     Od czerwca do grudnia w Miejsko-Gminnej i Powiatowej Bibliotece im. Mikołaja Reja w Kazimierzy Wielkiej każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie. Z początkiem czerwca biblioteka rozpoczęła realizację dwóch projektów w ramach programu „Partnerstwo dla książki” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego a są to:

     - „REYADA 2018 – święto patrona biblioteki”

     - „Bibliokulturka”

     „REYADA 2018 – święto patrona biblioteki” będzie polegało na organizowaniu wydarzeń/konkursów mających na celu popularyzację działalności biblioteki wśród mieszkańców i czytelników ("A to miej na pilnej pieczy, abyś czytał, jeśli tylko możesz") a także popularyzację sylwetki Mikołaja Reja (patrona biblioteki). Chcemy wyłonić i nagrodzić najlepszych czytelników biblioteki, nie tylko za częste wypożyczanie zbiorów ale także udział w spotkaniach i kursach. Zorganizujemy II edycję konkursów: "REYoWY Super Czytelnik" i "Reyowa Gra Biblioteczna".  Najmłodszych zaprosimy po karty czytelnicze, książeczki i bodziaki z logo w ramach akcji "Niemowlakowi się CZYTA!". Trwa także konkurs "Podstawówka daje przykład".
     Biblioteczny rok i konkursy podsumujemy 7 grudnia 2018 roku podczas wielkiego finału akcji, całość zakończy tradycyjnie uczta staropolska przygotowana przez sponsora a po uczcie gra "Rej dla dorosłych". Na ten dzień zaplanowaliśmy także recital Kuby Blokesza. Informacje o konkursach można znaleźć na stronie internetowej biblioteki w zakładce” Reyada 2018.

     „Bibliokulturka” została zainicjowana 1 czerwca 2018 roku teatrzykiem ale dopiero w lipcu i sierpniu zawładnie wakacje biblioteką. W ramach "Wakacji z książką" dzieci będę mogły uczestniczyć w:

     • teatrzykach,
     • zajęciach z animatorem z elementami dogoterapii (ABI - terapeutka),
     • spotkaniu z Małgorzatą Heretyk,
     • spotkaniu autorskim z elementami warsztatu radiowo-telewizyjnego, który poprowadzi Roman Czejarek,
     • spotkaniu z przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji w Kazimierzy Wielkiej,
     • warsztatach z  rysownikiem Pawłem Wakułą,
     • zwiedzaniu siedziby Komendy Powiatowej Straży Pożarnej, spotkanie autorskie z Wiesławem Drabikiem,
     • warsztatach poetycko - literackich z Ewą Stadtmüller,
     • zajęciach z fizjoterapeutą Marcinem Galwasem,
     • a także warsztaty z plastykiem, animatorem, podróżnikiem
     • zwieńczeniem wakacji będzie kurs pierwszej pomocy przeprowadzony przez Centrum Medyczne MAXMED w Kazimierzy Wielkiej.

     Udział w zajęciach BEZPŁATNY! Obowiązują zapisy na zajęcia oraz aktywne karty czytelnika biblioteki. Darmowe wejściówki na niektóre spotkania są do odebrania w bibliotece.

     Patronat nad projektami „REYADA 2018 – święto patrona biblioteki” oraz „Bibliokulturka” objął Burmistrz Miasta i Gminy Kazimierza Wielka Adam Bodzioch.

      

     Lato to nie tylko dzieci w bibliotece ale także działania międzypokoleniowe i takie skierowane tylko do dorosłych. Już 21 lipca 2018 roku o 10:00 startuje spod budynku biblioteki rajd rowerowy „Odjazdowy bibliotekarz – 100 uczestników na 100-lecie Niepodległości”. Trasa rajdu to 20 kilometrów i prowadzi ona od biblioteki na ulicy Kolejowej 17 przez Wojciechów, Kazimierzę Małą, Cło, Gabułtów, Hołdowiec, Cudzynowice do domku myśliwskiego Koła Łowieckiego Pionier w Słonowicach, w którym organizatorzy przewidzieli grill i  zabawy integracyjne dla uczestników. Rajd poprowadzi Burmistrz Adam Bodzioch (Patronat nad wydarzeniem). Jedzie z nami Mistrz Andrzej Szczepanik oraz strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej a o bezpieczeństwo zadba Komenda Powiatowa Policji w Kazimierzy Wielkiej. Rajd jest częścią XII Międzynarodowych Dni Kazimierzy Wielkiej.

     W piątek 27 lipca zapraszamy o godzinie 18:00 na spotkanie autorskie i promocję najnowszej książki Józefa Belskiego, podczas której laudację wygłosi wieloletni dyrektor biblioteki – Andrzej Bienias. Dorosłych w wakacje zapraszamy także do udziału w warsztatach malowania na jedwabiu oraz do udziału w konkursie „REYoWy Super czytelnik”.

     Kończąc lato lub witając jesień będziemy rozdawać książki dzieciom. Łącznie zrealizujemy 3 projekty i rozdamy książki dla około 200 dzieci, tj.:

     • dzieciom w wieku od 0 do 6 miesięcy w ramach akcji „Niemowlakowi się czyta!” (Reayada 2018 – święto patrona biblioteki”)
     • 3-latkom w ramach projektu „Mała Książka – Wielki Człowiek. Trzylatki” (wyprawki czytelnicze czyli książki dla dzieci, poradniki dla rodziców, karty czytelnicze rozdawane w ramach ogólnopolskiej akcji prowadzonej przez Instytut Książki)
     • 4-latkow w ramach akcji „Od 4 roku bez książeczki ani kroku” („Bibliokulturka”)

     Akcja "Niemowlakowi się CZYTA!" będzie miała na celu popularyzację czytania małym dzieciom oraz zachęcenie rodziców do udziału w zajęciach naszej grupy zabawowej "Reyowe smyki", która skierowana jest do rodziców dzieci w wieku 0-3 lata. Grupa spotyka się w każdy czwartek w godzinach 10:00-11:30, udział w zajęciach jest bezpłatny. Obecnie prowadzimy nabór do grupy, która będzie miała zajęcia od września 2018 roku do sierpnia 2019 roku. Chętnych (rodziców/opiekunów) prosimy o kontakt tel. (41) 352-12-11 lub mail: biblkw.fddim@gmail.com

     Szkolenia „E-mocni: cyfrowe umiejętności, realne korzyści” powrócą po wakacyjnej przerwie. Osoby chętne do podnoszenia kompetencji cyfrowych prosimy o kontakt z biblioteką (41) 352-12-11 lub mail: bibliotekakazimierzawielka@gmail.com Udział w szkoleniach jest bezpłatny a swoje umiejętności komputerowe można podnieść poprzez realizowanie podstawowych tematów, jak np. uruchamiam komputer czy zakładam skrzynkę mailową ale także bardziej zaawansowanych podzielonych na 9 bloków tematycznych. W pierwszym roku realizacji projektu największą popularnością cieszyły się tematy: Oferta kulturalna w Internecie, Rozwijam swoje hobby dzięki Internetow, Obsługa e-konta, Zakupy przez Internet. Jak płacić za zakupy w Internecie?, Wyszukuj informacje w sieci zapisuj je, notuj, Najciemniej pod latarnią? Jak zdobyć informacje o najbliższym otoczeniu oraz Tworzę własne materiały np. teksty, tabele.

     Lokalny Klub Kodowania (LKK) w Kazimierzy Wielkiej działa od maja 2017 powstał dzięki udziałowi biblioteki w projekcie „Link do przyszłości” – wspólnej inicjatywie Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (FRSI) oraz firmy Microsoft.  Celem projektu jest zachęcenie młodych ludzi do nauki kodowania. Dzięki temu, że dołączyliśmy jako instytucja do projektu mogliśmy korzystać z możliwości wypożyczenia robotów Finch, które uatrakcyjniły zajęcia. Roboty Finch gościły u nas w bibliotece dwa razy  - łącznie  okres ich wypożyczenia wyniósł 6 miesięcy i wrócą do naszej filii we wrześniu 2018 roku. Oprócz tego, że wykorzystywaliśmy je na zajęciach w bibliotece służyły nam także na warsztatach pokazowych z kodowania.  Członkowie Lokalnego Klubu Kodowania uczestniczyli w projekcie „Zakodowani w bibliotece” dofinansowanym ze środków Fundacji BGK w ramach programu Na dobry początek. Dzięki temu na zajęciach mogli używać zakupionych w ramach projektu robotów edukacyjnych Dash i Dot. W ramach projektu wzięli także udział w wyjeździe naukowym do Centrum Leonarda da Vinci. Zajęcia w ramach klubu kodowania odbywały się przez cały rok kalendarzowy. Przez ten czas kodowaliśmy z wykorzystaniem robotów: Finch, Dash i Dot, Photon. Wykorzystywaliśmy gry: Cody Roby oraz Scottie Go. Poznaliśmy takie programy jak: Scratch Junior, Scratch, Codu Game Lab. Korzystaliśmy z samouczków dostępnych na stronie Godziny Kodowania. Na czas tegorocznych wakacji robimy przerwę i wracamy we wrześniu. Zapisy oczywiście w bibliotece a udział w spotkaniach LKK jest bezpłatny. Od września będziemy uczyć się kodowania z wykorzystaniem wszystkich dotychczasowych robotów: Finch (ponownie wypożyczone w ramach „Linku do przyszłości”, Dash i Dot (zostają na zawsze po zrealizowaniu projektu „Na dobry początek”), Photon (rozgoszczą się u nas i zostaną dzięki udziałowi biblioteki w projekcie „Kodujemy w bibliotece”).

     Kto wymyśla i realizuje te działania? Oczywiście zespól biblioteczny, który w tym roku także podejmie się realizacji projektów skierowanych tylko do bibliotekarzy. W ramach akcji "Re-Animuj się!"  warsztaty z Ambasadorami Labib powędrują do 27 bibliotek z całej Polski. W tym szczęśliwym gronie znaleźliśmy się także i my. Stacjonarne warsztaty „International Games Week Polska” jesienią poprowadzi u nas Ambasador Labib Marta Kryś. Od sierpnia będziemy także wraz z Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną w Busku Zdroju realizowali cykl szkoleń dla bibliotekarzy „Inicjatywy szkoleniowe”. Projekt skierowany jest głównie dla pracowników bibliotek publicznych z powiatów kazimierskiego i buskiego (około 40 osób) ale na niektóre warsztaty zaprosimy także bibliotekarzy powiatów ościennych. Zadanie ma na celu zintegrowanie środowiska bibliotekarskiego działającego na terenie tych dwóch powiatów oraz poprawienie ich relacji zawodowych a także lepsze poznanie się co ma zaowocować podejmowaniem wspólnych inicjatyw kulturalnych i oświatowych. Biblioteką odpowiedzialną za realizację zadania jest Kazimierza Wielka.

   • Zajęcia Play Station
    • Zajęcia Play Station

     Zapraszamy serdecznie wszystkich dorosłych oraz dzieci powyżej 7 roku życia na zajęcia do Czytelni Biblioteki na zajęcia gry Play Station.

     Wstęp Wtorek - Piątek 13-15.30

     Warunkiem koniecznym korzystania z konsoli jest bycie czytelnikiem biblioteki oraz w wypadku osób niepełnoletnich pisemna zgoda rodzica.

    • "Wakacje z książką" wystartowały

     Dnia 2 lipca w samo południe przedstawieniem "Lato u Kubusia Puchatka" rozpoczęliśmy cykl letnich spotkań pt. "Wakacje z książką 2018" w ramach projektu "Bibliokulturka" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

     W wypełnionej po brzegi sali wakacje witali: uczestnicy lekcji bibliotecznych "Wakacje z książką", dzieci z grup zabawowych "Rejowe smyki" i "Rejowe starszaki", młodzi czytelnicy biblioteki, którym udało się zdobyć darmową wejściówkę na przedstawienie oraz ...niektórzy rodzice... więcej

    • 8 Kazimierski Miesiąc czytania Dzieciom

     W czerwcu Miejsko-Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja w Kazimierzy Wielkiej włączyła się w akcję czytania dzieciom, czyli XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w ramach kampanii: „Cała Polska czyta Dzieciom”. Hasło akcji 2018 r. brzmi: „Czytanie łączy”. Tydzień czytania mobilizuje do aktywnej promocji czytelnictwa. W bibliotece czyta się nie tydzień, lecz miesiąc, zatem ogłoszono miesiąc czerwiec: 8 Kazimierskim Miesiącem Czytania Dzieciom. Wówczas gościmy w murach biblioteki reprezentantów różnych zawodów, przedstawicieli władz samorządowych, lekarzy, strażaków, policjantów, pielęgniarki, fryzjerki i innych by przeczytali uczniom przedszkoli i klas 0-3 bajkę i opowiedzieli o swoim zawodzie.

    • Kiedy przychodzi kryzys

     Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Kiedy przychodzi kryzys.

     19.06.2018 r. w  Miejsko-Gminnej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. M. Reja w Kazimierzy Wielkiej odbył się warsztat pt. Kiedy przychodzi kryzys. Porozmawiajmy o wojnach, katastrofach naturalnych i pomocy humanitarnej w ramach programu Globalnie w bibliotekach realizowanego przez Polską Akcję Humanitarną we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego...

      

    • Lura Łącz - recital

     W ramach odbywającej się 9 czerwca 2018 roku Nocy Bibliotek gościła w naszej bibliotece ze spektaklem poetycko-muzycznym „Między mną a Tobą” Laura Łącz. W autorskim programie, którego tytuł został zaczerpnięty z cyklu ballad Bolesława Leśmiana artystka sięgnęła zabrała nas w sentymentalną podróż do czasu dwudziestolecia międzywojennego. Przenieśliśmy się do czasów, w których nastąpił rozwój środków masowego przekazu a także komercjalizacja kultury, która doprowadziła do powstania nowoczesnej kultury masowej...

    • Wystawa

     Hol naszej biblioteki opanowały roboty. Cuda stworzone przez 5-latki w ramach projektu "Zakodowani w bibliotece" można podziwiać do połowy czerwca 2018 roku... później wrócą do właścicieli.

     PROJEKT 'ZAKODOWANI W BIBLIOTECE" JEST DOFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW FUNDACJI BGK W RAMACH PROGRAMU "NA DOBRY POCZĄTEK"

                  

    • Rodzic bezpiecznego dziecka w sieci

     Ile czasu nasze dzieci spędzają przed ekranem? Jak myślą dzieci a jak rodzice? Czy dzieci i rodzice widzą jakieś problemy w korzystaniu z nowych technologii i czy wiedzą jak je rozwiązywać? Między innymi tym zagadnieniom poświęcone były w bibliotece spotkania z psycholog Dorotą Celej. Czytaj więcej

    • Centrum Nauki Leonardo da Vinci

     Dzień 9 maja 2018 roku był bardzo ważnym dnie w projekcie "Zakodowani w bibliotece". Wszystkie dzieci uczestniczące w tym projekcie i od stycznia zgłebiające tajniki programowania z wykorzystaniem robotów Dash i Dot wybrały się w magiczną podróż do świata nauki. Ta 100-osobowa grupa (85 dzieci i 15 opiekunów) odwiedziła wówczas Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu. Czytaj więcej

    • Roboty Dash i Dot - prezentacja

     11 maja roboty Dash i Dot odwiedziły Szkołę Podstawową Nr 3 im. Jana Pawła II  w Kazimierzy Wielkiej. Dzieci z zerówek i klas pierwszych poznały roboty Dash i Dot, które są zabawką edukacyjną, pozwalającą wprowadzić dzieciom podstawy programowania. Programując, dzieci uczą się logicznego i analitycznego myślenia. Pomijając cele edukacyjne roboty Dash i Dot mogą posłużyć do świetnej zabawy i pracy w grupie.

    • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej

     W 2018 roku mija okrągła 100 rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości, po 123 latach zaborów . Ta wyjątkowa rocznica zachęca do organizowania spotkań i uroczystości poświęcone wydarzeniom roku 1918.

     W Kazimierzy Wielkiej władze samorządowe zainaugurowały obchody 100-lecia Niepodległości podczas Uroczystej Sesji Rady Miejskiej w dniu 2 maja 2018 r. w Kazimierskim Ośrodku Kultury.

    • "Żonkile"

     "Żonkile" ogólnopolska akcja społeczno-edukacyjna organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. 19 kwietnia 2018 roku przypada 75. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim.

   • Kazimierz Tischner - spotkanie autorskie
    • Kazimierz Tischner - spotkanie autorskie

     Będąc dzieckiem każdy z nas, chyba oglądał serial o góralskim zbójniku Janosiku. W  serialu występują górale, piewcy ludowej wolności, którzy są znani z nietuzinkowych powiedzeń i ludowych przysłów. Górale mogliby zanucić „Boze nas, Boze nas, nie opuscaj nas, bo jak nas opuścis, to już będzie ponas”. Ten nie istniejący, nierealny, wyidealizowany świat zbójnicki oddaje piękno, harmonię a jednocześnie grozę góralszczyzny. Góralszczyzny której  największym piewcą był ksiądz Józef Tischner piętnujący   jednocześnie w sposób wolny od moralizatorstwa  ludzkie wady i słabości...

     Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Kazimierz Tischner - spotkanie autorskie.

   • REYADA 2017
    • REYADA 2017

     „REYADA 2017 – święto patrona biblioteki” właśnie stała się historią… historią bogatą w wydarzenia. W 2005 roku, który przez Sejm ogłoszony był Rokiem Reja w związku 500-lecie jego urodzin naszej bibliotece uroczyście nadano jego imię. Pierwsza REYADA odbyła się w 2010 roku. Tegoroczna REYADA była w odróżnieniu od lat wcześniejszych wydarzeniem długotrwałym. Nasze działania trwały od sierpnia do grudnia a we wszystkich odsłonach REYADY uczestniczyło blisko 300 osób. Uroczyste podsumowanie projektu realizowanego w ramach programu „Partnerstwo dla książki” nastąpiło 1 grudnia 2017 roku w czytelni biblioteki. 

   • #CODEHOUR2017
    • #CODEHOUR2017

     Od 4 do 11 grudnia trwa #codeweek 2017. Dziś programistami zostały 5-latki z grup "Mali odkrywcy" oraz "Tygryski" z Publicznego Przedszkola Samorządowego im. "Parkowe skrzaty" w Kazimierzy Wielkiej. Z wykorzystaniem materiałów przygotowanych przez Ministerstwo Cyfryzacji swoje roboty rysowało ponad 40 dzieci. Elementem zajęć było także poznanie z bibliotecznym robotem Dash firmy Wonder, którego dzieci od razu polubiły. Zajęcia z kodowania będziemy kontynuować z 5-latkami w 2018 rok, w ramach programu grantowego "Na dobry początek" otrzymaliśmy dotację 10 tys. zł na realizację projektu "Zakodowani w bibliotece". Paniom Dorocie Gącik oraz Barbarze Motyce oraz rodzicom gratulujemy zdolnych programistów.

   • "Wszystko co dobre, szybko się kończy"
    • "Wszystko co dobre, szybko się kończy"

     Spotkaniem autorskim Katarzyny Bereniki Miszczuk Biblioteka Publiczna w Kazimierzy Wielkiej zakończyła trwający pół roku projekt „Spotkania autorskie”. Dzięki pozyskanym środkom od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego mogliśmy podejmować w naszych murach gości ze świata książki i mediów. W ramach projektu bibliotekę odwiedzili Tadeusz Chudecki, Jarosław Kret, Jan Grzegorczyk, Roman Czejarek oraz jak podkreślił na spotkaniu 18 listopada Adam Bienias – jedyna kobieta Katarzyna Berenika Miszczuk.

   • 3 godziny... dlaczego tak krótko?
    • 3 godziny... dlaczego tak krótko?

     Są spotkania, na które wypada chodzić i są takie, które człowiek do końca życia pamięta. Do tych ostatnich z pewnością można zaliczyć spotkanie, które odbyło się w Miejsko-Gminnej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Mikołaja Reja w Kazimierzy Wielkiej 7 listopada 2017 roku. Legendarny dziennikarz Polskiego Radia Roman Czejarek...

   • Jarosław Kret - spotkanie autorskie
    • Jarosław Kret - spotkanie autorskie

     O podróżach, również tych duchowych, książkach, karierze w mediach a także… o pogodzie mogliśmy posłuchać podczas spotkania ze znanym dziennikarzem Jarosławem Kretem.

     Pomimo niesprzyjającej aury w poniedziałkowe popołudnie 25 września czytelnia naszej biblioteki wypełniła się po brzegi gośćmi, którzy przyszli na „żywo” zobaczyć i posłuchać Jarosława Kreta, którego na co dzień znają z ekranu telewizora.  Jarosław Kret popularność zyskał przede wszystkim jako prezenter pogody najpierw w TVP a obecnie w Nowa Tv. Uczestnicząc w spotkaniu można było poznać jego osobę z innej perspektywy, jako podróżnika, obywatela świata, autora książek – człowieka o bardzo bogatej osobowości i ciekawym spojrzeniu na otaczającą nas rzeczywistość.

   • "Paczka literacka"
    • "Paczka literacka"

     Ogłoszono wyniki rekrutacji do akcji „Paczka literacka”, organizowanej przez Wydawnictwo Agora oraz FRSI. Dwie z paczek zawierających 21 książek i 2 audiobooki przyjadą do nas 

  • Kontakty

   • Miejsko-Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja w Kazimierzy Wielkiej
   • bibliotekakazimierzawielka@gmail.com
   • biblkw.kultura@gmail.com
   • bibliotekakazimierzawielka@gmail.com
   • (41) 352 12 11
   • ul. Kolejowa 17 28-500 Kazimierza Wielka
   • PROLONGATA: biblkw.wypozyczalnia@gmail.com
   • Inspektor Ochrony Danych: Zbigniew Kolus e-mail: iod.rodo.ochrona@gmail.com
   • NIP 662-16-73-365
   • Numer konta bankowego 16 8493 0004 0180 0130 0024 0001
   • Filia dla Dzieci i Młodzieży ul. Kolejowa 17 28-500 Kazimierza Wielka biblkw.fddim@gmail.com
 • Galeria zdjęć

   brak danych