• W drugim dniu Tygodnia Bibliotek, 9 maja 2015 roku,  miało miejsce spotkanie autorskie Adam Smulskiego – autora albumu „Mój Buczacz”.  W kameralnym gronie, w piękne sobotnie popołudnie, autor opowiadał nam o swoich związkach rodzinnych i wspomnieniach z Buczacza, które jest miastem partnerskim Kazimierzy Wielkiej. Spotkanie prowadził wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Kielcach Marian Orliński. Słuchając słów autora oraz oglądając oryginalne pocztówki z Buczacza uczestnicy spotkania mieli okazję poznać nieco bliżej nasze miasto partnerskie, jego specyfikę i historię.

  Na początku spotkania  Adam Smulski opowiedział nam o sobie i swoich związkach z Kresami. Dowiedzieliśmy się, że jest potomkiem repatriantów z Kresów Rzeczpospolitej – jego dziadek Władysław Smulski wraz z całą rodziną został wywieziony w sierpniu 1945 roku z Dobropola pod Buczaczem na Dolny Śląsk. Poszukując swoich korzeni uległ fascynacji miastem swoich przodków i postanowił poznać jego historię. Zaczął od zbierania informacji i publikacji na temat Buczacza, a następnie z kolekcjonerskim zacięciem zaczął zbierać stare widokówki związane z miastem i jego okolicami. Z czasem jego wiedza na temat Buczacza, a także kolekcja pocztówek rozrastała się i  autor postanowił podzielić się swoją pasją i pokazać je szerszej publiczności. Zostały one zaprezentowane w formie wernisażu podczas VII Dni Lwowa w siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach. W roku 2014 roku zostały wydane w formie albumu. Poprzez pryzmat tychże pocztówek oraz starych fotografii i dokumentów książka ukazuje historię podolskiego miasta. Książka „Mój Buczacz” ukazała się na fali wielkiego ostatnio zainteresowania dziejami miasteczek kresowych. Po latach przemilczeń Polacy odkrywają swoje rodzinne korzenie w miejscach, które niegdyś należały do Polski, a dziś leżą poza jej granicami w trzech państwach: na Ukrainie, Białorusi i Litwie.

  Buczacz jest niewielkim miasteczkiem położonym w zachodniej części Ukrainy. W dziejach Polski odegrał duże znaczenie. Dla potomków repatriantów polskich, jak Adam Smulski, ma przede wszystkim ogromne znaczenie sentymentalne. Z okładki albumu czytamy:

  „Buchacz z rodzinnych wspomnień – „Mój Buczacz” leży w sercu. W sercu moim, jak i wszystkich tych, których korzenie wyrosły w tym miejscu. Polaków, Ukraińców, Żydów – potomków mieszkańców żyjących tu do II wojny w sąsiedzkiej zgodzie, tworzących przez stulecia historię, kultywujących tradycje, kulturę, religię i wszystko to, co składało się na ich codzienność.

  Spotkanie to było nie tylko podróżą sentymentalną do miasta przodków autora albumu „Mój Buczacz” ale także platformą wymiany spostrzeżeń i własnych doświadczeń innych uczestników spotkania. Uczestniczący w spotkaniu Burmistrz Miasta i Gminy Kazimierza Wielka Adam Bodzioch podzielił się własnymi doświadczeniami związanymi z Buczaczem oraz odpowiadał na pytania m.in. „Dlaczego Buczacz stał się miastem partnerskim Kazimierzy Wielkiej?”

  Na zakończenie padła propozycja innych spotkań poświęconych tej tematyce i mamy nadzieję, że wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Kielcach uda nam się w najbliższym czasie je zrealizować.

  Adam Smulski – ur. 1966 roku na co dzień mieszka w Bilczy pod Kielcami, absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Paczkowie woj. Opolskie(1985) oraz wydziału Prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej  w Lublinie(1992), członek Zarządu Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo Wschodnich Oddziału Okręgowego w Kielcach.

  Joanna Kądziela-Kot

   

  • Kontakty

   • Miejsko-Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja
   • g.dzikowska@bp-kw.pl
   • g.dzikowska@bp-kw.pl
   • (41) 352 12 11
   • ul. Kolejowa 17 28-500 Kazimierza Wielka 28-500 Kazimierza Wielka Poland
   • iod.rodo.ochrona@gmail.com - Inspektor Ochrony Danych
 • Galeria zdjęć

   brak danych