• "Rej odkrywany na nowo..."

• to tytuł prezentacji przygotowanej przez polonistki (Sylwia Psica i Anna Adamczyk) i młodzież z Zespołu Szkół Rolniczych w Cudzynowicach doskonale odzwierciedla wydarzenie kulturalne jakim była tegoroczna Reyada. Występujący podczas wieczoru ku czci patrona biblioteki oscylowali wokół wartości i zagadnień przekazywanych w treściach utworów Mikołaja Reja, które są adekwatne do czasów nam współczesnych. Reyadę rozpoczęła Mariola Czarny - polonistka z kazimierskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Curie-Skłodowskiej z prelekcją dotyczącą  literackiej biografii Reja. Puentując swoje wystąpienie Pani Mariola Czarny podkreśliła, że Mikołaj Rej w swych utworach propagował uczciwe życie i otwartość na drugiego człowieka, przymioty, których brakuje często współczesnemu człowiekowi.

Kolejnym ukłonem w stronę treści i wartości przekazywanych przez Mikołaja Reja było wystąpienie młodzieży z Zespołu Szkół Rolniczych w Cudzynowicach. Współczesna muzyka i prezentacja Power Point były tłem dla inscenizacji fragmentów pochodzących z utworów Mikołaja Reja. Uczniowie przybliżyli nam takie wartości jak dobre wychowanie, rodzina, małżeństwo oraz życie w trzeźwości. Kolejne scenki piętnowały hazard i przestrzegały przed nałogowym korzystaniem z wszelkiego rodzaju gier.

Główny program Reyady zakończyła Nina Turek-Kwiecień Dyrektor biblioteki z podsumowaniem roku 2016. Przybliżyła obecnym gościom statystyki dotyczące wypożyczeń, zapisanych czytelników oraz zakupów. Przypomniała wydarzenia nobilitujące bibliotekę: tytuł Biblioteki Roku 2015 województwa świętokrzyskiego przyznawaną przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich oraz nagrodę Super Samorząd przyznawaną w ramach akcji "Masz głos, masz wybór".

Wieczór został zakończony poczęstunkiem w stylu staropolskim zasponsorowanym przez restaurację "Lacon".

Zapraszamy do galerii.