• Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach
        • Robert Czerniak

• O podróżach i marzeniach można opowiadać bez końca. Przekonali się o tym uczniowie uczestniczący w spotkaniu z Robertem Czerniakiem.

23.10.2019 r. w Czytelni Biblioteki w ramach projektu "Bibliokulturka 2.0" odbyło się spotkanie z Robertem Czerniakiem. Spotkanie nosiło tytuł: "Dokąd prowadzą nasze marzenia? Opowieść o rowerowej wyprawie 10000 km. przez Australię". Robert Czerniak z zawodu jest cukiernikiem, a także geografem, podróżnikiem, zajmuje się psychoonkologią i dziennikarstwem. Jego pasją jest jazda na rowerze, gotowanie, obcowanie ze sztuką i ogniste tango. Robert Czerniak jest współautorem książki pt. "Podróże do granic". Tytułowe granice nie oznaczają tylko granic geograficznych lecz, a może przede wszystkim dotyczą granic ludzkiej determinacji, walki człowieka ze śmiercią. Z taką walką musiał się zmierzyć syn Roberta - Joachim - i wygrał. W wieku 19 lat, kiedy dowiedział się o złośliwym nowotworze, jego świat zawalił się. Postanowił walczyć. Teraz jest zdrowym mężczyzną uprawiającym sporty. Pan Robert zapoznał uczniów z Australią. Pokazał faunę i florę Australii, przywiózł liczne rekwizyty: zdjęcia pingwinów, flagę Australii, bumerangi, maskotki kangurów i misia pandy,  a także mapę podróży. Opowiedział, jak należy przygotować się do wyprawy rowerowej, co ze sobą zabrać, jak bezpiecznie i zdrowo podróżować. Pokazał także "zabytki" Australii, przewodnik co zwiedzać. Podsumowaniem zajęć był konkurs ze znajomości wiedzy o Australii, do wygrania była książka  autografem. W spotkaniu uczestniczyło 65 osób.