O finansach w bibliotece

  • O finansach w bibliotece

  • Zakończyła się rekrutacja bibliotek do IV edycji projektu. 98 bibliotek ze wsi i małych miast z 15 województw przeprowadzi kursy „O finansach… w bibliotece” dla starszych mieszkańców ich gmin. Oto lista zakwalifikowanych bibliotek.
   98 bibliotek ze wsi i małych miast z 15 województw przeprowadzi kursy z zakresu edukacji finansowej dla starszych mieszkańców ich gmin.
   Nasza biblioteka zakwalifikowała się do projektu po raz drugi.

   Szkolenia prowidziły Nina Turek-Kwiecień i Barbara Janasik.

   28 lipca 2014 roku zakończyliśmy pierwszą fazę cyklu "O finansach w bibliotece". Gościem specjalnym na rozdaniu certyfikatów był Dyrektor Okręgowego Oddziału Narodowego Banku Polskiego Pan Grzegorz Kłaczkiewicz, który przybliżył zgromadzonym działalność NBP oraz jego oddziałów terenowych.
   Pani Anna Jasnosz z Narodowego banku Polskiego omówiła zabezpieczenia znajdujące się na nowych banknotach. Na spotkaniu nie zabrakło zajęć praktycznych - każdy uczestnik dzięki specjalnej lupie NBP mógł bliżej przyjrzeć się nowym zabezpieczeniom na banknotach.
   W spotkaniu udział wzięli uczestnicy kursu "O finansach w bibliotece", Dyrektor Kazimierskiego Ośrodka Kultury Pan Robert Płaszewski, Radna Pani Bronisława Prokop, emerytowany dyrektor banku PKO Pan Władysław Ryba, emerytowany dyrektor biblioteki Pan Andrzej Bienias.

   Projekt „O finansach w bibliotece” realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

    

   Moduł I – budżet domowy

   16 czerwca rozpoczęliśmy spotkania w ramach projektu "O finansach w bibliotece". Pierwszy moduł szkolenia dotyczył budżetu domowego, rodzaju dochodów i wydatków, oszczędzania i racjonalnego gospodarowania pieniędzmi.

    Dużo dyskutowaliśmy na temat budżetu, naszych wydatków, e-zakupów. Wspólnie oglądaliśmy filmiki i prezentacje na ekranie, wspólnie też wypełniliśmy kalkulator przychodów i dochodów, wpisując przykładowe kwoty, wspólnie porównywaliśmy ceny towarów i wyszukiwaliśmy opinie. Nasi uczestnicy dowiedzieli się, jakie są ich prawa konsumenta i że w naszym mieście działa Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta.

   Dodatkowo na spotkaniu gościliśmy oficera prasowego z Powiatowej Komendy Policji w Kazimierzy Wielkiej st.sierż. Łukasza Ramędę, który mówił o bezpieczeństwie seniorów.

   Ustaliliśmy, że spotykamy się raz na tydzień w poniedziałki, z grupą 1 o godz. 9 z grupą 2 o godz 13. Myślę, że zarówno, my - prowadzące - jak i nasi uczestnicy miło sporządziliśmy czas.

   Szkolenie prowadzą dyrektor biblioteki Nina Turek Kwiecień oraz Joanna Kądziela-Kot z pracowni multimedialnej.

   Galeria zdjęć

    

   W dniu 23 czerwca 2014 roku zajmowaliśmy się Modułem II, czyli Bankiem przez Internet. Uczestników kursu temat zainteresował tak bardzo, że 3 godziny spotkania w grupie I upłynęły nam bardzo szybko, aż za szybko. Gościem naszych spotkań był kierownik oddziału jednego z banków z naszego miasta - Pan Adam Mucha, który opowiadał uczestnikom o zasadach działania wyszukiwarek i porównywarek kont bankowych, o Bankowym funduszu Gwarancyjnym a także opowiadał na nurtujące ich pytania dotyczące m.in. posługiwania się kartami za granicą czy też ukrytymi opłatami przy umowach kredytowych. Nas jako prowadzące zaskoczył odpowiadając na jedno z pytań, które brzmiało: Które konto ROR jest najlepsze, w jakim banku? a odpowiedź: Nie ma dobrej odpowiedzi na to pytanie, zależy czego Pani oczekuje od konta i jakie opłaty może Pani ponieść a jakie są nie do zaakceptowania.

   Największym zainteresowaniem w grupie II cieszył się niestety Internet, którego awaria uniemożliwiła nam przeprowadzenie dzisiejszego spotkania w pełni. Zyskaliśmy za to możliwość spotkania się z osobami z grupy II jeszcze raz w tym tygodniu.

    

    

   Uczestnicy kursu "O finansach w bibliotece" musieli wykazać się dużym zrozumieniem. Moduły od III do V odbywały się tak jak dotychczas w 2 grupach, jednak w bibliotece trwał w tym czasie remont. Z lekkim niepokojem zaczęłyśmy zajęcia z Modułu III, warunki przed salą multimedialną:

    

   Nikt nie chciał w tym czasie wcześniej kończyć zajęć, nikomu nie przeszkadzał kurz, dzięki czemu mogliśmy wszystkie spotkania przeprowadzić w całości i zgodnie z planem.

    

   Moduł IV budził u nas wiele niepokoju... przede wszystkim (długo przed rozpoczęciem kursu) obawiałyśmy się czy damy radę zrobić całość na jednych zajęciach. Wszelkie obawy okazały się bezzasadne. Uczestnicy, podobnie jak i przy realizacji innych modułów, mięli czas nie tylko na realizację kursu ale także na chwilę odpoczynku a także na wymianę doświadczeń.

   28 lipca 2014 roku (pierwszy dzień po remoncie) uroczyście zakończyliśmy kurs dla 14 uczestników. Gościem honorowym spotkania był dyrektor Oddziału okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Kielcach - Grzegorz Kłaczkiewicz... towarzysząca dyrektorowi Anna Jasnosz omówiła zabezpieczenia znajdujące się na nowych banknotach.

     

   Relacja foto ze spotkania

    


   W drugiej połowie sierpnia planujemy rozpoczęcie kolejnej grupy szkoleniowej.

                         


   W pierwszej połowie wrześniu przeprowadziliśmy drugą turę kursu „O finansach w bibliotece”. Kurs realizowało łącznie 11 osób. Część naszych uczestników zdecydowała się robić kurs samodzielnie w domu, a z osobami, które chciały realizować materiał wspólnie - pod przewodnictwem osób prowadzących spotykaliśmy się w przyspieszonym tempie – dwa razy w tygodniu. Na pierwszych i przedostatnich zajęciach 4 oraz 12 września gościliśmy wojewódzkiego koordynatora projektu Panią Lidię Zielińską z WBP im. Witolda Gombrowicza w Kielcach. Dodatkowo 12 września uczestnicy kursu mieli okazję wysłuchać fachowych porad i informacji z dziedziny bankowości i finansów, których udzielił pan Adam Mucha, dyrektor placówki Alior Banku z Kazimierzy Wielkiej.  Materiał kursu mamy już przerobiony, czekamy na oficjalne zakończenie kursu, które będzie miało w październiku, gdyż podobnie jak w poprzedniej turze, nasi uczestnicy otrzymają  certyfikaty z rąk naszego gościa honorowego – Pana Grzegorza Kłaczkiewicza – Dyrektora Oddziału Okręgowego NBP w Kielcach.

    

  • Kontakty

   • Miejsko-Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja
   • g.dzikowska@bp-kw.pl
   • g.dzikowska@bp-kw.pl
   • (41) 352 12 11
   • ul. Kolejowa 17 28-500 Kazimierza Wielka 28-500 Kazimierza Wielka Poland
   • iod.rodo.ochrona@gmail.com - Inspektor Ochrony Danych
 • Galeria zdjęć

   brak danych