Iwona Górska - wernisaż

• wernisaż

• Kwiaty, pejzaże, martwe natury jakie wyszły spod pędzla Iwony Górskiej zaprezentowane zostały w holu Miejsko-Gminnej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Mikołaja Reja w Kazimierzy Wielkiej. Ekspozycja prac Iwony Górskiej była jednym z wydarzeń inaugurujących Tydzień Bibliotek. 8 maja o godzinie 18.00 Artystka po raz pierwszy pokazała publicznie swoje obrazy. Wśród zgromadzonych prac pojawił się także obraz z depozytu.

Zaprezentowane obrazy ukazują Iwonę Górską jako wszechstronną i utalentowaną artystkę. Kopia obrazu Toulousa-Lautreca „Toaleta” ujawnia doskonały warsztat oraz technikę malarską Iwony Górskiej.  Z kolei chropowata faktura obrazu przedstawiającego pejzaż górski oraz kontrastująca biel i błękit z monochromatyzmem piętrzących się skał nadają dziełu głębi i wywołują u widza niepokój. Grubo kładzione farby sprawiają, że obraz przeznaczony jest do oglądania z pewnej odległości. Przeciwieństwem widoku górskiego jest obraz ukazujący bukiet piwonii w wazonie. Wykorzystane przez malarkę barwy: odcienie różu kwiatów oraz gama zieleni w tle kompozycji wprowadzają zwiedzających w radosny nastrój.

Obrazy dużego formatu dopełnione zostały poprzez mniejsze kompozycje wśród których odnaleźć można studium kwiatów oraz ptaków. Słoneczniki w wazonie oraz obraz przedstawiający jesienne liścia wykonane zostały z dużym polotem artystycznym. Mocne barwy liści przyciągają uwagę widza, natomiast słoneczniki przywodzą na myśl znane arcydzieło Van Gogha. Wysublimowane studia kwiatów – bratków, a także ptaków pokazują Iwonę Górską jako świetnego obserwatora przyrody. Ciekawy jest obraz prezentujący motyle na gałązce kwiatu. Kolorowe owady przylegające do rośliny na zielonym tle mają wydźwięk nieco fantastyczny oraz bajkowy. Z bajkową ilustracją świata motylo kontrastuje naturalistyczne przedstawienie owocu jabłka w przekroju.

Eksponowane prace Iwony Górskiej odebrane zostały bardzo pozytywnie. Lokalna artystka po raz pierwszy pozwoliła aby jej prace ujrzały światło dzienne. Doskonała technika malarska, różnorodna tematyka malunków oraz bogactwo kolorów ukazują Iwonę Górską jako artystkę wszechstronną.