Skąd się wzięły małpy w Internecie

• ???

• „Czy wiesz skąd się wzięły małpy w Internecie?” Na to pytanie próbowaliśmy znaleźć odpowiedź na zajęciach edukacyjnych dla których podstawą był scenariusz książki A. Janickiego pt:  „Skąd się wzięły małpy w Internecie?”

Zajęcia rozpoczęliśmy zabawą, podczas której zadaniem uczestników było poszukanie ukrytych w różnych miejscach Czytelni karteczek z literkami.  Dzieci podzielone na cztery grupy wybrały spośród siebie kapitanów drużyny, którzy mieli odszukać literki kierując się wskazówkami swojej drużyny. Potem wspólnie ułożyliśmy hasło „Internet”. Wyjaśniliśmy, że na tych zajęciach będziemy mówić o Internecie, czym jest, jak wędrują w nim informacje i gdzie się w nim ukrywają tajemnicze małpy.

Następnie zadaniem dzieci było stworzenie mapy myśli do hasła „Internet”. Pracując nadal w tych samych grupach wypisywały wszystkie skojarzenia związane z Internetem. Potem kapitanowie drużyn przedstawili pracę grupy. Z mapy dowiedzieliśmy się, że dzieci używają Internetu głownie do gier ale i do poszukiwania różnych informacji oraz do przesyłania wiadomości. Padły skojarzenia związane z bezpieczeństwem w sieci o nie ujawnianiu swoich danych. Potem nadszedł czas na pracę z książką, uczniowie wysłuchali wstępu wyjaśniającego czym jest Internet i kiedy powstał.

Co to jest adres strony internetowej i co nam mówi? To druga część spotkania. Wyjaśniliśmy sobie co rozumiemy przez słowo „adres” i co ono oznacza w Sieci. Zapoznaliśmy się ze znaczeniem końcówek narodowych takich, jak pl, uk, it itp. Oraz świadczące o statusie organizacji np. edu, gov. Układaliśmy adresy fikcyjnych osób zaczerpnięte ze scenariusza. Wyłowiliśmy różnice w dostarczaniu korespondencji drogą tradycyjną (pocztą) a drogą internetową (e-mail).

Kulminacyjnym momentem zajęć było spotkanie z „małpami”. Towarzyszył nam wydruk uroczego goryla, który uczestnicy szybko powiązały z adresem e-mailowym. Wyjaśniliśmy, że w innych krajach znaczek „małpy” zupełnie inaczej się nazywa i może kryć w sobie inne zwierzątko. Zajęcia zakończyliśmy zakodowaniem swojego imienia „językiem informatycznym” – kodem ASCII.

W zajęciach udział wzięli uczniowie z klas IV i V z Samorządowej Szkoły Podstawowej im. Hugona Kołłątaja w Kazimierzy Wielkiej

i z Samorządowej Szkoły Podstawowej w Cudzynowicach

Greta Dzikowska