• 2017

    • „REYADA 2017 – święto patrona biblioteki” właśnie stała się historią… historią bogatą w wydarzenia. W 2005 roku, który przez Sejm ogłoszony był Rokiem Reja w związku 500-lecie jego urodzin naszej bibliotece uroczyście nadano jego imię. Pierwsza REYADA odbyła się w 2010 roku. Tegoroczna REYADA była w odróżnieniu od lat wcześniejszych wydarzeniem długotrwałym. Nasze działania trwały od sierpnia do grudnia a we wszystkich odsłonach REYADY uczestniczyło blisko 300 osób. Uroczyste podsumowanie projektu realizowanego w ramach programu „Partnerstwo dla książki” nastąpiło 1 grudnia 2017 roku w czytelni biblioteki. Dyrektor biblioteki Nina Turek-Kwiecień podsumowała wówczas biblioteczny rok. Był to rok bogaty w wydarzenia kulturalne i działania skierowane do wszystkich grup odbiorców. Z myślą o czytelnikach realizowaliśmy takie projekty, jak: „Wakacje z książką”, „Spotkania autorskie” czy „7 Kazimierski Miesiąc czytania dzieciom”, włączaliśmy się w ogólnopolskie wydarzenia i akcje czytelnicze: Odjazdowy bibliotekarz, Noc Bibliotek, Tydzień kodowania, Tydzień Bibliotek, Dzień Bezpiecznego Internetu, Narodowe Czytanie.a.

    • Pieniądze i projekty

    • W 2017 roku dotacja organizatora wyniosła 350 000,00 zł, biblioteka otrzymała dodatkowe środki na działalność: dotacja celowa Powiatu Kazimierskiego (25 00,00 zł), dofinansowanie na zakup nowości wydawniczych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa (9849,00 zł) oraz dofinansowanie do  3 projektów w ramach programu „Partnerstwo dla książki” (17 000, 00 zł). Wniosek do projektu stworzyli: Greta Dzikowska, Joanna Kądziela-Kot oraz Adam Bienias a otrzymane dofinansowanie w wysokości: 495 osób. Za „Wakacje z książką” odpowiadała Monika Wendel, w realizacji działań włączyli się pozostali bibliotekarze. Dofinansowanie ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 5 000,00 zł przeznaczono na organizację 18 spotkań dla dzieci i młodzieży, spotkań autorskich, dwóch teatrzyków, warsztatów oraz na realizację akcji “Od 4 roku bez książeczki ani kroku”, którą wspólnie z Moniką Wendel prowadziła Barbara Janasik. Łącznie w 2017 roku karty biblioteczne założyło prawie 100 4-latków, którzy na pamiątkę tego wydarzenia otrzymali od biblioteki książki „Baki z morałem”. „Wakacje z książką” to cykl, który trwał od 1 lipca do 30 września, jego uczestnicy to: 185 osób. 7 000,00 zł ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczono na zorganizowanie 5 spotkań autorskich. W ramach cyklu odwiedzili nas: Tadeusz Chudecki, Jarosław Kret, Jan Grzegorczyk, Roman Czejarek i Katarzyna Berenika Miszczuk. W spotkaniach uczestniczyło łącznie

    • „REYADA 2017 – święto patrona biblioteki” to trzeci z dofinansowanych ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego projektów w ramach programu „Partnerstwo dla książki”. Dofinansowanie w wysokości 5 000,00 zł przeznaczono na organizację następujących wydarzeń:

     o    REYOWY SUPER CZYTELNIK

     o    REYOWA GRA BIBLIOTECZNA

     o    SPOTKANIE PODSUMOWUJĄCE

     o    WYCIECZKA DO NAGŁOWIC

    • Rejowy wieczór 1 grudnia 2017 roku obfitował w wiele wydarzeń artystycznych, które rozpoczął Andrzej Bienias starając się zebranym przybliżyć życie i twórczość Mikołaja Reja opowiedział m.in. o klątwie, jaką rzucono na Reja w kazimierskim kościele. Klątwie, na którą Rej w pełni zasłużył. Nie był teologiem w klasycznym tego słowa znaczeniu, prezentował ideały reformacji w swojej bogatej twórczości, zwracając przede wszystkim uwagę konieczność związku Kościoła z wiernymi przez ich aktywny udział w życiu wspólnoty. Wierzył w istnienie silnego naturalnego porządku ustanowionego przez suwerennego Boga co wyraził w „Zwierciadle” z roku 1568 roku. Jego działalność miała wpływ na wizerunek i charakter polskiego ewangelicyzmu-reformowanego w XVI wieku. Podczas swego wykładu Andrzej Bienias powiedział, że kiedy usłyszał, że REYADA będzie 1 grudnia to niezbyt spodobała mu się ta data a później przypomniał sobie jeden istotny fakt w historii biblioteki i postanowił zaskoczyć zebranych informacją, że to właśnie 1 grudnia 1992 roku (dokładnie 25 lat wcześniej) Burmistrz Adam Bodzioch przecinał wstęgę otwierając nowo wybudowany budynek biblioteki. Artystyczną ucztę dla ucha przygotowała także Pani Beata Niebylicka, która wraz z uczennicą Liceum ogólnokształcącego w Kazimierzy Wielkiej Gabriela Leśniak zachwycała tego wieczora swych głosem. Odwołaniem do tradycji REYADY był teatr przy stoliku. Przy pierwszym Teatrze przy Stole "Polacy nie gęsi” w 2010 roku siedzieli: prof. Kazimierskiego liceum Emilia Molska, Ewa Wiejacha, Andrzej Bienias oraz Huber Przybyszewski. W 2017 roku do stołu usiadła Grupa teatralna „APROPO” prowadzona przez Ewę Wiejachę, która do tego stołu zaprosiła Andrzeja Bieniasa powierzając mu najważniejszą z ról – rolę Mikołaja Reja.

  • O ucztę dla ciała tradycyjnie zadbał Pałac LACON, który od kilku lat podczas REYADY organizuje w murach biblioteki ucztę staropolską, podczas której króluje bigos, swojski chleb i ogórki kwaszone.  

                                                            

    

    • We wtorek 5 grudnia 2017 roku zwycięzcy bibliotecznych konkursów oraz zainteresowani uczestnicy REYADY opuścili Kazimierzę Wielką i udali się w podróż. W piękny zimowy poranek zawitaliśmy do Dworku Mikołaja Reja w Nagłowicach. Patron naszej biblioteki był jednym z najwybitniejszych twórców okresu Renesansu (pseudonim: Ambroży Korczbok Rożek) urodził się w 1505 r. w Żurawnie pod Haliczem, zmarł w 1569 r. w Rejowcu. Rodzice Reja należeli do zamożnej szlachty (herbu Oksza), osiadłej w Nagłowicach koło Jędrzejowa. W 1514 r. Rej rozpoczął naukę w szkole w Skalmierzu, potem w Bursie Jerozolimskiej Akademii Krakowskiej. Był jednym z pierwszych poetów piszących w języku polskim. Ożenił się z Zofią Kościeniówną z Sędziszowa i przeszedł na kalwinizm. Stał się gorliwym działaczem religijnym. Prowadził też bujne życie polityczne: nie opuścił - jak pisał poeta, działacz reformacyjny Andrzej Trzecieski - "żadnego sejmu, zjazdu ani żadnej koronnej sprawy" Rej był pisarzem wszechstronnym i niezwykle płodnym. 

      

    • Do dziś funkcjonuje pewien stereotyp przeciwstawiający dwu najważniejszych twórców polskiego renesansu – prostaka Reja i subtelnego humanistę Kochanowskiego. Stereotyp taki tworzyli przeciwnicy polityczni Reja, przedstawiając go jako nieokrzesanego nieuka, opoja i żarłoka, który młodość spędził jak dzikus, szkół unikał i żył rozpustnie. Do takiego obrazu przyczynił się nieco sam Rej, który nie gardził sprośną anegdotą, grubym dowcipem i brzydkim słowem rodem ze szlacheckiej biesiady.[1]Wszyscy wiemy, że Rej jest autorem słów: „Po­lacy nie gęsi, swój język mają” ale w Nagłowicach młodzież z zaskoczeniem słuchała, że to Rej stworzył takie popularne powiedzenia, jak: jaka praca, taka płaca („Jaka robota, taka zapłata”) czy „Nie mów co chcesz, abyś nie usłyszał czego nie chcesz”. Mikołaj Rej jako dziedzic Nagłowic, gospodarował wzorowo - sadził lasy, zakładał pasieki, a dęby, jak głosi legenda, sadzone jego ręką dotrwały do naszych czasów. Skupował w okolicy wsie przyłączając je do swojej dziedziny; na gruntach Tworowa w 1554 roku założył miasto Okszę (dzisiejsza Oksa). Rej umiera w 1569 roku pozostawiając majątek swojej żonie.[2] Muzeum Mikołaja Reja w Nagłowicach mieści się w wybudowanym w latach 1798–1800 klasycystycznym dworku Walewskich (muzeum utworzono z okazji 400-lecia śmierci pisarza). W Dworku podziwialiśmy m.in. obraz przedstawiający Andrzeja Reja (ok. 1584–1641) działacza kalwińskiego oraz dyplomatę, namalowany przez Rembrandta na obrazie „Szlachcic polski”. W parku w styku angielskim stoi popiersie Mikołaja Reja, które w ramach przygotowanej niespodzianki kazimierska młodzież ozdobiła strojem Mikołaja.

      


     [1] http://culture.pl/pl/tworca/mikolaj-rej

     http://www.naglowice.pl/historia.htm[2]

    • W drodze powrotnej z Nagłowic zatrzymaliśmy się w Opactwie Cystersów w Jędrzejowie, gdzie nasz przewodnik (Andrzej Bienias) opowiedział o tym, że w 1218 r. biskup Wincenty Kadłubek (autor "Kroniki Polskiej"), wpływowy mąż stanu, bliski doradca władców, światły i wykształcony zwolennik reform w ówczesnym Kościele polskim, zrezygnował z godności, beneficjów i z urzędu, by pieszo przywędrować do Jędrzejowa i tu jako skromny mnich spędzić kilka lat życia.[3]

      

      Zapraszamy do biblioteki w 2018 roku. 

      

      

      

      

      

     http://www.diecezja.kielce.pl/parafie/jedrzejow-bl-wincentego-kadlubka-b-w[3]


      

      

      

    • Już 2 stycznia rozpoczynamy realizację projektu "Zakodowani w bibliotece", którego celem jest nauka podstaw programowania dzieci 5-letnich z wykorzystaniem robotów firmy Wonder: Dash i Dot. Dyrektor biblioteki pozyskała na realizację tego projektu wsparcie w wysokości 10 000,00 zł w ramach programu "Na dobry początek". Projekt realizowany bez wkładu własnego.
  • Projekt "REYADA 2017 - święto patrona biblioteki" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

  • Kontakty

   • Miejsko-Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja
   • g.dzikowska@bp-kw.pl
   • g.dzikowska@bp-kw.pl
   • (41) 352 12 11
   • ul. Kolejowa 17 28-500 Kazimierza Wielka 28-500 Kazimierza Wielka Poland
   • iod.rodo.ochrona@gmail.com - Inspektor Ochrony Danych
 • Galeria zdjęć

   brak danych