• Jarosław Kret [2017]

       
        • Jarosław Kret

        • O podróżach, również tych duchowych, książkach, karierze w mediach a także… o pogodzie mogliśmy posłuchać podczas spotkania ze znanym dziennikarzem Jarosławem Kretem.

          Pomimo niesprzyjającej aury w poniedziałkowe popołudnie 25 września czytelnia naszej biblioteki wypełniła się po brzegi gośćmi, którzy przyszli na „żywo” zobaczyć i posłuchać Jarosława Kreta, którego na co dzień znają z ekranu telewizora.  Jarosław Kret popularność zyskał przede wszystkim jako prezenter pogody najpierw w TVP a obecnie w Nowa Tv. Uczestnicząc w spotkaniu można było poznać jego osobę z innej perspektywy, jako podróżnika, obywatela świata, autora książek – człowieka o bardzo bogatej osobowości i ciekawym spojrzeniu na otaczającą nas rzeczywistość.

        • Nasz gość wyznał, że od zawsze marzył o pisaniu książek. Praca dziennikarska i studia zaciekawiły go światem i nauczyły otwartości i szacunku do innych kultur. Jarosław Kret  ukończył egiptologię, studiował też archeologię śródziemnomorską, afrykanistykę i kulturoznawstwo. Z mediami jest związany od lat 90. Karierę rozpoczynał w prywatnej telewizji, potem był prezenterem i reporterem Telexspressu. Prowadził autorskie programy telewizyjne takie jak: „Klub podróżników”, „Polska według Kreta”, „Planeta według Kreta”. Nakręcił ponad 20 filmów podróżniczych i reportaży. Pracował jako starszy redaktor i fotoreporter w National Geographic Polska. Kiedy w 2002 roku zaproponowano mu posadę prezentera pogody propozycje początkowo odrzucił, chcąc się poświęcić pisaniu książek. Jarosław Kret przyznał, że przekonał go dopiero argument, że jego książki  nie będą się sprzedawały, jeżeli nie będzie popularny, a tą popularność może zapewnić mu proponowane stanowisko – i tak się stało.

        •  Optymistyczna prognoza

          Spotkanie z Jarosławem Kretem w naszej bibliotece można podzielić na dwa bloki tematyczne. W pierwszej części nasz gość uprzedzając pytania uczestników, zapewnił, że w tym tygodniu czeka nas poprawa pogody. Następnie wyjaśnił, że wszelkie anomalie pogodowe, które miały miejsce w Polsce tego roku są wynikiem ocieplania się klimatu. Zapewnił, że globalne ocieplenie to nie mit i uratować nas mogą jedynie alternatywne źródła energii. Wyjaśnił szczegółowo - w nieszablonowy sposób - zjawisko powstawania niżów i wyżów barometrycznych oraz cyklonów. Dowiedzieliśmy się, dlaczego podczas tego lata nad polskim morzem było 18 stopni Celsjusza podczas gdy w Krakowie, w tym samym czasie, panował trzydziestostopniowy upał.  Po tej porządnej dawce geograficznej wiedzy Jarosław Kret zabrał nas w podróż do Ziemi Świętej, której poświęcił swoją ostatnią książkę.

        • „Podróże nie kształcą to my kształcimy się podczas podróży”

          Jarosław Kret wypowiadając te słowa w drugiej części spotkania przekonywał słuchaczy, że samo podróżowanie nie gwarantuje rozwoju i poszerzeniu horyzontów. Aby poznać  kulturę i życie w obcym państwie trzeba mieć otwarte nie tylko oczy, ale też i umysł. Tytuły  jego książek  - „Mój Egipt”, „Moje Indie”, „Mój Madagaskar” sugerują subiektywne spojrzenia autora na kraje, w których przebywał jako student i dziennikarz. W krajach tych zatrzymywał się przez dłuższy czas i wielokrotnie do nich powracał, odkrywając je w swój własny sposób. Prezentując uczestnikom spotkania zdjęcia z Ziemi Świętej zachęcał do subiektywnego odbioru tego szczególnego miejsca, w którym zderzają się trzy monoteistyczne religie świata. Zachęcał do własnych poszukiwań i nie trzymania się kurczowo stereotypów.

        • Na zakończenie trwającego blisko 2,5 godziny spotkania nasz gość otrzymał podziękowania i upominki od Burmistrza Adama Bodziocha, Dyrektor biblioteki Niny Turek-Kwiecień i regionalisty Zdzisława Kulisia.

          Spotkanie było jednym z ciekawszych, jakie odbyły się w naszej bibliotece. Słuchacze byli pod wrażeniem osobowości i elokwencji gościa oraz jego wytrwałości, gdyż po spotkaniu w części nieoficjalnej podpisywał i pozował do zdjęć żartując i opowiadając anegdoty.

        • Wydarzenie było częścią projektu, który realizuje nasza biblioteka, a którego celem jest promocja czytelnictwa poprzez spotkania z ciekawymi ludźmi ze świata książki oraz ze świata mediów. Nasz projekt „Spotkania autorskie”  otrzymał dofinansowaniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Partnerstwo dla Książki 2017”. Tej jesieni odbędą się jeszcze spotkania z Janem Grzegorczykiem (5 października godz. 17:00), Romanem Czejarkiem (7 listopada godz. 15:00) oraz Katarzyną Bereniką Miszczuk (18 listopada godz.15:00)

    • Organizatorzy:

       

      Patroni medialni:

       

       

       

    • Projekt Biblioteki w Kazimierzy Wielkiej „Spotkania autorskie” otrzymał dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Partnerstwo dla Książki 2017”. Patronami medialnymi wydarzenia były: „Radio Kielce”, „Głos Proszowicki” oraz „Echo Dnia”. W spotkaniu z Jarosławe Kretem wzięło udział 74 osoby.

    • Kontakty

      • Miejsko-Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja
      • (41) 352 12 11
      • ul. Kolejowa 17
        28-500 Kazimierza Wielka
        28-500 Kazimierza Wielka
        Poland
      • NIP 662-16-73-365
      • Numer konta bankowego
        16 8493 0004 0180 0130 0024 0001
      • b.janasik@bp-kw.pl
        WYPOŻYCZALNIA
      • i.janczyk@bp-kw.pl
        FILIA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
      • a.bienias@bp-kw.pl
        PRACOWNIA KOMPUTEROWA
      • k.korczak@bp-kw.pl
        PUNKT ZAPISU CZYTELNIKA
      • iod.rodo.ochrona@gmail.com - Inspektor Ochrony Danych
  • Galeria zdjęć

      brak danych