• Znajdźmy wspólny język
        • Drzewo pamięci o wolności

• Warsztaty „Drzewo pamięci o wolności” zostały zorganizowane przez kazimierskich bibliotekarzy Adama Bieniasa i Monikę Wendel z Biblioteki Publicznej, którzy przygotowali zajęcia dla uczniów klasy V. Warsztaty rozpoczęły się 9 listopada 2018 roku o godzinie  10.45. Zajęcia odbywały się w formie zabawy i „pogadanki”. Na samym początku spotkania uczniowie tłumaczyli pojęcia takie jak: wojna, patriotyzm, niepodległość. Następnie uczniowie kojarzyli te pojęcia z wydarzeniami oraz z postaciami z historii Polski. Uczniowie znali takie wydarzenia jak I i II wojna światowa, wiedzieli że w tym roku przypada 100 rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości.

• Uczniowie czytali wybrane fragmenty książki Cezarego Harasimowicza „Mirabelka”. Tytułowa Mirabelka to drzewo rosnące w Warszawie, według uczniów symbolizuje losy miasta i Polski. Następnie uczniowie opowiadali o przeczytanych fragmentach książki. Wymieniali różnice pomiędzy ich dziecięcym światem a światem, który istniał w książce. Na dużych kartkach (z flipchartu) dzieci pisały wyrazy z postaciami, wydarzeniami oraz symbolami a także skojarzenia do nich.

Dzieci dzięki książce „Mirabelka" oraz zorganizowanym zajęciom mogły dowiedzieć się o Gettcie i Irenie Sendlerowej., prześladowaniu żydów i zbrodniach wojennych. Na koniec zajęć dzieci sporządzały drzewo wolności na którym umieściły wycięte z papieru dłonie symbolizujące Polskę.