???
W listopadzie 2016r. kazimierska biblioteka miała zaszczyt gościć w swych murach Pana Jacka Górskiego dyrektora Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Jacek Górski jest archeologiem, wykładowcą na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, obecnie pełni również funkcję wiceprzewodniczącego Rady d. s. Muzeów przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest autorem licznych publikacji wydawanych w Polsce i za granicą.
Szanowny gość miał przyjemność po raz pierwszy wygłaszać prelekcję w murach Miejsko – Gminnej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Mikołaja Reja. Temat spotkania „Archeologia ziemi kazimierskiej” – jest to, jak zauważył dr Jacek Górski temat rzeka, o którym można mówić godzinami. Archeolodzy zawitali bowiem na tereny kazimierskie już w XIX wieku, badając niezwykle ciekawe pod względem archeologicznym tereny. Podczas spotkania uczestnicy odbyli niezwykłą podróż w czasie cofając się o setki lat przed Chrystusem. Dzięki prezentacji multimedialnej mogliśmy poznać i zobaczyć zaprzęg sprzed 5 tysięcy lat z Bronocic z osady neolitycznej. Następnie przenieśliśmy się do Słonowic, gdzie powstawały gigantyczne megaksylony czyli wielkie drewniane grobowce z przełomu IV i III tysiąclecia p.n.e. wznoszone za pomocą krzemiennych siekierek,co było niebywałym wyczynem dla ówczesnej społeczności, tym bardziej, że niektóre z nich miały stumetrową długość.
Następnie „przenieśliśmy się” do Chruszczyny i do Stawiszyc, gdzie odkryto skarby wyrobów z brązu. Następnie pan Górski opowiadał o licznych kurhanach rozrzuconych po Ponidziu np. w Mierniowie, na Wieszczonce, w kazimierskim paku miejskim. Krakowski archeolog ze smutkiem zauważył, że niektóre kurhany choć przetrwały setki lat obecnie padają ofiarą zachłanności człowieka i są w sposób bezmyślny niszczone.
Następnie „powędrowaliśmy” do Jakuszowic, gdzie jeszcze przed I wojną światową odkryto grób wojownika huńskiego z V wieku n.e. Na koniec „powędrowaliśmy” do Stradowa i Wiślicy - grodów utożsamianych z pradziejami Państwa Polskiego i z Państwem Wiślan. Tematyka spotkania „Archeologia Ziemi kazimierskiej” była i jest tak ogromna że siłą rzeczy dr Górski musiał podczas prezentacji dokonać subiektywnego wyboru materiału. Z terenem Ponidzia byli i są związani najwybitniejsi polscy naukowcy: Kazimierz Godłowski, Krzysztof Tunia, Jacek Górski, Leon Kozłowski. Również wzrasta liczba publikacji poświęconych znaleziskom z terenu ziemi kazimierskiej, które często należą do najważniejszych odkryć w Polsce i w Europie.
Wielką ciekawość wśród zgromadzonych wywołały eksponaty przywiezione przez prelegenta – czyli gliniane dzbanuszki z epoki brązu. Sam wykład wywołał masę pytań .Czy można wybudować rekonstrukcję zespołu grobowego ze Słonowic? Jak połączyć budowę takiej rekonstrukcji archeologicznej z planowaną budową uzdrowiska? Padały pytania o oznaczenia zabytków archeologicznych, o przeciwdziałanie niszczeniu im a nawet o to czy kosmici mogli przyczynić się do powstania cywilizacji. Na sam koniec Jacek Górski zaprosił wszystkich do odwiedzenia Muzeum Archeologicznego w Krakowie .Samo spotkanie - które odbyło się 18-11-2016 trwało ponad dwie godziny i skończyło się po 19.00 Uczestnicy spotkania rozeszli się deklarując, aby w bibliotece podobne prelekcje odbywały się częściej.
18-11-2016 Adam Bienias