• Wizyta za jeden uśmiech

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Excepturi perferendis magnam ea necessitatibus, officiis voluptas
  • "Gdzieś w każdym z nas jest dziecka ślad...” - dobre praktyki Miejsko-Gminnej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Mikołaja Reja w Kazimierzy Wielkiej

Nazwa biblioteki: Miejsko-Gminna i Powiatowa biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja w Kazimierzy Wielkiej

Data wizyty: 2014-12-05

Miejsce wizyty: Kazimierza Wielka

Opis wizyty:

Filia dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki w Kazimierzy Wielkiej  istniejąca od 1978, w latach 2012-2014 przeszła gruntowny remont w celu dostosowania jej do potrzeb najmłodszych czytelników - głównie w wieku od 0 do 5 lat. Wiosną 2014 roku dwie pracowniczki  Biblioteki, po szkoleniu w WBP im. Witolda Gombrowicza w Kielcach, uzyskały certyfikat Animatora Grup Zabawowych. W maju 2014 roku w ramach Programu CapgeminiPolska „Inwestujemy w dobre pomysły 2014” Biblioteka otrzymała dofinansowanie w wysokości 2 tys. zł na założenie grupy zabawowej. Od lipca 2014 roku prowadzone są zajęcia dla  dzieci w wieku od 0 do 5 lat, które nie są objęte opieką przedszkolną (Gmina nie prowadzi żłobka). Po 2 miesiącach od rozpoczęcia zajęć działają dwie  grupy zabawowe: dla dzieci  rocznychoraz dla  2-latków.

Biblioteka przygotuje prezentację multimedialną dot. grupy zabawowej REYOWE SMYKI, która pokaże  zajęcia poprzez filmy  nagrane podczas spotkań  oraz zaprezentuje blog grupy zabawowej.

Celem wizyty jest pokazanie, że biblioteka to dziś nie tylko wypożyczanie książek ale także różnorodne formy pracy z czytelnikiem. Celem także jest pokazanie, że grupy zabawowe to nieocenione możliwości aktywizacji młodych matek, to możliwość pierwszych kontaktów w grupie rówieśniczej do 3 lat.

Uczestnicy wizyty studyjnej zapoznają się z zasadami tworzenia grup zabawowych, zobaczą jak pracuje się z tak młodymi czytelnikami. Każdy z uczestników będzie miał możliwość poznać pracę animatora grupy poprzez  warsztaty z plastykiem,  malowanie farbami, itp.

Wizyta jest adresowana przede wszystkim do bibliotekarzy  z terenu powiatu kazimierskiego oraz województwa świętokrzyskiego i małopolskiego, którzy pragną w swych bibliotekach podjąć nową formę pracy z czytelnikiem najmłodszym, jaką jest grupa zabawowa.

Plan wizyty

1. Przywitanie uczestników wizyty przez władze samorządowych

2. Przywitanie i poznanie się uczestników wizyty studyjnej - z wykorzystaniem piosenki na przywitanie grupy zabawowej REYOWE SMYKI

3. Prezentacja multimedialna REYOWE SMYKI grupa zabawowa - od pomysłu, poprzez projekt do realizacji