• Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach
    • Marcus Tullius Cicero
    • Integracja

    • 27 stycznia 2020 r. odbyły się zajęcia integracyjne dla dzieci w wieku od 5 do 9 lat uczęszczających do biblioteki podczas biblioFerii. Wstępnym etapem zajęć było ustalenie kontraktu, a więc spisanie zasad obowiązujących na zajęciach. Kontrakt dotyczył prawidłowego zachowania się podczas zajęć czyli nie przeszkadzania innym, nie używania wyzwisk i przekleństw, zgłaszania się, słuchania prowadzących zajęcia itp. Następnie dzieci podczas zabawy poznały swoje imiona, a także miały podać nazwę przedmiotu zaczynającego się na pierwszą literę imienia i nazwiska.

    • Wiedza to potęga

    • Podczas pierwszych  zajęć w grupie starszaków  w trakcie bibliotecznych biblioFerii zajęcia z dziećmi rozpoczęły się od sprawdzenia obecności i zapoznania się ze sobą. Na początku zajęć każdy z uczestników musiał odrysować swoją dłoń na kartce, napisać swoje imię oraz napisać o swoich zainteresowaniach. Następnie dzieci zaczęły w grupie bawić w grę  policjanci i łobuzy. Gra polegała na tym, że jedno dziecko , które zostało policjantem miało za zadanie wykryć obecnego na sali łobuza. Następnie dzieci zagrały w skojarzenia oraz w ciepło-zimno. W drugiej połowie zajęć dzieciaki podzielone na trzy drużyny zagrały w teleturniej „Wiedza i potęga”. W zajęciach w poniedziałek 27 stycznia , które odbyły się w czytelni biblioteki publicznej wzięło udział 11 chętnych.

    • Bezpieczne ferie

    • Podczas zajęć dzieci odwiedziła pani policjant Elżbieta Cisak, która mówiła o bezpieczeństwie podczas ferii, przestrzegania zasad dotyczących zachowania na lodowisku, unikania wchodzenia na oblodzone stawy czy zbiorniki, a także o bezpiecznym zachowaniu w domu: nie wpuszczanie obcych, ostrożność podczas posługiwania się urządzeniami elektrycznymi oraz unikanie przypadkowych kontaktów w internecie. Dzieci posłuchały opowiadania Małgorzaty Supińskiej pt. "O króliczku", a następnie pokolorowały obrazek zatytułowany: "Uważaj na fałszywych przyjaciół w Internecie". Uczestnicy biblioFerii chętnie grali w grę "Gorący ziemniak". W zajęciach uczestniczyło 5 osób.

    • Wycieczka do krainy Pingwinów

    • We wtorek 28 stycznia razem z dziećmi przenieśliśmy się na Antarktydę. Na wstępie zajęć przypomnieliśmy sobie, gdzie znajduje się ten odległy kontynent oraz zweryfikowaliśmy wiedzę na jego temat. Korzystając z książki Martyny Wojciechowskiej „Zwierzaki świata” cz.2 poznaliśmy ciekawostki z życia mieszkańców Antarktydy – pingwinów cesarskich.  Dzieci dowiedziały się, że za wysiadywanie jaj w przypadku pingwinów odpowiada samiec, który przez ten czas w ogóle nie je. Pingwiny cesarskie są też największymi osobnikami z tego gatunku. Dorosłe osobniki mierzą ok.  1,3 i ważą do 45 kg.  O innych gatunkach i ich cechach charakterystycznych dowiedzieliśmy się z filmu edukacyjnego „Ciekawostki o pingwinach”  dostępnego na serwisie You Tube.  

     W dalszej części spotkania zadaniem dzieci było wykonanie pingwina z rolek po papierze toaletowym. Następnie po odtańczeniu tańca pingwina dzieci rywalizowały w różnych grach.

    • Poznajemy zawody

    • W środę 29.01.2020 r. w ramach BiblioFerii odbyły się za zajęcia pt. "Poznajemy zawody". Dzieci wymieniały znane zawody, a także wskazywały na to, jakie zawody wykonują rodzice. Na zajęciach usłyszały wiersz Juliana Tuwima pt. "Wszyscy da wszystkich" traktujący o tym, że każdy zawód jest ważny i potrzebny. Dzieci rozpoznawały zawody zaprezentowane na kartkach, a potem kolorowały malowanki. W międzyczasie słuchały piosenek o zawodzie strażaka i policjanta, oglądały o zawodach oraz odgadywały zagadki. Następnie uczestnicy zajęć usiedli w kole i losowali rekwizyty, jakie musieli dopasować do określonego zawodu, i tak strzykawka to atrybut pielęgniarki, grzebień - fryzjera, czapka policyjna - policjanta, koperta - listonosza, cegła - murarza, śrubokręt - hydraulika, hełm - strażaka. Dzieci losowały zagadki ukryte w jajkach niespodziankach dotyczące zawodów. Następnie odbyły się zabawy ruchowe: ćwiczenia do piosenki "Głowa, ramiona, kolana, pięty" oraz "Pingwinek", "Głuchy telefon", "Masażyki". W zajęciach uczestniczyło 9 dzieci.

    • Kosmos

    • W środę w trzecim dniu biblioFerii organizowanych przez bibliotekę, dzieci musiały zmierzyć się z „nieziemskim wyzwaniem”. W  trakcie zajęć dzieci zajmowały się planetami.  Na samym początku zajęć dzieci  wysłuchały krótkiej pogadanki na temat Układu Słonecznego wzbogacanej wiadomościami z bibliotecznych książek  takich jak „Kosmos”, „Astronomia”, ”Układ słoneczny”. Następnie uczestnicy ferii obejrzeli filmik pedagogiczny o kosmosie. Główną atrakcją zajęć była budowa statku kosmicznego. Powstały różnokolorowe rakiety wykonane z różnorodnych materiałów plastycznych. W dalszej części zajęć feryjnych dzieci musiały stworzyć swoje własne planety. Wszystkie prace plastyczne wykonane przez dzieci były kolorowe. W trakcie wykonywania prac dzieciaki słuchały piosenek związanych z kosmosem. Pod  koniec zajęć dzieci wykonywały parę ćwiczeń sprawnościowych oraz zabaw z chustą animacyjną imitując przy tym kosmonautów. Na sam koniec zajęć dzieci oglądały Wszechświat za pomocą wirtualnej rzeczywistości.

    • Ulubiona zabawka, fugu, gry...

    • Zajęcia rozpoczęliśmy od rozmowy na temat ulubionych zabawek: „ jak się nazywa”, „co to jest”, „skąd pochodzi”, „za co ją lubi”. Następnie odsłuchaliśmy opowiadania pt.: „ Gdzie jest Dory”. Film o rybie rozdymce wprowadził dzieci do zajęć plastycznych. Wykonały piękne, kolorowe, kolczaste rybki. Kto pierwszy, ten lepszy- gra na czas, kto jak najszybciej złapie kulkę przez rybkę. Domino zmuszało do spostrzegawczości, w którym miejscu położyć kamień. Między zadaniami zadawałyśmy zagadki. Poszukiwanie kolorów było ćwiczeniem na czas. Na koniec wszyscy odśpiewaliśmy „ Sto lat” dla Martynki, która obchodziła tego dnia imieniny. W zajęciach brało udział 8 dzieci.

    • Szachy

    • W czwartek w murach biblioteki publicznej w trakcie biblioFerii  uczestnicy zajęć mieli możliwość nauki w szachy. Szachy to jedna z najstarszych gier znanych człowiekowi i jest zwana „grą królów”. Szachy  zostały wynalezione na Wschodzie. Dzięki Arabom rozprzestrzeniły się w basenie Morza Śródziemnego, zaś w Średniowieczu dotarły do Europy. Od dawna przestały być rozrywką arystokracji choć dzięki swoim rozlicznym kombinacjom mają opinię gry strategicznej. W bibliotece publicznej w czwartek 30 stycznia spotkali się oczywiście początkujący szachiści, którzy dopiero zaczynają opanowywać tajniki tej gry. Na początku zajęć dzieciom uczestniczącym w zajęciach zostały wytłumaczone zasady gry, rozstawienie figur na planszy. Następnie uczestnicy zajęć rozpoczęli partie szachów miedzy sobą, po rozegraniu partii szachów uczestnicy wymieniali się miejscami tak aby każdy mógł zagrać ze sobą. W czwartek w zajęciach szachowych uczestniczyło aktywnie 8 osób oraz 3 praktykantki ze szkoły średniej w Odonowie, które aktywnie pomagały w prowadzeniu zajęć.

    • Na Antarktydzie

    • W piątek 31.01.2020 r. odbyły się zajęcia dotyczące Antarktydy. Dzieci dowiedziały się, gdzie jest położona Antarktyda na globusie, a także wskazały Grenlandię. Lekturą na zajęciach było opowiadanie pt. "Jak wielki jest milion?" oraz książka Martyny Wojciechowskiej o Antarktydzie. Uczestnicy BiblioFerii dowiedzieli się, że pingwiny żyją w stadach, mają wielkość przeciętnego sześciolatka i ważą ponad 40 kg. Ich upierzenie jest przystosowane do mroźnych warunków panujących na Biegunie Południowym. Pingwiny żywią się głównie rybami. Dzieci wykonały pingwiny z rolki po papierze toaletowym, bibuły i papieru kolorowego. Obejrzały także film o marszu pingwinów oraz o Antarktydzie. Ciekawostką byłą informacja, że pingwiny i niedźwiedzie polarne nigdy się nie spotkają, gdyż żyją na przeciwległych biegunach. Uczestnicy zajęć losowali jajka niespodzianki z ukrytymi w nich zwierzętami, jakie można spotkać w ZOO. Następnie wyklejali z plasteliny figurki zwierząt. Na zajęciach odbyła się rywalizacja w grze: "Kalambury". Drużyny miały zaprezentować wylosowane zwierzę przy pomocy rysunku. Rozstrzygnięciem rywalizacji były rzuty do celu. W zajęciach wzięło udział 11 osób.

    • Gry planszowe

    • W piątek w ostatni dzień stycznia w biblioFerie  grupa „starszaków” zebrała  się  w czytelni biblioteki aby zagrać w gry planszowe. Dzieci zagrały w  „5 sekund”, „Gorącego ziemniaka”, „Chińczyka”, oraz w  szachy. Ideą przyświecającą zajęciom organizowanym w trakcie bibliooFerii w czwartki oraz w piątki było odciągnięcie dzieci od wirtualnego świata oraz nauka „prostych gier i zabaw”. W organizowaniu zajęć  w czwartek oraz w piątek 30 i 31 stycznia pomagały praktykantki ze szkoły średniej z Odonowa.

    • Rybki z makaronu

    • Drugi tydzień ferii rozpoczęliśmy od wysłuchania opowiadania Judy Hindley pt.: „Zima królewny Róży”, następnie dzieci ozdobiły malunkami staw przygotowany pod rybki. Duży makaron kształtem przypominający muszelki, pięknie pomalowany farbami ukazał ryby do stawu. Różnokolorowe ryby zostały łowione przez wędkarzy, za wędki dla dzieci robiły klamerki do wieszania bielizny. Zagadki o warzywach, owocach , przyborach szkolnych były dla uczestników łatwe, a niektóre sprawiały trudność. Naśladowanie ruchów zwierząt sprawiało radość i śmiech, a przy okazji dzieci udawały odgłosy kota, żaby, pszczoły, węża. W zajęciach brało udział 13 dzieci. 

    • gry i zabawy

    • Początek drugiego tygodnia biblioFerii dzieci zaczęły od gier i zabaw. A gry i zabawy, na które czekały  dzieci w czytelni biblioteki były przeróżne. Na początku zajęć dzieci zagrały w „Gorącego ziemniaka”. Gra do tego stopnia rozpaliła młodych uczestników, że niektórzy musieli oddawać fanty. Następnie uczestnicy zajęć zagrali w „zgadnij kim jestem”. Następną dyscypliną w której musieli dowieść swoich umiejętności, były kalambury. Dzieci zostały podzielone na dwie drużyny. Rysując bądź pokazując dzieci starały się przekazać swojej własnej drużynie przysłowie lub wylosowane hasło np.: „przyszła koza do woza”, Pinokio. Na sam koniec zajęć dzieci zagrały w poniedziałek dzieci zagrały w pepsi cola sprite.

    • Praca z bibułą

    • Zajęcia rozpoczęliśmy od przeczytania książeczki pt.: " Bajkowe zamieszanie". Po wysłuchaniu bajki dzieci rozpoczęły wyklejanie bibułą, dziewczynki kolorowe kwiaty, a chłopcy samochody. Zagadki o zwierzętach wprowadzały zamieszanie, ponieważ każdy uczestnik zajęć wyrywał się z odpowiedzią. Nadmuchanie balonu niektórym sprawiało trudność, lecz nikt nie odważył się doprowadzić balon do pęknięcia. Zabawa " zrób tak , jak ja" to naśladowanie ruchów osoby pokazującej . Sprawność jaką mają dzieci to zakładanie i zdejmowanie szarfy. Walczyli i nie poddawali się, nawet gdy czas zajęć się skończył.

    • Jak dobrze znam bajki?

    • We wtorek 4 lutego ponownie graliśmy w różne gry, ale tym razem w formie elektronicznej. Na początek, uczestnicy spotkania podzieleni na grupy rywalizowali ze sobą w różnych quizach ze znajomości bajek i baśni z wykorzystaniem tabletów oraz aplikacji Kahoot.  Następnie dzieci mogły się wykazać wiedzą o dinozaurach. Po tym dość trudnym quizie podliczyliśmy punkty i brawami nagrodziliśmy zwycięzców.  Aby trochę odpocząć od ekranu dzieci kilka razy zagrały w grę ruchową „pepsi, cola, sprite.”. Druga cześć spotkania została poświęcona grze na PlayStation „Wiedza to Potęga”.

    • Cukrowe śnieżynki

    • Zajęcia rozpoczęliśmy od przeczytania fragmentu książki „ Nowe przygody Mikołajka”, rozdział pt.: „ Śnieg”. Zimowa śnieżynka z cukru to doskonała zabawa twórcza  piękna dekoracja. Taką śnieżynkę przygotowywała dzieci. Graliśmy w kolory, rzucając balonem. Bawiliśmy się w „ Ciuciubabkę”, „ Raz, dwa, trzy Baba Jaga patrzy”. Dzieci chętnie kolorowały kolorowankę. Zajęcia sportowe były wykonywane z dokładnością i precyzją. Na wesoło kończyliśmy zajęcia drugiego dnia ferii.   W zajęciach uczestniczyło 9 dzieci. Zimowa śnieżynka z cukru to doskonała zabawa twórcza  piękna dekoracja.

    • Polska

    • Tematem środowych zajęć była Polska. Na początku zajęć  dzieci podzielone na trzy drużyny zagrały w grę „Poznaję Polskę” . Dzieci miały za zadanie odgadywać różne pytania. Gdzie była pierwsza stolica Polski? Jakie miasta łączy rzeka Wisła? Jaka góra jest najwyższym szczytem Tatr? W którym roku była bitwa pod Grunwaldem? Następnie uczestnicy zajęć mieli zadanie pokolorować symbole-malowanki miast takich jak smok wawelski, syrenka warszawska czy statek będący w herbie wielu nadmorskich miast. Następnie dzieci powycinały „herby’ i nakleiły je na plastikowe kubeczki. Następnie dzieci zapoznały się z robotami – ozobotami i zbudowały trasę dla robotów z drewnianych puzzli. Trasy zawierały liczne komendy dla ozobotów typu skręć w prawo, szybko, wolno. Do samej trasy zostały dostawione herby miast. W ten sposób powstały „ozobotowe polskie trasy”. Na sam koniec zajęć dzieci zagrały w quiz „Poznaję Europę”.

    • Rysowanie świecą

    • "Roztargniona czarodziejka Zuza", tą książeczką rozpoczęliśmy zajęcia. Karnawał to przebieranki, dzieci przygotowywały kolorowe krawaty z koszulami. Następnym zadaniem było rysowanie świecą na białej kartce papieru i pomalowanie jej farbą."Trening czyni mistrza", każda, następna praca była rozpoznawalna w kształt to zwierzątka, domku, kwiatów... Szukanie wyjścia z labiryntu dla chłopców i dziewczynek było łatwym wyzwaniem. Na zakończenie spotkania dzieci wykonywały ćwiczenia poprawiające sylwetkę. W zajęciach brało udział 12 uczestników.

    • Kwiaty Bzu z popcornu

    • Zajęcia rozpoczęliśmy od rozgrzewki, z gazety dzieci przygotowały papierowe " śnieżki", które rzucały do celu. Uczestnicy zajęć wysłuchali wiersza pt.:         " Kalendarz" Małgorzaty Strzałkowskiej o porach roku, miesiącach.....Praca plastyczna z popcornu - kwiat bzu , dzieci część zjadły, część przykleiły na kartkę. Wyścigi robotów- Dash i Doth kierowane, miały do pokonania trasę,    a następnie zburzyć wieżę zbudowaną z kubeczków. W zajęciach brało udział 12 dzieci.

    • Szachy

    • Szachy gra, która jest nazywana grą królów już, po raz drugi zagościła w bibliotece publicznej. W ramach biblioFerii zostały zorganizowane mini rozgrywki szachowe. W trakcie tych rozgrywek dzieci rozegrały liczne partie szachów między sobą. Dzięki temu że mogły wymieniać parterów szachowych dzieci nabywały coraz większe umiejętności w tej królewskiej grze. W szlifowaniu umiejętności w grze na szachownicy pomagały dzieciom  aktywnie uczennice ze szkoły średniej w Odonowie. W „ czwartkowych spotkaniach” szachowych 6 lutego uczestniczyło 11 dzieci oraz praktykantki ze szkoły średniej z Odonowa.

    • Nagłówek

    • Maski karnawałowe

     Na ostatnich zajęciach w ramach biblioFerii dzieci miały namiastkę karnawału. Najpierw przygotowały karnawałowe maski zwierząt: królika, renifera, tygrysa, zebry, jeża, misia i ozdobiły je kolorowymi i świecącymi cekinami, a potem tańczyły do znanych dziecięcych piosenek, w powietrzu unosiła się burza baniek mydlanych. Następnie uczestnicy zajęć mogli uczestniczyć w karaoke, śpiewali do mikrofonu piosenki dla dzieci. Nie zabrakło tańców w parach na gazetach, a także wspólnego śpiewania i tańców do piosenek: "Jedzie pociąg" "Kaczuszki" oraz "Głowa, ramiona, kolana, pięty". Uwieńczeniem ferii było wspólne zdjęcie w wykonanych maskach. W zajęciach wzięło udział 13 osób.

    • Zagrajmy jeszcze raz!

    •  

     Ostatnie spotkanie w ramach biblioFerii przeznaczyliśmy na gry planszowe. Dzieci grały w grę "Niebezpieczna przygoda", "Spaghetti". Niegasnącym powodzeniem cieszyły się gry, w które dzieci grały na poprzednim spotkaniu z grami planszowymi czyli "5 sekund", "Gorący ziemniak" oraz ...szachy! W trakcie ferii dzieci załapały szachowego bakcyla!

  • "REYADA 2020 – święto patrona biblioteki" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury, Partner Fundacja PZU

    

    

   • Kontakty

    • Miejsko-Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja
    • g.dzikowska@bp-kw.pl
    • g.dzikowska@bp-kw.pl
    • (41) 352 12 11
    • ul. Kolejowa 17 28-500 Kazimierza Wielka 28-500 Kazimierza Wielka Poland
    • iod.rodo.ochrona@gmail.com - Inspektor Ochrony Danych
  • Galeria zdjęć

    brak danych