• Kultura to (…) budowanie wartości, dla których warto żyć.
        • Zbigniew Herbert
        • Roman Czejarek

• Pierwsze spotkanie w ramach Kazimierskiego Festiwalu Kulturalnego odbędzie się 14 maja 2019 roku. Spotkania Niezwykłe historie zwierząt w niezwykłych miejscach na świecie czyli co za kulisami może zobaczyć dziennikarz z Romanem Czejarkiem odbędą się o godzinie 11:00 (dla dzieci) i o 17:00 (dla dorosłych). Roman Czejarek jest autorem książek o Szczecinie: Szczecin, którego nie ma, Szczecińskie czterofajkowce, Sekrety Szczecina. Napisał również książki Kochane Lato z Radiem, Polska według Czejarka a także artykuły prasowe. Oprócz pracy w Radiowej Jedynce nasz biblioteczny gość ma również doświadczenie związane z pracą w telewizji… z wykształcenia jest inżynierem jądrowym, który nie przepracował ani jednego dnia w swoim wyuczonym zawodzie.

więcej o naszym gościu:

Roman Czejarek - fanpage@rczejarek

Strona internetowa: http://czejarek.pl/

Strona Internetowa biblioteki: https://bibliotekakazimierzawielka.edupage.org

Spotkanie dofinansowane ze środków Fundacji PZU

• 70 lat minęło jak jeden dzień  to hasło przyświecające obchodom siedemdziesięciolecia istnienia biblioteki. Jubileusz rozpoczęliśmy 14 maja spotkaniem z Romanem Czejarkiem dla uczniów z Samorządowej Szkoły Podstawowej Nr 1 w Kazimierzy Wielkiej oraz z Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Cudzynowicach.

Prezenter Polskiego Radia Roman Czejarek rozpoczął swoje spotkanie dla dzieci od wycieczki wirtualnej po studiu radiowym. Pokazał pracę radiowca od strony technicznej oraz wskazał różnicę między pracą w radiu i w telewizji. Po prezentacji przyszedł czas na warsztaty, w których swoich sił mogli spróbować nie tylko uczniowie, ale i nauczyciele. Do sprawdzianu spikerskiego przystąpiła polonistka z Samorządowej Szkoły Podstawowej Nr 1 – Katarzyna Borycka, doskonale sobie radząc z bardzo trudnym tekstem:

Fr. Więc cóż że ze Szwecji spod wiejskich strzech szło Czechów trzech? Nie w Strzebrzeszynie ani w Pszczynie.

• Z pracą dziennikarską natomiast mogli się zmierzyć uczniowie, którzy kolejno wcielali się w role dziennikarza i osoby udzielającej wywiadu. Pierwszymi ochotnikami byli Norbert i Antek. Antek udzielał wywiadu Norbertowi. Zainicjowana rozmowa dotyczyła ulubionej koleżanki z klasy Antka. Swoich sił przed mikrofonem spróbowali również Zuzia i Wiktoria, Kinga i Weronika oraz Mateusz i Oliwka. Krótkie wywiady pokazały, że osoby, które nie mają okazji zbyt często wypowiadać się do mikrofonu i na dodatek przed publicznością mogą czuć się zestresowane. Na szczęścia istnieje możliwość „wycięcia” z rozmowy niekomfortowych pomyłek i przestanków, co na przykładzie wywiadów uczynił Roman Czejarek używając do tego odpowiedniego programu. Spotkanie zakończył konkurs. Roman Czejarek zadawał pytania, na które odpowiadać mieli uczniowie. Szczęśliwcy otrzymali koszulki z logo Radia Polskiego.

• Nagłówek

• A o 17:00 rozpoczęła się uczta dla dorosłych. Jako, że Romana Czejarka mieliśmy zaszczyt gościć już po raz drugi, tak więc prelekcja nie dotyczyła już pracy w środkach radiowo-telewizyjnych. Tą razom dziennikarz skupił się na podróżach, których znaczną ilość odbył dzięki swojej pracy. Prezenter z wielką pasją opowiadał o zwierzętach zamieszkujących różne części świata oraz o ich zwyczajach. W swoich spotkaniach z przyrodą, jak sam przyznał, miał chwile zabawne, czasami pełne grozy, ale bywały także takie, w których żal nad losem zwierząt przeważał.

• Nagłówek

• Pojawił się również epizod z wyprawy do Afganistanu. Roman Czejarek nie ukrywał, że wizyta w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Afganistanie była wielkim przeżyciem i wzbudziła wiele emocji.

Wiele emocji wzbudziło też pośród uczestników samo spotkanie z legendom polskiego Radia. A opowieści Romana Czejarka wzbudziły pośród słuchaczy chęć odwiedzenia rozgłośni radiowej…

Dziękujemy za pomoc w realizacji spotkania partnerom:

Fundacji PZU oraz Pałacowi LACON Centrum Hotelowo-Konferencyjnemu.

•

Kazimierski Festiwal Kulturalny odbywa się w ramach dwóch projektów: Aktywna 70-tka (dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura – Interwencje 2019) oraz 70 lat minęło jak jeden dzień (dofinansowanie ze środków Fundacji PZU).

• PROLONGATA: biblkw.wypozyczalnia@gmail.com biblkw.fddim@gmail.com (Filia)
      • Inspektor Ochrony Danych: biblkw.kultura@gmail.com

• Tomasz Sekielski