• Kultura to (…) budowanie wartości, dla których warto żyć.
      • Zbigniew Herbert
        • Zajęcia logopedyczne

        • We wtorek 27.08.2019 r. odbyły się zajęcia logopedyczne dla młodszej grupy dzieci z panią Bogusławą Cichy. Pani Bogusia opowiedziała o zawodzie logopedy, który zajmuje się nie tylko ćwiczeniami związanymi z rozwojem prawidłowej mowy, lecz także uczy dzieci, jak ćwiczyć motorykę małą i dużą. Dzieci w ramach zajęć wykonywały ćwiczenia oddechowe i ćwiczenia buzi: ziewanie, liczenie językiem zębów, naśladowanie odgłosów karetki („eo”) i osiołka („io”), przygryzanie zębami wargi, wysyłanie buziaków. Zabawa w karmienie zwierząt polegała na przeniesieniu przy pomocy słomek po napojach umieszczonych w ustach, kartoników z odpowiednim pożywieniem m.in. kością dla psa i mlekiem dla kota. Dzieci świetnie poradziły sobie z tym zadaniem. Zabawa w pamięć polegała na zapamiętaniu kolejności kartoników z ułożonymi zwierzętami, a następnie wskazaniu, jakiego kartonika brakuje lub które zwierzę zamieniło się miejscem z innym. Uczestnicy zajęć czynnie włączyli się w zabawy logopedyczne: wydmuchiwali piórka przez słomkę, przekazywali sobie piłkę nogami tak, żeby ta nie spadła na ziemię i wykonywali gniotki – uspokajacze z napompowanego balonu i żelowych kulek. Ponadto wszyscy siedząc w kole grali w grę pt. „Kot w worku”. Gra polegała na losowaniu przedmiotów i odgadywaniu ich nazw z zamkniętymi oczami, a także dopasowywaniu przedmiotu do identycznego na obrazku.  Każde dziecko otrzymało listę wakacyjnych wyzwań logopedycznych, wśród wyzwań znalazły się m.in. zdmuchnąć dmuchawiec, nadmuchać balony, lizać lody, puścić bańki mydlane, ćwierkach z wróblami, puścić całuski i wiele innych. Praca plastyczna polegała na pokolorowaniu obrazków przedstawiających wyzwania. W zajęciach wzięło udział 13 osób.

          W środę 28.08.2019 r. starsza grupa dzieci wakacyjnych uczestniczyła w zajęciach logopedycznych. Odbyła się gimnastyka języka, buzi oraz ćwiczenia oddechowe. Dzieci siedząc w kole losowały obrazki przedstawiające różnorodne ćwiczenia: przesyłanie całusów, wypychanie policzków, liczenie zębów językiem i inne i musiały je wykonać. Kolejnym zadaniem było rozpoznawanie faktur po dotyku z zamkniętymi oczami.  W ćwiczeniach języka niezbędną pomocą była szpatułka tzw. patyczek, jakiego laryngolodzy używają do obejrzenia gardła i migdałków. Następnie dzieci wykonywały kolorowe ludziki – potworki przy użyciu napompowanych rękawiczek. „Wyporność” płuc dzieci mogły sprawdzić wprawiając w ruch piłeczkę pingpongową po torze koła. Sprawność manualna i motoryka duża to atuty ćwiczenia z podziałem uczestników na 2 drużyny. Każde dziecko trzymając w ręku łyżeczkę z piłką musiało pokonać slalom złożony z hula – hop, pachołków i maty. Uczestnicy mogli również poćwiczyć logiczne myślenie układając historyjki do wylosowanych na kostce obrazków. Na koniec każde dziecko zilustrowało i opisało wspomnienia z wakacji oraz podzieliło się wrażeniami z pozostałymi uczestnikami zajęć. W zajęciach uczestniczyło 14 osób.

        • Teatr i Film

        • Kazimierski Festiwal Kulturalny trwa!

          Czerwiec rozpoczęliśmy od cyklu spotkań dla dzieci w klasach "0" z kazimierskich szkół podstawowych. Spotkania odbywają się pod hasłem: Co to jest kultura? Na każdym ze spotkań w omawiamy w sposób przyjazny dla dzieci inny aspekt kultury a także wspólnie tworzymy dzieło.

          Pierwsze zajęcia poprowadziła Sylwia Psica (nauczyciel języka polskiego, opiekun Szkolnego Klubu Filmowego i Szkolnej Grupy Teatralnej w Zespole Szkół Rolniczych w Cudzynowicach). Na zajęciach: "Film i teatr czyli co?" dzieci poznały pojęcia związane z tymi dziedzinami kultury, jak np.: scena, aktor, kurtyna, reżyser, charakteryzator. Po teorii przyszedł czas na praktykę. Każdy uczestnik zajęć mogł wcielić się w wybraną postać i wystąpić w sztuce / w filmie. Efekty pracy dzieci można podziwiać w galerii oraz na filmach publikowanych przez bibliotekę.

          W zajęciach uczestniczyło ponad 80 dzieci.

           

        • Literatura

        • Na zajęciach: "Literatura czyli co?" dzieci zaprojektowały książki, które zatytułowano „Nasze ulubione bajki”.


          Każda klasa dostała do pracy kartki, kredki, siatkę ozdobną i inne materiały plastyczne. Uczniowie przez godzinę tworzyli epizody i postacie ze swoich ulubionych bajek. Dzieci musiały też wykazać się umiejętnością pisania: tytułowały swoje prace i podpisywały imieniem i nazwiskiem. Wybór bajek był bardzo różnorodny. Uczniowie przedstawili nie tylko bajki znane z literatury dziecięcej, ale także te współczesne, które oglądają w telewizji i na kanale internetowym YouTube. Dwoje dzieci z każdej klasy wykonywało okładki do książek. Na końcu, gdy prace były już gotowe, prowadząca zajęcia – Barbara Janasik, połączyła wszystkie prace w jedną książkę. W zajęciach wzięło udział 60 uczniów z Samorządowej Szkoły Podstawowej nr. 3 im. Jana Pawła II (wychowawcy: Anna Bijak, Renata Gaweł) i Samorządowej Szkoły Podstawowej nr. 1 im. Hugona Kołłątaja (wychowawcy: Małgorzata Woźniak, Marta Maj) w Kazimierzy Wielkiej. Książki zaprojektowane przez uczniów można oglądać w Bibliotece.

        • Muzyka

        • Uczniowie  klasy 0 „a” i 0 „b” z Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Kazimierzy Wielkiej uczestniczyli w warsztatach muzycznych. Dzieci poznały instrumenty strunowe, dęte i blaszane na przykładzie fortepianu, perkusji, kontrabasu, saksofonu, skrzypiec, gitary, puzonu i fletu, potrafiły rozpoznać po odgłosie nazwę instrumentu i wskazać kartkę z odpowiednim podpisem. Uczestnicy warsztatów poznali opowiadanie o ulicy dźwięków, maszerowali grając na instrumentach wymienionych w tekście. Następnie „zerówkowicze” mogli „pograć” na instrumentach: bębnie, trójkącie, grzechotkach, kastanietach, pałkach i cymbałkach naśladując wcześniej wyklaskany takt. Praca plastyczna polegała na pokolorowaniu znanych instrumentów: fortepianu, grzechotki, fletu, tamburyna, dzwonka, bębna i perkusji. Finałem zajęć było wspólne stworzenie akompaniamentu do „Melodii dla Zuzi” zespołu Jacek i Wacek. W zajęciach muzycznych wzięło udział 40 osób.

        • Sztuka

        • Co to jest sztuka? – na to pytanie próbowali odpowiedzieć uczniowie klas zerowych z kazimierskich Samorządowych Szkół Podstawowych nr 1 i nr 3. Odpowiedzi były jak najbardziej trafione, wskazywały na rzeźbę, malarstwo, rysunki. A gdzie sztuka mieszka? Również padła bezbłędna odpowiedź że „w muzeum”. Drugie pytanie rozpoczęło warsztaty o sztuce. I tak powstało „klasowe muzeum”. Dzieci wcieliły się w eksponaty muzealne imitując postacie z wybranych obrazów (portrety) i rzeźb („Myśliciel”, „Dyskobol”, „Chłopiec wyjmujący cierń ze stopy”). Nad wystawą czuwał sztab specjalistów, który montował dzieła sztuki oraz kustosz muzealny, który pilnował, żeby turyści klasowi nie dotykali „obrazów” i „rzeźb”. Drugą część zajęć zdominowała abstrakcja, czyli zgodnie z tłumaczeniem dzieci „frajda”. Po wyjaśnieniu pojęcia dzieci stworzyły swoje własne dzieła malując koszulki w motywy abstrakcyjne.

    •            

      Kazimierski Festiwal Kulturalny odbywa się w ramach dwóch projektów: Aktywna 70-tka (dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura – Interwencje 2019) oraz 70 lat minęło jak jeden dzień (dofinansowanie ze środków Fundacji PZU).

      Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Radio Kielce.

       

    • Kontakty

      • Miejsko-Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja
      • (41) 352 12 11
      • ul. Kolejowa 17 28-500 Kazimierza Wielka 28-500 Kazimierza Wielka Poland
      • NIP 662-16-73-365
      • Numer konta bankowego 16 8493 0004 0180 0130 0024 0001
      • b.janasik@bp-kw.pl WYPOŻYCZALNIA
      • i.janczyk@bp-kw.pl FILIA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
      • a.bienias@bp-kw.pl PRACOWNIA KOMPUTEROWA
      • k.korczak@bp-kw.pl PUNKT ZAPISU CZYTELNIKA
      • iod.rodo.ochrona@gmail.com - Inspektor Ochrony Danych
  • Galeria zdjęć

      brak danych