• O FINANSACH W BIBLIOTECE [2014, 2016]

  •  

   Chcesz dowiedzieć się:

   • Jak planować domowy budżet?
   • Jak korzystać z bankowości elektronicznej?
   • Jak wybrać najkorzystniejszą ofertę kredytu, lokaty
                  ubezpieczenia?
   • Jak i gdzie dochodzić swoich praw konsumenckich?

   Dołącz do projektu „O finansach… w bibliotece”.

   Przyjdź do Biblioteki Publicznej w Kazimierzy Wielkiej i zapisz się na bezpłatny kurs dla osób, które ukończyły 50 lat. Szczegółowych informacji udzielamy w bibliotece (ul. Kolejowa 17) lub telefonicznie (41) 352 12 11

   Projekt „O finansach w bibliotece” realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

    

   Moduł I – budżet domowy

   16 czerwca rozpoczęliśmy spotkania w ramach projektu "O finansach w bibliotece". Pierwszy moduł szkolenia dotyczył budżetu domowego, rodzaju dochodów i wydatków, oszczędzania i racjonalnego gospodarowania pieniędzmi.

    Dużo dyskutowaliśmy na temat budżetu, naszych wydatków, e-zakupów. Wspólnie oglądaliśmy filmiki i prezentacje na ekranie, wspólnie też wypełniliśmy kalkulator przychodów i dochodów, wpisując przykładowe kwoty, wspólnie porównywaliśmy ceny towarów i wyszukiwaliśmy opinie. Nasi uczestnicy dowiedzieli się, jakie są ich prawa konsumenta i że w naszym mieście działa Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta.

   Dodatkowo na spotkaniu gościliśmy oficera prasowego z Powiatowej Komendy Policji w Kazimierzy Wielkiej st.sierż. Łukasza Ramędę, który mówił o bezpieczeństwie seniorów.

   Ustaliliśmy, że spotykamy się raz na tydzień w poniedziałki, z grupą 1 o godz. 9 z grupą 2 o godz 13. Myślę, że zarówno, my - prowadzące - jak i nasi uczestnicy miło sporządziliśmy czas.

   Szkolenie prowadzą dyrektor biblioteki Nina Turek Kwiecień oraz Joanna Kądziela-Kot z pracowni multimedialnej.

   Galeria zdjęć

    

   W dniu 23 czerwca 2014 roku zajmowaliśmy się Modułem II, czyli Bankiem przez Internet. Uczestników kursu temat zainteresował tak bardzo, że 3 godziny spotkania w grupie I upłynęły nam bardzo szybko, aż za szybko. Gościem naszych spotkań był kierownik oddziału jednego z banków z naszego miasta - Pan Adam Mucha, który opowiadał uczestnikom o zasadach działania wyszukiwarek i porównywarek kont bankowych, o Bankowym funduszu Gwarancyjnym a także opowiadał na nurtujące ich pytania dotyczące m.in. posługiwania się kartami za granicą czy też ukrytymi opłatami przy umowach kredytowych. Nas jako prowadzące zaskoczył odpowiadając na jedno z pytań, które brzmiało: Które konto ROR jest najlepsze, w jakim banku? a odpowiedź: Nie ma dobrej odpowiedzi na to pytanie, zależy czego Pani oczekuje od konta i jakie opłaty może Pani ponieść a jakie są nie do zaakceptowania.

   Największym zainteresowaniem w grupie II cieszył się niestety Internet, którego awaria uniemożliwiła nam przeprowadzenie dzisiejszego spotkania w pełni. Zyskaliśmy za to możliwość spotkania się z osobami z grupy II jeszcze raz w tym tygodniu.

    

    

   Uczestnicy kursu "O finansach w bibliotece" musieli wykazać się dużym zrozumieniem. Moduły od III do V odbywały się tak jak dotychczas w 2 grupach, jednak w bibliotece trwał w tym czasie remont. Z lekkim niepokojem zaczęłyśmy zajęcia z Modułu III, warunki przed salą multimedialną:

    

   Nikt nie chciał w tym czasie wcześniej kończyć zajęć, nikomu nie przeszkadzał kurz, dzięki czemu mogliśmy wszystkie spotkania przeprowadzić w całości i zgodnie z planem.

    

   Moduł IV budził u nas wiele niepokoju... przede wszystkim (długo przed rozpoczęciem kursu) obawiałyśmy się czy damy radę zrobić całość na jednych zajęciach. Wszelkie obawy okazały się bezzasadne. Uczestnicy, podobnie jak i przy realizacji innych modułów, mięli czas nie tylko na realizację kursu ale także na chwilę odpoczynku a także na wymianę doświadczeń.

   28 lipca 2014 roku (pierwszy dzień po remoncie) uroczyście zakończyliśmy kurs dla 14 uczestników. Gościem honorowym spotkania był dyrektor Oddziału okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Kielcach - Grzegorz Kłaczkiewicz... towarzysząca dyrektorowi Anna Jasnosz omówiła zabezpieczenia znajdujące się na nowych banknotach.

     

   Relacja foto ze spotkania

    


   W drugiej połowie sierpnia planujemy rozpoczęcie kolejnej grupy szkoleniowej.

                         


   W pierwszej połowie wrześniu przeprowadziliśmy drugą turę kursu „O finansach w bibliotece”. Kurs realizowało łącznie 11 osób. Część naszych uczestników zdecydowała się robić kurs samodzielnie w domu, a z osobami, które chciały realizować materiał wspólnie - pod przewodnictwem osób prowadzących spotykaliśmy się w przyspieszonym tempie – dwa razy w tygodniu. Na pierwszych i przedostatnich zajęciach 4 oraz 12 września gościliśmy wojewódzkiego koordynatora projektu Panią Lidię Zielińską z WBP im. Witolda Gombrowicza w Kielcach. Dodatkowo 12 września uczestnicy kursu mieli okazję wysłuchać fachowych porad i informacji z dziedziny bankowości i finansów, których udzielił pan Adam Mucha, dyrektor placówki Alior Banku z Kazimierzy Wielkiej.  Materiał kursu mamy już przerobiony, czekamy na oficjalne zakończenie kursu, które będzie miało w październiku, gdyż podobnie jak w poprzedniej turze, nasi uczestnicy otrzymają  certyfikaty z rąk naszego gościa honorowego – Pana Grzegorza Kłaczkiewicza – Dyrektora Oddziału Okręgowego NBP w Kielcach.

    

  • Kontakty

   • Miejsko-Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja w Kazimierzy Wielkiej
   • bibliotekakazimierzawielka@gmail.com
   • biblkw.kultura@gmail.com
   • bibliotekakazimierzawielka@gmail.com
   • (41) 352 12 11
   • ul. Kolejowa 17 28-500 Kazimierza Wielka
   • PROLONGATA: biblkw.wypozyczalnia@gmail.com
   • Inspektor Ochrony Danych: Zbigniew Kolus e-mail: iod.rodo.ochrona@gmail.com
   • NIP 662-16-73-365
   • Numer konta bankowego 16 8493 0004 0180 0130 0024 0001
   • Filia dla Dzieci i Młodzieży ul. Kolejowa 17 28-500 Kazimierza Wielka biblkw.fddim@gmail.com
 • Galeria zdjęć

   brak danych