• NOC BIBLIOTEK [2015- ]

•                 30 maja 2015 roku odbyła się Noc Bibliotek. Po raz pierwszy w wydaniu krajowym. Jedną z 587 bibliotek uczestniczących w akcji była Miejsko-Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja w Kazimierzy Wielkiej. Specjalnie na tą noc przygotowaliśmy dla swych czytelników wiele niespodzianek i atrakcji.

Wraz z końcem maja każdy czytelnik biblioteki, niezależnie od wieku tzn. nawet ten najmłodszy, może w naszej pracowni komputerowej odebrać bezpłatnie plastikową kartę czytelnika. Na karcie umieszczone są dane kontaktowe biblioteki, numery telefonów i adresy email służące do prolongowania terminu zwrotu wypożyczonych materiałów bibliotecznych (książek, czasopism, audiobooków i gier planszowych).

Każda karta zawiera kod kreskowy (indywidualny dla każdego czytelnika) oraz numer czytelnika. To dzięki temu numerowi możliwa jest rejestracja w portalu: SZUKAM KSIĄŻKI. W procesie rejestracji użytkownicy podają także PESEL i adres email. Logując się w portalu czytelnicy naszej biblioteki uzyskują dostęp do swojego konta czytelnika z domu. Za pomocą tego konta można:

• Sprawdzić listę aktualnie wypożyczonych zbiorów
      • Sprawdzić termin zwrotu
      • Przejrzeć historię swych wypożyczeń
      • Przeszukać katalogi on-line naszej biblioteki
      • Zarezerwować interesujące nas książki (każdy znajdujący się w bibliotece egzemplarz zarezerwowany czeka na czytelnika przez 48 godzin)
      • Można przeszukiwać bazę ponad 12 milionów książek z ok. 1800 bibliotek w Polsce
        i na świecie

Nasza Noc Bibliotek 2015 rozpoczęła się rozmową o książce Grażyny Plebanek „Nielegalne związki”, która trwała od godziny 18:00 w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. Spotkanie mimo, iż w nietypowym dniu bo w sobotę a nie tradycyjnie w piątek o 17:00 prowadził moderator klubu Adam Bienias. Niezwykle ożywiona dyskusja podzieliła uczestników na tych, którym książka przypadła do gustu oraz tych, którzy przyznawali, że trudno było im „doczytać” ją do końca. Klubowicze podkreślali, że z opisu książka wydawała się wręcz fascynująco – oto główny bohater mężczyzna zdradzający a historia opisana przez kobietę. Okazało się jednak, że fabuła jest dość płytka a język niesmaczny, wręcz wulgarny, co być może nie powinno szokować skoro opowieść prowadzi mężczyzna… a może to zbyt stereotypowe myślenie. Wszyscy zgodnie przyznali jednak, że niewątpliwie najbardziej spodoba się ona miłośnikom książek o Christianie Greyu.

Z kilkuminutowym opóźnieniem, tj. ok. godziny 18:07 rozpoczęła się Noc Bibliotek dla najmłodszych. Opóźnienie wynikało z tego, że zarówno DKK jak i XIV Ogólnopolski Tydzień czytania dzieciom rozpoczynała dyrektor biblioteki Nina Turek-Kwiecień. Na inaugurację tegorocznego czytania zaprosiliśmy kazimierskie przedszkolaki (najstarsze grupy) wraz z rodzicami. W czytelni biblioteki, która zamieniła się w salę kinową, mogli oni obejrzeć film „Sekret Eleonory”… prawdziwe kino oferowało uczestnikom popcorn i paluszki. Film dostępny był bezpłatnie dla wszystkich bibliotek, które zarejestrowały swój udział w akcji „NOC BIBLIOTEK” a dostęp do niego umożliwiło Stowarzyszenie Nowe Horyzonty. Reżyser filmu, Dominique Monfery, opowiada w nim historię Nathaniela oraz pewnej bardzo wyjątkowej biblioteki. Wyjątkowej ze względu na to, że mieszkają w niej postacie z bajek. Przede wszystkim jest to opowieść o pokonywaniu trudności i wierze we własne siły. Głównym celem filmu jest zachęcenie młodych czytelników do czytania. Po projekcji filmu najmłodsi zostali zaproszeni do spędzenia czasu (zabawy) w pomieszczeniu dla czytelników od 0 do 5 lat.

Od godziny 20:00 rozpoczęła się część tej niezwykłej nocy, która przeznaczona była dla starszych czytelników. Przy zgaszonych światłach czytelni wieczór otworzył występ młodzieży Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Curie-Skłodowskiej w Kazimierzy Wielkiej, przygotowanej przez profesor Mariolę Czarny. Weronika Smagór, Angelika Oleś i Kacper Kotwica zaprezentowali zgromadzonym fragmenty „Fircyka w zalotach” oraz „Pana Tadeusza”. Po godzinie 21:00 rozpoczął się wieczór karaoke… w oczekiwaniu na chętnych do śpiewania spośród publiczności koncert karaoke rozpoczęła młodzież z kazimierskiego liceum, przygotowana na ten wieczór przez profesor Beatę Niebylicką. Śpiewali dla nas: Natalia Oleś, Maciej Parada, Weronika Tytko oraz absolwentki liceum: Klaudia Słupik i Katarzyna Marasek. W koncert karaoke włączyli się także uczniowie naszej szkoły partnerskiej – Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Cudzynowicach. Uczennicom, Kindze Więckowskiej, Angelice Fronia i Katarzynie Pozierak towarzyszyła nauczycielka Agnieszka Madej. W karaoke włączyła się także publiczność, m.in. Eliza Nowacka oraz bibliotekarki Joanna Kądziela-Kot, Greta Dzikowska i Monika Wendel. Na zakończenie wieczoru do boju planszówkowego stanęli najbardziej wytrwali uczestnicy Nocy Bibliotek 2015.

Miejsko-Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja w Kazimierzy Wielkiej dziękuje Dyrektorowi Włodzimierzowi Kruszyńskiemu Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Curie-Skłodowskiej w Kazimierzy Wielkiej za wsparcie organizacji Nocy Bibliotek oraz udział w tym wydarzeniu. Serdeczne podziękowania kierujemy także do Pań: Marioli Czarny oraz Beaty Niebylickiej za kolejne niezwykłe i niezapomniane doznania artystyczne.

Tegoroczna Noc Bibliotek zakończyła się dla nas około godziny 2:00… mamy nadzieję, że Noc Bibliotek 2016 trwać będzie do świtu… zapraszamy na nią już dziś.

Nina Turek-Kwiecień