Informacja!
Informacja
Drodzy Czytelnicy!
Informujemy, ze biblioteka jest otwarta od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00. W celu zminimalizowania czasu przebywania w bibliotece prosimy o: zamawianie książek przez katalog biblioteczny https://szukamksiążki.pl/SkNewWeb/astart/42
Prosimy o zasłanianie ust i nosa oraz dezynfekcję rąk. W bibliotece może przebywać maksymalnie 10 osób.
Dziękujemy za wyrozumiałość. Dbajmy o siebie i innych!
B:ajeczne poranki 2021
Zajęcia online z uczniami klas 1 "b" (wychowawca - Małgorzata Piotrowska) i 2 "a" (wychowawca - Dorota Sydoryk) z Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 1 w Kazimierzy Wielkiej rozpoczęliśmy od pytania: co to jest biblioteka?
Nowa galeria B:ajeczne poranku 2021 została dodana do albumu fotograficznego
REYoWy Super Czytelnik 2021
KATEGORIE WIEKOWE:
I KATEGORIA - do 6 lat
II KATEGORIA - od 7 do 10 lat
III KATEGORIA - od 11 do 17 lat
IV KATEGORIA - 18+
Bezpłetne kody
Drodzy czytelnicy,
od 1 marca 2021 roku możecie u nas odbierać bezpłatne kody:
- na 30 dni do portalu Legimi (kody będziemy wydawać w każdym miesiącu do grudnia)
- na rok do portalu Ibuk Libra
Jak otrzymać kod?
- wysłać e-mail z imieniem i nazwiskiem oraz numerem karty bibliotecznej na adres: bibliotekakazimierzawielka@gmail.com lub biblkw.animator@gmail.com
Legimi w naszej bibliotece
Drodzy czytelnicy mamy dla Was niespodziankę.
Od dziś możecie uzyskać u nas bezpłatne kodu dostępu do Legimi.
Jak uzyskać kod Przyjdź i odbierz go w bibliotece lub napisz na adres: bibliotekakazimierzawielka@gmail.com, podaj swoje imię i nazwisko oraz numer karty bibliotecznej, a my wyślemy Ci kod wraz z instrukcją jego aktywacji Miłego czytania!
REYoWy Super Czytelnik 2020
W 2020 roku konkurs trwał od 27.01.2019 r. do 31.10.2020 r.
W czasie jego trwania czytelnicy zdobywali punkty za:
- wypożyczenia zbiorów
- udział w zajęciach i klubach
- udział w spotkaniach
- korzystanie z portalu Ibuk Libra
- wyzwania specjalne.
Konkurs miał charakter otwarty (czytaj więcej)
38
"Ada i jej cztery przygody"
Opowiadanie „Ada i jej cztery przygody" Jana Kerdena jest przeznaczona dla dzieci w wieku szkolnym. To chwila gdy ich naturalna ciekawość i spontaniczna twórczość zderza się z zupełnie nowymi wymaganiami, rutyną dorosłego świata i wpływami komercji. Z myślą o tym powstała książka, a składające się na nią cztery opowieści mają być pomostem, dzięki któremu dziecięca wrażliwość i chęć kreacji odnajdzie się wśród nowych doznań i wyzwań. Ważną wartością jest też użycie klasycznego języka literackiego, bez współczesnych naleciałości – rzecz o którą coraz trudniej w literaturze i codzienności.
Pliki do pobrania: LINK
Tak o opowiadaniu Jana Kerdena napisał Marek Bieńczyk, laureat Nike 2012:
cyt:„Ada i jej cztery przygody" to bardzo pomysłowa i bardzo delikatna proza dla dzieci w wieku około dziesięciu lat. Podkreślam słowo „delikatna", gdyż jest pisana językiem, który nie chce się nikomu przypodobać, być na siłę „nowoczesny", nie chce sięgać po figury stylistyczne i wyrażenia „kumplowskie", jakie dzisiejszej młodzieży mogłyby się wydać swojskie; w zamian proponuje własny język, nie staroświecki, lecz pełen elegancji, lekkości i właśnie delikatności."
Decyzją autora i dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury „Ada i jej cztery przygody" w formie plików ebook i audiobook jest dostępna bezpłatnie w sieci, bibliotekach oraz na stronach wydawcy Fundacji Arka im. Józefa Wilkonia, która zrealizowała projekt. Dodatkowo powstała wersja audiobooka dla dzieci niedowidzących ze specjalnie dla nich przygotowaną prezentacją grafiki – jest ona udostępniana ośrodkom mających takich podopiecznych.
Ilustracje wykonał Piotr Fąfrowicz, wersję audio czyta Olga Bończyk, autorką opracowania graficznego jest Grażka Lange, redakcji dokonała Teresa Duralska-Macheta, a całość projektu przeprowadziła Blanka Wyszyńska-Walczak. Nagrania dźwiękowe zrealizowało Film Studio Factory, z wykorzystaniem utworu „Muzyka Ady" Zdzisława Zielińskiego. Wydawnictwo ukazało się nakładem Fundacji „Arka" im. Józefa Wikonia.
WYNIKI
Znamy zwycięzców "Reyowej gry... z Reyem!"
I miejsce: Patryk Ziętek
II miejsce: Gabriela Wojtasik
III miejsce: Aleksandra Maj
Gratulujemy zwycięzcom i wyróżnionym Nagrody będą do odebrania w bibliotece po 15 grudnia, zadzwonimy i umówimy się na odbiór
Jeżeli nie graliście w naszą grę a macie ochotę to bądźcie czujni
Reyowa gra... z Reyem!
Aby zagrać (i wygrać nagrody:)
1. Pobierz na swój telefon bezpłatną aplikację ActionTrack
2. Pobierz grę za pomocą kodu QR
3. Podaj swój pseudonim, aby wejść do gry
4. Dalsze wskazówki znajdziesz na ekranie
5. Baw się dobrze w naszą grę Reyową:)
Wracamy
Od 1 grudnia znowu można u nas wypożyczyć i zwrócić zbiory.
Ograniczamy do minimum czas przebywania w bibliotece, limit osób w bibliotece: 1.
Do kiedy termin zwrotu zbiorów: 14 grudnia.
Zachęcamy do zapoznania się z nowymi zasadami: Wracamy.
3Zamawianie zbiorów:
- on-line przez katalog
- telefonicznie (41) 352-12-11 (tylko poniedziałki i czwartki)
- e-mail
- biblkw.wypozyczalnia@gmail.com (dorośli)
- biblkw.fddim@gmail.com (dzieci)
Spektakl
Spektakl „Żywot Świętego Rocha” wiernie odtwarza koleje życia i okoliczności śmierci pielgrzyma. Autorką składającego się z trzech aktów scenariusza sztuki oraz jej reżyserką jest Ewa Wiejacha, polonistka i bibliotekarka, instruktor teatralny, ekspert programu PAT. Od kilku lat przy Kazimierskim Ośrodku Kultury swoją pasję do teatru "przelewa" na młodzież opiekując się teatralną grupą APROPO. Scenografię przenoszącą widzów w czasy średniowiecza jest Ewa Wojciechowska, instruktor plastyki w Kazimierskim Ośrodku Kultury. Do pracy nad spektaklem zaproszono byłych i obecnych aktorów APROPO.
Główną rolę św. Rocha reżyserka spektaklu powierzyła Maćkowi Nowakowi, jednemu z pierwszych aktorów zespołu, który przed dwunastu laty debiutował w spektaklu pt. "Odlot". Na deskach sceny Kazimierskiego Ośrodka Kultury w roli Matki zobaczyliśmy absolwentkę Akademii Muzycznej w Krakowie, instruktorkę zajęć wokalnych, Justynę Odon. W wykonaniu sopranistki usłyszymy między innymi "Hymn saficki o św. Rochu" Wawrzyńca Korwina Ślązaka. Na scenie pojawili się również Wojtek Breksa, Wiktoria Wojtkowicz, Kacper Kotwica, Jakub Bijak, Krystian Buras, Janusz Odon, Aleksandra Kusak, Łukasz Kusak, Róża Dąbrowska, Joanna Nowak, Seweryn Szpak oraz jedenastoletnia debiutantka Weronika Mendrych. Gościnnie na scenie wystąpi historyk z zamiłowania i wyboru, były dyrektor Miejsko-Gminnej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kazimierzy Wielkiej, Andrzej Bienias.
Spektakl jest częścią trwającego Kazimierskiego Festiwalu Kulturalnego dofinansowanego ze środków Narodowego centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2020” a osobą odpowiedzialną za realizację zadania jest dyrektorka biblioteki Nina Turek-Kwiecień.
Film zrealizowany przez HMedia.
B:ajeczne poranki online
Dzień Kredki, Światowy Dzień Pluszowego Misia, Zwierzęta w ZOO oraz Bałagan i sprzątanie czyli B:ajeczne poranki w wersji on-line. Dziękujemy: Bezpłatne Niepubliczne Przedszkole "Motylek", Przedszkole Sylabka i Publiczny Żłobek Samorządowy w Kazimierzy Wielkiej. Do zobaczenia.Czytaj więcej
15